Gezi RehberiListeler

Tekne Turuna Çıkacaklara Yapılacaklar Listesi

Ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevrili ve belki de dünyanın en güzel koylarına, en güzel denizlerine sahibiz. Hatta bir çok yer görmüş biri olarak ben az önce kullandığım “Belki” kelimesini çıkartıp kesinlikle en güzel demek istiyorum.Hal böyle olunca da Tekne Turu kaçınılmaz oluyor.Son zamanlarda popülerliği bir hayli yüksek olan Mavi Tur ve Tekne Turizmi hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sıkça tercih ediliyor.  Ülkemizde bu turizm alanında bir çok bölgede hizmet almak mümkün. Bu konuda da bir makale yazıp “En Güzel Mavi  Tur Rotaları” olarak sizlere bilgi vermeye çalışacağım. Bugünkü yazımızda Tekne Turuna çıkarken yapmanız gereken neler bunlar üzerinde durup tatilinizi daha da keyifli hale getirecek bilgiler vermeye çalışacağım.

Tekne Turu Kaç Kişi ve Kaç Gün  Olacak

Tekne Turu Kaç Kişi ve Kaç Gün Olacak

Turunuzu planlarken ilk yapmanız gereken şey teknede geçireceğiniz gün sayısı ve teknede kaç kişi olacağınızı belirlemektir. Bu iki kriter ilk etapta yapılması gereken en önemli adımdır. Kişi sayısı ve gün sayısı tekneye binmeden yapacağınız alışveriş için önem arz etmektedir. Ayrıca beraber olacağınız kişilerin beğendiği , sevdiği ve sevmediği şeyleri belirlemek te hem gereksiz alışveriş yapmanızı hem de doğru alışverişi yapmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle Mavi Tur öncesinde katılımcıların kendilerince yapacakları bir yiyecek içecek listesi tek bir çatı altında toplanmalı ve ortak beğenilen malzemelerden öğünlere göre alışverişin yapılması, yenilmeyecek şeylerden isteyen kişilerin porsiyonuna göre alışveriş yapılması uygun olacaktır.Ben bu konuda excel formatında yemek alışveriş listesi yapmayı önerenlerdenim. Böylelikle herkes sevdiği sevmediği yiyecekleri belirtir. ve Gün sayısına göre bir yemek planı ortaya çıkar. Bunun için de örnek vermek gerekirse 5 günlük bir plan yapıyorsanız. İlk gün sabahını saymazsak 4 gün kahvaltı , 5 gün öğlen yemeği ve 4 gün akşam yemeği yiyeceksiniz. ( Tekneye öğlen binip ,öğleden sonra çıkacaksanız ) Buna göre öğünde yenilecek yiyecekler doğru planlanırsa alışverişte yapılacak fuzuli harcamaların önüne geçmiş oluyorsunuz.

**Unutmadan belirteyim. Teknenizde bulunan mürettebatı da göz ardı etmemenizi öneririm. Sonuç olarak o arkadaşlar çalışan olsalar da siz 5 gün onlara emanetsiniz. ve Bence tekneye alışveriş yaparken muhakkak onlarında istediği şeyleri sorup öğrenin. Emin olun bu hareketiniz tatilinizin çok daha güzel geçmesine sebep olacaktır.

Tura Çıkacağınız Bölge Önemli

Bu neden önemli çünkü alışveriş yapma olanakları ve alışverişin ekonomik olarak yapılması tam da bu konu başlığına bağlıdır. Örneğin Turistik bir bölgede yapacağınız (Büyük Marketler Hariç) alışverişler diğer yerlere göre biraz daha fiyatlıdır. Bunun önüne geçmek için önerim muhakkak Zincir marketlerin olup olmadığını Tekne kaptanınıza sorun. Ayrıca bölgedeki yerel dükkanlardan da alışveriş yapın. Çünkü o dükkanlarda çok güzel şeyler bulabilirsiniz. Aynı zamanda bölgeye biraz da ekonomik açıdan katkı sağlayacaksınız.

Tura Çıkacağınız Bölge Önemli

Alışveriş Planlamasını Son Güne Bırakmak

Tekneye binmeden önce yapacağınız alışveriş çok daha sağlıklı olacaktır. Sabah erken saatlerde Teknenizin bulunduğu limana gidip, bölgeden alışveriş yapın. Yaptığınız alışveriş listesini tura çıkacak arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz. Bu zaman kazanmanızı sağlayacaktır. Bir kişi Pazar alışverişini yaparken diğer kişi market alışverişini yapabilir. Bu da daha hızlı bir sürede yaz sıcağında daha fazla efor sarf etmemenizi sağlayacaktır. Unutmayın hava sıcak ve alışveriş yapmak oldukça sıkıcı olabiliyor.

Tekne için Çok Fazla  Kıyafet Almayın

Bu konu aslında en önemli konuların başında gelmektedir. Maalesef hanımlar bir kaç günlük tekne turu için bir kaç bavul ile gitmeyi tercih ediyorlar ancak emin olun küçük bir sırt çantası bile ihtiyacınızı karşılayacaktır. Çünkü teknede yanınıza aldığınız herşey fuzuli.. 🙂

Gün boyu denize girip, güneşlenip , duş alıyorsunuz. Biz erkekler bu konuda çok daha avantajlı çünkü 5 günlük bir tatil için 3 adet şort ve 5 adet tşort almak bize yeterli gelebilir. Yanınıza gereksiz kıyafet alıp taşımanızın size hiçbir faydası olmayacaktır. Ayrıca teknelerde alanlar oldukça dardır. Ve konaklayacağınız kamaralarda her yer eşya olmaması için , rahat hareket etmek açısından da önemlidir. Bu nedenle doğru ihtiyaçları belirleyip sadece yanınıza onları almanız en sağlıklısı olacaktır. Benim tavsiyem şöyledir;

  • Her gün için giyeceğiniz 1 adet T-short
  • Günlük 2-3 adet giyilebilir Deniz Şortu
  • Akşam serinliği için polar benzeri swetshort
  • Kesinlikle pantolon almayın.
  • Bir kaç çift çorap ( akşam giymek için)
  • Ayakkabı almayın, Teknelerde Ayakkabı giyilmez.!
  • Birkaç Deniz Havlusu
  • Duş havlusu almayın ( Tekneniz size verecektir.)
  • Kesinlikle Güneş kremi
  • Çocuğunuz varsa tüm eşyaları 🙂

Yukarıdaki liste çok basit bir listedir. Aslında listeye bağlı kalmayın. Sadece basit düşünün. Sonuçta 5 yıldızlı bir otele gitmiyorsunuz. Akşam yemeklerine inerken şıkır şıkır olmanıza gerek yok 🙂 Hatta makyaj malzemesine bile gerek yok. Ama hangi kadın yanına almadan durabilir orası tartışmalı 🙂 🙂

*** Bir not daha paylaşayım. Kesinlikle dalış malzemelerinz ( Palet,gözlük,şnorkel) benzeri şeyleriniz varsa yanınıza alın. İşte o bir ağırlık değil çünkü denizde mutlaka keşke alsaymışım diyeceğiniz birşey bu nedenle unutmayın.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu