Gezi RehberiListeler

Tayland ve Tay Kültürü Hakkında Bilgiler

Tay Dili

Tay Dili

Tek bir alfabeye sahip Tay dilli eğitim, tüm ülkede konuşulan tek bir dilin temelini oluşturmaktadır. Burada halkın %95’i Budist’tir. Asya ülkelerinden Tay KültürüTheravada” Budizm’in etkisi altına girmiştir. Budist geleneklerinden olan ”Ruh evlerine” gösterdikleri saygı görülmektedir. Tayland temel kültürün bir parçası olan hiyerarşi anlayışı vardır.

Tayland Gelenekleri

Tayland Gelenekleri

Tayland geleneklerinden birisi de Tay selamlaşması ”Wai”dir. Bu selamlaşma türünde el sıkmak yoktur çünkü Tayland geleneklerinde el sıkışmaya yer yoktur. Wai selamlaşmasında Taylandlılar, iki ellerinin avuçları birleştirilerek parmaklarını yukarı bakar şekilde göğüslerine tutup başlarını hafifçe önlerine eğerler. 

Ülkemizde de olduğu gibi büyüklere saygı ön plandadır ki Wai selamlaşmasında da genç birisi önce yaşlı birisini selamlar. Bir Taylandlı bizlerden turist olarak Wai beklemez. Tayland güzel yüzlerin ülkesi olarak da bilinir ve bu kesinlikle doğru bir tespittir. Tay düşünce yapısının en karakteristik özelliğini Tay’ca kelimeler ”sanook” (eğlence) ve ”sabai”(iyi hissetmek) yansıtıyor. Tayland Yasalarınca kral ve ailesine saygısızca davranış yasaklanmıştır. Bu yasayı çiğneyenler ciddi yaptırımlarla hapis cezası alabiliyor. 

Tayland para birimi ”Baht” üzerinde kralın resimleri yer alır. Yere düşen bir paranın üstüne bu yüzden asla basmamaya özen gösterin. Saygısızlık olacağından dolayı da buruşturup yırtmayın.

Buddha Heykeli

Buddha Heykeli

Buddha,dilimiz karşılığı uyanmak, bilinçlenmek anlamlarına gelmektedir. Buda, Taylandlıların dini Budizm’in kurucusudur. Buda Heykeli de burada bulunmaktadır ve Tayland halkı için son derece kutsal bir değerdir. 

Asla tırmanmaya veya zarar verecek dikkat çekici bir davranışta bulunmaya kalkmayın. Buda Heykeli onlar için o kadar kutsal olacak ki fotoğraf çekilmesine ve hatta ayaklarınızı heykele karşı uzatarak oturmanıza dahi izin vermezler. Tapınakta iseniz mutlaka bağdaş kurarak oturmanız gerekmektedir. Ayrıca fotoğraf çekimi sırasında Buda heykeline sırtınızı dönmeyiniz.

Taylad ile ilgili diğer içeriklerimize de bakmanızı tavsiye ederiz.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu