EDİTÖR BAŞVURU
Komedi - EğlenceListeler

Teknolojiye yabancı ebeveynlerin güldüren çıkışları

Her şeyin manuel yapıldığı zamanlardan “Sen karışma amca. Kendisi otomatikman halleder.” dönemlerine yıldırım hızıyla geçiş yapmak insanoğluna sadece çağ atlatmadı, iki nesil arasındaki kopukluğu da had safhaya çıkarttı. İnternet, cep telefonu, bilgisayar başta olmak üzere, kısa bir zaman zarfında akla gelecek her türlü teknolojik alet ile tanışmak zorunda kalan ebeveynler yeteneklerinin sınırlarını zorlamaya başladı.

Radyo, televizyon ve ev telefonu harici sosyal paylaşım aracı görmemiş bir nesil kendilerini aniden teknolojik patlamaların arasında buluverince ortaya trajikomik paylaşımların çıkması kaçınılmaz oluyor. Bir dönemlerin fırtına gibi esen genç kızları ve delikanlıları için şimdi yapılması gereken şey ya teknolojiden anlamadığını itiraf etmek ya da anlıyormuş gibi davranıp bozuntuya vermemek.

Teknolojiye yabancı ebeveynlerin güldüren çıkışları

“Baba ben çıkıyorum. Bak bu uydunun kumandası. Bu da televizyonun. Eğer belgesel izlemek istersen şu tuşa bas, çanağın motoru döner, kanalı ayarlar. Yok eğer film seyredeceksen bu da movie box kumandası. USB’de bir sürü film var, birini seçer izlersin.”

“Bu nedir kızım böyle? Ben askerdeyken yoktu bu kadar kumandan! Gazete al bana iki üç tane. Hayvanlara da filmlere de oradan bakarım.”

Haksız mı? Değil elbette. Teknoloji hayatı herkes için kolaylaştırmıyor.

Teknolojiye yabancı ebeveynlerin güldüren çıkışları

“Aradığınız kişiye şu anda ulaşılamıyor…”

“Ferit, adamlar kızına ulaşamıyor. Evde yok, bizim alanın dışına çıkıp kayboldu gibi şeyler söylüyor. Gözünü seveyim git bir bak Ferit.”

Ne yapsın Ferit? Adana’dan kalkıp İzmir’e mi gitsin? Diyelim ki gitmeye karar verdi. Hem de olabildiğince hızlı şekilde.

“Hava yollarımıza hoş geldiniz.”

“Hoş bulduk kızım. İlk sefer biniyorum ben de heyecan var. Düşmez değil mi bu uçak?”

“Merak etmeyin. Size güvenli yolculuk sağlamak için her türlü tedbir alındı.”

“Alındı da düşmez değil mi kızım?”

“Düşmez beyefendi hiç merak etmeyin.”

“Peki ya düşerse?”

“Endişe etmeyin, tüm yolcularımız uçak kazalarına karşı sigortalıdır.”

“İyi madem. Öte tarafa gidince ben sigortalıydım derim, poliçe karşılarsa bu yana geri yollarlar.”

“Anlamadım?”

“Yok bir şey kızım. Hayırlı uçuşlar.”

Her ne kadar kulağa komik gelse de bunların hepsi sevimli gerçek hikayeler. Ancak unutmayın ki bugün siz onların teknolojiyle olan mücadelelerine gülerken yarın siz de çocuklarınız karşısında aynı duruma düşebilirsiniz. İlerleyen teknolojiyi kullanmak zorunda kalmak ama ondan zerre kadar anlamamak yıllar sonra size de benzer kabusları yaşatacaktır.

Originally posted 2021-11-19 09:36:33.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu