Ekonomi ve FinansHaberler

TOKİ 50 bin konut projesi başvuru şartları nelerdir? 2019 TOKİ konutları başvuruları nereye yapılıyor? TOKİ konutları nerede yapılacak?


TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Cumhurbaşkanının müjdesini verdiği TOKİ evleriyle ilgili detayları açıkladı. Konuşması sırasında “50 bin konutun, 32  bin 198’i 2+1, 17 bin 802’si ise 3+1. Alt gelir grubu vatandaşların daha rahat  konut sahibi olabilmelerini sağlamak bakımından, 2+1 konut sayısı yüzde 64” –  “Başvuru sayısını tahmin edemiyorum. 50 binin 10 katına kadar da çıkabilir” diye belirtt. 

TOKİ başvuruları son tarih 19 Nisan 2019 olarka açıklandı.

TOKİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

TOKİ projelerine başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, başvuru yapacakları illere göre 06 Mart 2019 tarihili ile 19 Nisan 2019 tarihleri arasında, yetkilendirilen T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Türkiye Halk Bankası A.Ş. şubelerinden başvuru işlemlerini yapabilecekler.

4 farklı kategoriden satışa sunulan TOKİ konutları için başvuru tarihleri;

  • Şehit aileleri ile Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri 15-19 Nisan 2019 başvuru yapabilecak.
  • En az %40 Engelli olan vatandaşlar 08-12 Nisan 2019 tarihleri arsında başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecek.
  • TOKİ’den ev almak isteyen emekli vatandaşar 25 Mart 2019 tarihi ile 05 Nisan 2019 tarihleri arasında başvuru yapbiecek. 
  • Diğer başvurular ise 06 Mart ve 22 Mart 2019 tarihleri arasında başvuru yapabilecek.

TOKİ KONUTLARI BAŞVURU ŞARTLARI

Öncelikle TOKİ konutlarında yer alacak bütün projeler için ilk şart T.C. vatandaşı olmak.

TOKİ 2+1 daireleri için başvuruda bulunmak isteyenler ise projenin yapılacağı ilçe içerisinde 1 yıldan fazla süredir ikamet ediyor olması lazım.

Başvuru yapmak isteyen kişilerin daha önceden Toplu Konut İdaresinin herhangi bir projesinden ev alamamış olması lazım ve Toplu Konut İdaresinden daha önce kredi çekmemiş olması gerekiyor.

Başvurda bulunacak kişini kendisi ve eşinin, velayetinde bulunan çocuklarının üzerine tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması gerekiyor. 

Alt gelir grubu için yapılan konutlara başvuru yapacak kişinin İstanbul dışında ise aylık hane halkı geliri olarak en fazla net 4.500 TL, İstanbul için ise hane geliri en fazla net 4.800 TL olması gerekiyor.

2+1 nitelikli konutlara başvuru yapmak için başvuruda bulunacak kişinin 25 yaşını tamamlamış olması gerkeiyor. 3+1 nitelikli konutlara başvuru için ise 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.

Başvuruda bulunmak için 1 hanede ikamet eden kişilerden sadece bir kişi başvuruda bulunabilir. 

TOKİ konutları nerede yapılacak?

TOKİ konutlarının nerelerde yapılacağını aşağıki linkten görebilirsiniz. 

TOKİ konutları nerede yapılacak?

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu