ListelerSağlık

Testislerde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Testislerde ağrı neden olur? Testiste ağrılarının tedavi yöntemleri nelerdir? Testis ağrılarının belirtileri nelerdir? Detaylar yazımızda.

Testislerde Ağrı Neden Olur?

Testiste ağrı var ise skrotum her zaman dikkat ile ele alınması gerekmektedir bunlar karın ağrısı ile de görülebilir. Bazı durumlarda da hastalık belirtileri olabilir. Erkeklerde testis denilen yapı skrotum içerisinde bulunur.

Testesteron hormonu salgılar. Bireye erkek kimliği ve cinsine bağlı özellikler kazandıran bir hormondur. Erkek bireylerin cinsel hayatı çok sık ve birden fazla gayrimeşru kadın ile ise bu durumda kadınlardan alabileceği hastalıklar, cinsel ilişkilerin sıklığı, genetik sorunlar, testislerin ağrı sebepleri arasında yer alabilir. Testisler son derece hassas ve iyi korunması gereken bölgelerden birisidir. Dışarıdan gelebilecek olan darbe ve travmalar, bireyde testis ağrılarına, üreme yeteneğini kaybetmeye varana kadar ciddi sonuçlar doğurabilir.

Testis Ağrılarının Belirtileri nelerdir?

Testis Ağrılarının Belirtileri nelerdir?

Testis ağrısına bir testis torsiyonunun sebebidir, Genellikle aniden gelir.Epididimitte genellikle ağrı yavaş yavaş başlar.

  • Bulantı kusma
  • Ateş
  • Ağrılı idrara çıkma
  • Hassasiyet
  • Karın ve kasıklarda meydana gelen ağrı

Testisler ve çevresinde aniden ağrı meydana gelmesi, akut bir durumdur. Bu nedenle belirtiler ortaya çıkar çıkmaz birey bir uzman hekime başvurmalı ve bu ağrının sebebi belirlenmelidir. Evli çiftlerde ilişki sıklığına bağlı olarak testis ağrısı gelişebileceği de unutulmamalıdır. Gerekli kan tetkikleri, muayeneler yapılarak bireye özgü tedavi yöntemi seçilebilir.

Testiste Ağrılarının Tedavi Yöntemleri nelerdir?

Kabakulak aşısı viral orşit sıklığını azaltabilir. Buna bağlı olarak testis ağrılarına neden olan faktör daha ortadan kaldırılmış olur. Ağrı sebebi belirlenemediğinde ve uzun süre devam ettiğinde bireyin üreme yeteneği de bu durumdan oldukça etkilenir. Evli çiftlerin bebek yapamama sebepleri arasında enfeksiyonlara, travmalara bağlı testis enfeksiyon ve yaralanmaları da vardır. Ancak birey çoğu zaman toplumsal baskı veya utanma nedeni ile hastaneye başvurmaz bu durumu saklayarak hayatına devam etmeye çalışır.

Belirtiler akut olarak ortaya çıktığında ise bu durumdan çok çabuk bir şekilde etkilenir. Tedavi için gerekli işlemlerin doktor ve aile desteği ile başlatılması birey açısından çok yararlı bir durum haline gelebilir. Önemli olan doktor ve hastası arasındaki güven ve gizlilik ilişkisinin kazanılması, tedavinin ne şekilde olacağı açıklanması, gerektiği zaman eşli tedavi yöntemlerine başvurulması gerekir. Bunların dışında ise bireyin kendini darbelerden koruması önemle tavsiye edilir.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu