Teksas Katliamı’ndan Suspiria’ya: Usta Yönetmen Quentin Tarantino’nun En Sevdiği 20 Grindhouse Film

Usta yönetmen Quentin Tarantino, favorisi olan 20 grindhouse (kesintisiz ve sürekli olarak seks ve şiddet içeren filmleri gösteren genellikle eski, üçüncü sınıf sinema salonlarının genel adı) filmi açıkladı. Robert Rodriguez ile senaryosunu birlikte kaleme aldığı Grindhouse (2007) adlı filmin yönetmen ekibinde de yer alan Tarantino’nun en sevdiği grindhouse filmler şöyle:

Not: Film açıklamalarında IMDb ve Beyazperde’den faydalanılmıştır.

Kaynak:

Dikkat! Bu filmlerde korku, gerilim, şiddet, işkence, uyuşturucu, pornografi, suç ve benzeri kavramları göreceksiniz.

Hazırsanız başlayalım;

20. The Pom Pom Girls (1976)

 • IMDb: 4.9

Bir grup kaygısız lise son sınıf öğrencisini merkeze alan filmde gençlerin seks, romantizm ve şakalaşmayla geçen günleri anlatılıyor.

19. The Savage Seven (1968)

 • IMDb: 5.5

Bir grup çılgın motorcu, iyi vakit geçirmek için bir Kızılderili rezervasyonunda fırtınalar estirir. Ancak işler pek de yolunda gitmez…

18. The Chinese Boxer (1970)

 • IMDb: 6.7

Jimmy Wang Yu’nun yazıp yönettiği ve başrolünü oynadığı film, dövüş sanatları okulunu yok eden haydutlardan intikam alan bir boksörü takip ediyor.

Hong Kong kung fu filmi olan The Chinese Boxer, The Hand Of God olarak da biliniyor.

17. Suspiria (1977)

 • IMDb: 7.4

Amerikalı genç kadın Suzy Bannion, dünyanın en iyi bale okullarından birine gitmek için Almanya’ya gider. Bir akşam vakti okulun kapısını çalar ve tam da bu andan itibaren esrarengiz durumlara tanık olmaya başlar. Taksiden indiği an bir başka öğrencinin okuldan çıkıp ormana doğru koşturmaya başladığını gören genç kadın olaylara anlam veremez. Öte yandan kendisine kapıyı açan biri de olmaz. Ertesi gün tekrar geldiğinde okula alınır ve ardından yavaş yavaş uyum sağlamaya başlar. Fakat zamanla tanık olacağı tuhaf olay ve durumlar ürkütücü bir gerçeği keşfetmesine neden olur.

Gerilim türünün en yetkin isimlerinden olan Dario Argento’nun başyapıtı olan Suspiria, sinema tarihinin en başarılı birkaç gerilim filminden biri. Argento’ya has müzikleri bile üzerinden geçen yıllara meydan okur niteliktedir.

16. They Call Her One Eye (1973)

 • IMDb: 6.4

Çocukken cinsel saldırıya uğradıktan sonra susturulan genç bir kadın, kaçırılıp fahişelik yapmaya zorlandıktan sonra kendisine haksızlık yapanlardan intikam almak için eğitilir.

15. The Lady in Red (1979)

 • IMDb: 6.2

Saf bir çiftlik kızının hayatı, yanlış zamanda yanlış yerde bulununca alt üst olur. Kendisini Chicago’da fahişelik ve suçla çevrili bir kısır döngüde bulur.

14. The Psychic (1977)

 • IMDb: 6.9

Kahin bir kadın eşinin evinin duvarında bir iskelet keşfeder ve kurbana ne olduğu hakkında gerçeği bulmaya çalışır.

13. The Street Fighter (1974)

 • IMDb: 7.0

Önemli bir iş adamının ölümüyle kızına milyarlarca dolarlık miras kalır. Hemen harekete geçen mafya, kızı kaçırması için Terry’yi (Chiba) işe almaya çalışır.

12. Wipeout! (1973)

 • IMDb: 7.3

Bir tetikçi, kendini Sicilyalılar ve Calabrialılar arasındaki mafya savaşının tam ortasında bulur.

11. Master Of The Flying Guillotine (1976)

 • IMDb: 7.5

Tek Silahlı Boksör tarafından öğrencileri öldürülen kinci ve kör bir Kung Fu uzmanı, dövüş sanatları yarışmasının düzenlendiği köye giderek karşısına çıkan her silahlı adamın kafasını kesmeye yemin eder.

10. The Last House on the Left (1972)

 • IMDb: 6.0

On yedisindeki Mari ile arkadaşı Phyllis hayranı oldukları bir grubun konserine gitmek üzere yola çıkarlar. Bir grup katil tarafından yolları kesilen kızlar, bütün bir gece işkence, tecavüz ve her türlü şiddete maruz kalarak öldürülürler. Kızları öldürdükten sonra kaçarken bir eve sığınan katiller, kendileri için de sonun başlangıcına geldiklerinden habersizdirler.

9. The Girl From Starship Venus (1975)

 • IMDb: 4.7

Venüslü bir genç kız gezegeni keşfetmek için Dünya’ya iner. İngiltere’nin Londra kentindeki Soho’ya yerleşir ve burada seks araştırması yapmak için bolca fırsatı olur.

8. The Mack (1973)

 • IMDb: 6.7

Hapisten çıktıktan sonra başarılı bir pezevenk olmaya çalışan bir adamı takip eden filmde başrolleri Max Julien ve komedyen Richard Pryor paylaşıyor.

7. Five Fingers of Death (1972)

 • IMDb: 7.1

İki dövüş sanatları okulu, önemli bir turnuvaya hazırlanmaktadır…

6. Rolling Thunder (1977)

 • IMDb: 7.0

Binbaşı Charles Rane, savaştan geri döndüğünde memleketinde bir kahraman olarak karşılanır. Savaş sırasında göstermiş olduğu başarı nedeniyle Charles’a bir dizi hediye verilir. Bu durumu fırsat bile haydutlar, Charles’ın evini soymaya karar verir. Eve giren haydutlar bu sırada Charles’ın oğlunu ve karısını öldürür. Ailesinin başına gelenlerle büyük bir yıkıma uğrayan Charles, intikam almak için haydutların peşine düşer.

5. Coffy (1973)

 • IMDb: 6.8

Film kız kardeşinin bağımlılığını besleyen eroin satıcısından intikam almak isteyen kanunsuz bir kadını takip ediyor.

4. Halloween (1978)

 • IMDb: 7.7

Günümüz korku sinemasının şablonlarını oluşturmuş bir klasik Halloween. Senaryo ve müzik ile de bizzat ilgilenen yönetmen John Carpenter’ın damgasını taşıyan film, mahalleye dehşet saçan sapık ve ona yem olmaktan kurtulma çabası içindeki genç kız arasındaki kedi-fare oyununu anlatıyor.

3. Night of the Living Dead (1968)

 • IMDb: 7.9

Barbra ve kardeşi Johnny, babalarının mezarını ziyaret etmek için şehir merkezinden bir hayli uzakta, izbe bir bölgede olan mezarlığa giderler. Burada dua rutinlerini tamamladıkları esnada kendilerine yaklaşmakta olan yabancı bir siluetle karşılaşırlar. Kız kardeşinin aksine bir hayli rahat davranan Johnny, bu yabancının saldırısına uğrar ve oracıkta hayatını kaybeder. Ancak bu bir son değil, ürkütücü bir başlangıcın habercisi olur. Genç kadın ağır bir travmaya girer ve canını kurtarabilmek için bulabildiği ilk yere sığınır. Ancak burada yalnız olmadığını fark etmesi uzun sürmez. Bir anda kasabayı saran bu yaratıklardan korunmaya çalışan tek insan kendisi değildir. Ben de kendisi gibi canını zor kurtarmıştır ve kapıda diğerleri de vardır…

2. Dawn of the Dead (1978)

 • IMDb: 7.9

Bir devam filmi olan Ölülerin Şafağı kaldığı yerden aynı heyecan ile devam ediyor. Özel polis Peter ve Roger, et yiyen zombiler tarafından ele geçirilen bir apartmanı temizledikten sonra yakındaki bir televizyon istasyonuna sığınırlar. Burada tanıştıkları iki televizyoncuyu da yanlarına alarak helikopterle binadan kaçarak bir alışveriş merkezine ulaşırlar. Erzak almak üzere kısa bir süre için uğradıkları alışveriş merkezinde hesapladıklarından daha fazla kalmaları gerekecektir, çünkü anlaşılmayan bir nedenle tüm zombiler bu binaya girmeye çalışmaktadır.

Filmde zombiler aracılığı ile tüketim toplumu eleştiriliyor.

1. The Texas Chainsaw Massacre (1974)

 • IMDb: 7.5

Sally ve kardeşi Franklin’in dedelerinin mezarını kontrol etmeleri gerekmektedir ve arkadaşları Jerry, Kirk ve Pam’i de yanlarına alıp yola çıkarlar. Sonrasında dedelerinden kalma eski çiftlik evini ziyaret etmeye karar verirler. Yolculuk esnasında otostop çeken birini arabalarına alırlar. Hiç normal görünmeyen bu yolcu Franklin’in çakısını alıp sırf eğlencesine elini keser, sonrasında ise Franklin’in kolunu yaralar. Bu zorlu anların ardından otostopçuyu zor bela karavandan indirerek yola devam ederler. Ancak gerilim bununla sınırlı kalmayacaktır. Eve vardıklarında hayal dahi edemeyecekleri bir kabusun ortasında sıkışıp kalacaklardır.

Ardından çeşitli versiyonlarının da çekildiği ve kendinden sonra gelen teen-slasher tarzı korku filmlerine ilham kaynağı olan Teksas Katliamı, 1950’lerde ortaya çıkan Ed Gein adlı bir seri katilin gerçek hikâyesindeki parçalardan esinlenilerek beyazperdeye uyarlandı. Tobe Hooper’ın yönetmenliğini yaptığı unutulmaz klasik, 2015’te restore edilmiş yeni kopyasıyla vizyona girmişti.