EğitimHaberlerListeler

Tercihler İçin Önemli İpuçları

Kendi İsteklerinize Öncelik Verin

Kendi İsteklerinize Öncelik Verin

Tercih yaparken her kafadan farklı sesler yükselebilir. Bu seslere tamamen kulaklarınızı kapatmalı ve kendi iç sesinizi dinlemelisiniz. Sonuç itibariyle hayat sizin hayatınız ancak kendi istekleriniz doğrultusunda başarı sonuna kadar size kapınızı açacaktır. 

Puan Tutmuyor Diye İstenilmeyen Bölüm Seçilmemeli


Puan Tutmuyor Diye İstenilmeyen Bölüm Seçilmemeli


Üniversitenizi seçerken kendi kendinize sormanız gereken birkaç soru olduğunu düşünüyorum bunlardan başlıcaları ise ‘’Nasıl mutlu olurum?’’, ‘’Hangi meslek benim uzun süre mutlu eder?’’ şeklinde  olmalıdır. Doğru tercih yapmak için sadece puan ya da sınavdaki başarı oranı yeterli olmuyor. Tercih yaparken hata yapma korkusu insanları daha da gererek bazen yanlış yollara sevk edebiliyor. Üniversite adaylarının ilk yapacakları şey isteklerine yönelik adımlar atması, sadece puanları tutuyor diye istemedikleri bir bölüme gitmemelidir. Bu anlık bir kurtuluş gibi görünse de bu  karar tüm hayatınızı etkileyecek kararlardan biridir.

Puan Değil, Sıralama Önemli!


Puan Değil, Sıralama Önemli!


Geçen senenin puanına bakarak tercih yapmak genellikle çok da doğru tercihler ortaya çıkarmaz. Üniversiteye girişlerde puanın değil sıralamanın önemini unutmamak ve ona göre hareket etmek her zaman için sizi yapacağınız tercihlerde bir adım öne geçirecektir. Unutmamanız gereken şeylerden biri de puanları da sıralamayı da öğrencilerin belirlediğidir. Örneğin; formasyonun kalktığı bir sene alanların genellikle puanları büyük düşüşe uğrar. Buradan çıkarmanız gereken en büyük ders ise gündemi ve olayları takip etmek olmalıdır. 

Kendi Sıralamamızın Ne Kadar Üstünü Yazalım


Kendi Sıralamamızın Ne Kadar Üstünü Yazalım


İlk sıraları, kendi sıralamanızın çok fazla üstü bile olsa yazın. Aklınızda kalacağına tercih listenizde kalsın daha iyidir. Fakat unutmayın ki 24 tercihiniz var bu tercihlere göre ilk üçte uçabilir sonrasında da kendi sıralamanıza uygun tercihler yapabilirsiniz. En sonunda da kendinizi garanti almak adına gene kendi sıralamanızın altını da yazabilirsiniz. 

Yeni Açılan Bölümler Yazılmalı Mı?Yeni Açılan Bölümler Yazılmalı Mı?Her sene yeni açılan bölümler büyük bir muamma şeklinde aklınızda belirir. Bu bölümleri yazmalı ya da yazmamalı mıyım diye kendinizi düşünceler içinde bulabilirsiniz. Hangi üniversitede açılırsa açılsın bir diğer üniversitede benzeri olan bir bölüm vardır. Puanları hemen hemen bu bölümlere yakın olacaktır. 

Bonus

Bonus

Sosyal bilimler alanını seçen öğrenciler çok daha şanslı olacaklar. İlk olarak geçen sene yapılmaya başlayan Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi bu sene de  4-5-6 Ağustos tarihlerinde yapılacak. Son başvuru 20 Temmuz tarihinde yapılabilecek. Geleceğim Sosyal Bilimler Zirve’sinin en dikkat çekici yanından birisi de bölümlere dair atölyeler yapılması. Öğrenciler, seçimlerini bu atölyelerde uygulamalı olarak deneyip karar vermeleri onlar için daha net seçenekler oluşturacaktır. 

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu