Faydalı Bilgiler

Ter Niçin Kokar ve Ter Kokusu Nasıl Önlenir?

Ter, her insanın ortak sorunudur. Peki herkesi ilgilendiren bu sorun nasıl oluşur ve kokusu nasıl azaltılabilir?

Terleme, vücudumuzdaki en temel fonksiyonlardan sadece birisidir. Vücut belirli bir ısıyı korumak için terlemeyi gerçekleştirir. Yani bir nevi termostat gibi düşünebiliriz. Peki, Ter niçin kokar? Ter kokusu nasıl önlenir?  Biliyor musunuz?

Ter normalde kokmaz. Ancak koltuk altı ve kasık bölgesinde terleme olduktan sonra bu bölgedeki bakteriler terle karışınca kimyasal değişikliğe uğrayarak kokuya neden olur.

Kadınlarda erkeklere göre daha çok ter bezi bulunur. Ancak erkeklerin ter bezleri daha aktif olduğu için erkekler daha çok terler.

[irp]

Terleme Nasıl Azaltılır?

Özellikle yaz mevsiminde fazla terlememek için tüketilen gıdaların soğuk olmamasına dikkat edilmelidir. Nedeni ise vücuda giren soğuk besinleri vücut ısıtmak için sıcaklık artışına gidiyor, ardından da normal vücut ısısına dönmek için aşırı terleme yapıyor.

Yazın adaçayı içmek ter bezlerinin etkinliğini azaltıyor, buda terlemenin az olmasını sağlıyor.

Ter Kokusunu Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Koku en çok koltuk altı, kasık ve ayak bölgesinde gelişiyor. Bu durumu önlemek için bu bölgeleri sık sık sabunla yıkamalısınız. Bu bölgelere kolonya sürülmesi de bakteri oluşumunu geciktirdiği için ter kokusunu azaltacaktır. Koltuk altı ve genital bölgenin kıllarının uzatılmaması da ter kokusunu azaltmanın en önemli faktörlerindendir.

Düzenli deodorant kullanmakta bir nevi çözüm olabilir, ancak bu bölgelerin temizlenmeden deodorantlanması ter kokusunun daha iğrenç bir hal almasına neden olur. Deodorantı sabah evden çıkmadan değil de akşam yatmadan uygulamak daha etkili sonuç almanızı sağlayacaktır.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu