HaberlerListelerSpor

TFF’den Yabancı Sınırlamasında Son Karar

Yeni kural: 6 + 2 + 2

TFF’nin yabancı sınırlaması ile ilgili getireceği karar uzun zamandır merak konusu olmaya devam ediyordu. Yabancı kuralında gelecek değişiklik için formülü 6+2+2 olarak belirleyen federasyonun yeni kuralına göre artık kulüpler yalnızca 10 yabancı ile sözleşme imzalayabilecek.

Belirlenen kurala göre kulüplerin anlaşma yaptığı 10 yabancının 6’sı maçlarda ilk 11’e çıkabilecekken, iki yabancı kulübede oturabilecek ve kalan 2 yabancı ise kadro dışı kalacak. 

Önceki kuralda 14 yabancı yer alabiliyordu

3 yıl önce değiştirilen kural ve şu anda uygulanan kurala göre 28 kişilik kadroda 14 yabancı oyuncu yer alabilirken bunlardan 12’si doğrudan maç kadrosuna alınabiliyor ve kalan 2’si ise kadro dışı kalıyor.

Uygulanması düşünülen yeni formül yürürlüğe girecek olursa kulüplerin yabancı sayısını 10’a indirmek için en az 4 yabancı oyuncuyu göndermesi gerekecek.

Toplantı 21 Mart Perşembe günü olacak

Türk Futbol Federasyonu yabancı sınırlaması için bulduğu yeni formülü 21 Mart Perşembe günü İstanbul’da yapılacak Kulüpler Birliği Toplantısı’ında masaya yatıracak. Spor Toto Süper Lig’de yer alan 18 takımın başkanının da yer alacağı toplantıda, TFF başkanlara yeni yabancı kuralını tek tek danışarak fikirlerini alacak.

Bu sezon 90 yabancının sözleşmesi sona eriyor

TFF aynı zamanda kulüplerde sözleşmeleri devam eden futbolcuların takımlarından gönderilmesi durumunda kulüplerin ödeyeceği tazminatları da hesaba katarak araştırma başlattı. 

Kulüplerin mağduriyetinin en aza indirilmesi açısından kuralın bu sezon sonu yürürlüğe koyulup koyulmaması için yapılan araştırmada bu sezon Spor Toto Süper Lig’de oynayan 90 yabancının sözleşmesinin 31 Mayıs’ta sona ereceği sonucuna ulaşıldı. 

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu