DiğerHaberler

Tesla Yeni Model Aracını Tanıttı : Model Y

Model Y

Elektrikli araç üreticisi Tesla’nın yeni bir SUV model tanıtması bir süredir bekleniyordu. Model Y’yi  Tesla CEO’su Elon Musk, ABD’nin Kaliformiya eyaletinindeki LA Design Studio’da tanıttı.

Tesla, Model Y’yi SUV katagorisinde Model X in altında konumlandırıyor. Modelin dünyanın en güvenli SUV aracı olduğunu belirtiyor.

İlgili Makaleler

Model Y özellikleri

Model Y tam dolu batarya ile 482 km menzile sahip. 0’dan 100 km/s ye 5.5 saniyede çıkabiliyor. Diğer SUV modelinde yukarıya doğru açılan kapılar Model Y’de klasik, yana doğru açılan kapılara bırakmış.  Model Y de parçalarının %75 lik kısmı referans model olan Model 3 ile aynı.  1860 Litre bagaj hacmine sahip araç 360 ° görünülürlük sağlamak için ön, arka, yan da kameralarla donatılmış durumda.  Araç ön tarafında bulunan radar sayesinde 160 m ileriye kadar nesneleri görebiliyor.  Aracı çevreleyen 12 adet Ultrasonic Sensors ile yandaki araçları belirleyebiliyor, olası çarpışmaları engelleyebiliyor, güvenli park etmeye yardım ediyor. Araçta oto pilot, navigasyon, 15 inç dokunmatik ekran v.s. gibi bir çok özellikte mevcut.

Model Y ne kadar ?

Eylül 2020 de ilk üretimini ve satışını yapmayı planlayan Tesla, Model X , Model S ve Model 3 araçlarının toplam üretiminden daha fazla Model Y üretmeyi planlıyor. Standart modeli 39k$ dan başlayan aracın 60k$ a kadar konfigürasyonu mevcut. Önce uzun mesafe ( 482km ) configürasyonunu satışa sunan tesla bu model için 47k$ fiyat biçiyor. Kısa mesafe ( 354 km ) aracını 2021 de satışa sunacak olan Tesla bu configürasyon için 39k$ istiyor.

Vidyo Kaynağı : Wall Street Journal

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu