Gezi Rehberi

Tatil için Villa Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Villa kiralamak otellere göre daha uygun fiyatı ve ev rahatlığı sağlaması gibi avantajlarıyla da ön plana çıkıyor. Villa kiralama hakkında detaylar burada.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte pek çok kişi güzel bir tatil geçirebilmek için yer aramaya başlıyor. Özellikle uzun süren salgın döneminden sonra insanların fiziksel mesafeye özen göstermeleri ve tatil sürelerini daha uzun tutmak istemeleri gibi sebeplerden ötürü yaz dönemi için kiralık villa ve yazlık evler büyük ilgi görüyor. Yazlık evler ve villalar, kalabalık gruplar ve aileler tarafından tercih edilmelerinin yanı sıra balayı çiftleri ve mahremiyete önem veren kişiler tarafından da sıklıkla yeğlenir oldu.

Tatil için villa kiralamak otellere göre daha uygun fiyat seçenekleri ve ev rahatlığı sağlaması gibi avantajlarıyla da ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra villalar günlük, haftalık ve aylık olarak kiralanabilmeleri sayesinde tatilcilere büyük esneklik sağlıyor. Tatil için villa kiralamak bir bakıma hoş bir seçenek olarak görülse de süreç kendi içinde bazı riskler barındırabiliyor. Özellikle internet üzerinden gerçekleştirilen villa kiralama işlemlerinde dolandırılma gibi olumsuz durumlar sık sık medyada yer alıyor. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için dikkat edebileceğiniz bazı hususları aşağıda bulabilirsiniz.

Çeşme kiralık villa

Villanın konumunu ve sahile mesafesini dikkatlice araştırın

Ege ve Akdeniz bölgeleri yazlık kiralamak için en çok tercih edilen bölgelerdir. Ancak bu bölgelerdeki sahil kesimlerine çok fazla talep olduğundan yazlık villa kiralamak için erken dönemleri tercih etmeniz istediğiniz gibi bir ev bulmanızı kolaylaştırır. Çok fazla insanın aynı tatil bölgelerini tercih etmesi, sahile ve merkeze yakın villaların daha önceden kiralanmış olmasına neden oluyor. Yaz aylarından önce araştırmaya başlamak hem istediğiniz gibi bir yer bulmanıza hem de daha uygun fiyat ödemenize olanak sağlar. Çeşme kiralık villa ilanları arasında yer alan seçeneklerden birisi tam aradığınız gibi bir yer olabilir. Seçtiğiniz villayı kiralamadan önce konumundan emin olmanız ve etrafında ihtiyaçlarınız için gerekli alışveriş mağazaları ve sosyal olanaklar bulunup bulunmadığına dikkat etmeniz son derece önemlidir. Kimi zaman konumlar haritada yanlış işaretlenebilir veya web sitesindeki bilgiler güncel olmayabilir. Bu bilgilerin doğru ve güncel güncel olup olmadığını kontrol etmeniz keyifli bir tatil geçirmeniz konusunda size fayda sağlar. Merkezden uzak ve sakin bir yerde villa kiralamak niyetindeyseniz, çevre güvenliği ile ilgili konuları mutlaka önceden araştırmalısınız. Sahile yakın alanlarda bulunan kiralık villa seçenekleri, kumsala ulaşım için efor harcamanızı ve ek masraf yapmanızı engelleyecektir. Aynı zamanda sahil ve ev arasında az mesafe bulunması, gün içerisinde size zaman kazandıracak ve daha keyifli bir deneyim yaşamanıza imkân sağlayacaktır.

kiralık villa

Oda sayısını kişi sayınıza ve ihtiyaçlarınıza göre belirleyin

Kalabalık aile ve gruplar için villa kiralamak oldukça mantıklı bir seçenektir. Ancak bunun yanı sıra balayı gibi özel zamanlarda da villa kiralamayı tercih edebilirsiniz. Özellikle kalabalık gruplar için aylık olarak kiralayacağınız villa hizmeti bütçeniz için de rahatlık sağlayacaktır. Villanızı kiralarken evde bulunan oda, tuvalet ve banyo gibi kullanım alanlarının kişi sayısına göre yeterli sayıda bulunması önemlidir. Küçük bir villada 10 kişi konaklamak uzun süreli tatil planları için pek konforlu olmayacaktır. Ancak, iki ya da üç katlı, birden fazla banyo ve tuvalete sahip villalar, kalabalık gruplar için daha rahat bir tatil geçirmenize yardımcı olur. Tatiliniz için yazlık villa seçmeden önce kişi sayısını ve bütçenizi netleştirmek, ev arayışınız esnasında doğru alternatifi belirlemeniz için size kolaylık sağlar. Villa kiralama şirketinin hizmetlerinden yararlanmak istediğinizde kişi sayısı ve fiyat bilgisi gibi konuları önceden belirleyerek sizin için en uygun villa seçeneklerinin bulunmasını kolaylaştırabilirsiniz. Tatilinizi rahat bir şekilde geçirmenin yanı sıra kalabalık gruplar ile villa kiralamak bütçeniz içinde iyi bir alternatif olacaktır. Uzun süreli tatil planları yapıyorsanız misafir ağırlama olasılığını da göz ardı etmemenizi öneririz.

Muğla kiralık villa

Fiyat karşılaştırması yapın

Yazlık villalar, mülk sahiplerinin anlaştığı çeşitli şirketler tarafından kiraya verilebildiği gibi kimi zaman mülk sahibi tarafından bizzat da dönemsel kiralama ile müşterilere sunabiliyorlar. Özellikle küçük sayfiye yerlerinde bu tarz kiralamalar sıklıkla görülür. Ancak şahıstan direkt olarak bir ev kiralamak, villa ile ilgili olarak alacağınız hizmetler konusunda beklentilerinizi karşılamayabilir.

Örneğin, bir ev sahibinden kiralayacağınız villa bakımsız olabilir. Sezon başında iç ve dış mekan temizliği ve çevre düzeni yapılmamış olabilir. Bu tür durumlar tatile başlarken ekstra efor ve zaman sarf etmenize ve masraf yapmanıza neden olabilir. Böyle alternatifleri değerlendirirken riskleri de göz önünde bulundurmanız yararlı olur. Kiralık villa ücretleri konusunda fikir sahibi olmak için farklı siteler üzerinden araştırma yapabilirsiniz.

Villa kiralamadan önce araştırma yaparken çeşitli sitelerden yakın konumlardaki benzer özelliklere sahip seçenekler için fiyat karşılaştırması yapmak, en uygun tercihi yapmanıza katkı sağlar. Farklı sitelerde bulunan yüzlerce Muğla kiralık villa seçeneğini tek bir sayfada dilediğiniz kriterlere göre filtreleyerek inceleyebilirsiniz. Eğer tatil konusunda sezon öncesinde kararınızı verdiyseniz seçtiğiniz villayı depozito ödeyerek belirlediğiniz tarih için ayarlamak daha uygun fiyatlar ödemenizi sağlayacaktır.

Güvenilir, kurumsal şirketleri veya platformları tercih edin

Yaz dönemi için villa kiralamaya karar verdiğinizde araştırmanızı ve kiralama işlemlerinizi güvenilir siteler üzerinden gerçekleştirmeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Villa kiralamak için kullanılan ve güvenilir bir kurumsal şirkete ait olmayan siteler, dolandırıcılık olaylarının yaşanmasına neden olabilmektedir.

Diğer taraftan, sahiplik bilgisi açık ve net olan, yasal regülasyonlara tabii kurumsal villa kiralama, yazlık kiralama siteleri üzerinden yapacağınız anlaşmalar, paranızın ve sizlerin güvende kalmasına yardımcı olur. Tatil için villa kiralamaya karar verdiğiniz ve ödeme işleme yapacağınız web sitesinin SSL güvenlik sertifikasının bulunmasına, sertifika bilgileri ile ticaret unvanı bilgilerinin uyuşmasına, ön ödeme gibi durumlarda alıcının şirket hesabı olmasına ve alıcı bilgileri ile ticaret unvanı bilgilerinin aynı olmasına özen gösterin. Kiralamak istediğiniz yazlık villa için görsellerin kaliteli ve aslını yansıtıyor olması, tatil deneyiminizin güzel bir şekilde gerçekleşmesi için önemlidir.

Tatil için yazlık kiralarken doğrudan ev sahibinden kiralama yöntemi, fiyat konusunda avantaj sağlayabilir. Ancak, aynı evin birden fazla kişiye kiralanması, evin konumu ve durumu konusunda yanlış bilgiler verilmesi gibi çeşitli olumsuzluklar ile karşılaşma riskini almanız gerekir. Haklarınızı ve paranızı güvence altına alacak kurumsal bir firma, tatilinizi zevkinize uygun bir villada keyifle geçirmeniz için daha uygun bir tercih olacaktır.

Tatil için Villa Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Fiyata dahil olan hizmetleri önceden netleştirin

Her ne kadar güvenilir siteler üzerinden yazlık villa kiralama işlemi gerçekleştirecek olsanız da, villa kiralama ücretleri ve dahil olan hizmetler şirketten şirkete farklılık gösterebilir. Villanızı kiralamadan önce fiyata dahil olan hizmetleri, evdeki eşya ve donanımları önceden net olarak öğrenmeniz sizin için faydalı olacaktır. Fotoğraflarda gördüğünüz evin, sizin kiralayacağınız mülk olduğundan mutlaka emin olmalısınız.

Kimi villa kiralama alternatifleri doğrudan ev kiralamak gibi bir konsepte sahiptir. Villayı aylık ya da haftalık olarak kiraladığınızda tıpkı normal şekilde bir ev kiralamış gibi tüm temizlik ve diğer ihtiyaçların karşılanmasından siz sorumlu olursunuz. Bunun yanı sıra temizlik, yemek, havuz bakımı gibi hizmetlerin de bulunduğu villa kiralama seçenekleri vardır.

Bu gibi hizmetlerin verilip verilmediğini, eğer bu hizmetler varsa bunların fiyata dâhil olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Sonradan ek masraf çıkmaması ve villa kiralama şirketinin ek ücretler talep etmemesi için bu konuları önceden sorgulayın. Alacağınız hizmetlerin bir dökümünü ve ev içerisindeki eşyaların bir listesini temin etmeniz, tatilinizin sorunsuz geçmesine olanak sağlar. Evde bulunmayan ancak kullanmak istediğiniz eşyalar (küçük ev aletleri, televizyon, ses sistemi, vb.) varsa, eşya listesi sayesinde bunları önceden belirleme şansı yakalarsınız.

Lider emlak arama motoru Flatfy, kiralık veya satılık ev arayışında olan kişilere oldukça geniş bir seçenek yelpazesi sunmasının yanı sıra periyodik olarak emlak sektöründeki fiyatlamalara ilişkin raporlar hazırlıyor. Flatfy tarafından açıklanan bu raporlar dönemsel fiyat değişimlerini gösteriyor ve bir ev arayışında olan kişiler için yol gösterici bir nitelik taşıyor.

Satılık daire veya kiralık villa bulmak isteyen bir kişi pek çok farklı emlak ilan sitesi gezerek aradığı özelliklerde ve uygun konumda, bütçesine göre alternatifler bulmaya çalışıyor. Bu tür siteler çok fazla sayıda olduğu için alıcı açısından bu süreç oldukça zaman alan yorucu bir iş hâlini alıyor. Tam bu noktada devreye giren Flatfy, https://tr.flatfy.com adresi üzerinden hizmet veriyor. Flatfy, tüm bu emlak ilan platformlarında yayınlanan ilanları tek bir sayfada toplayarak dilediğiniz kriterlere göre arama yapmanıza olanak sağlıyor. Bu sayede aradığınız özelliklerde bir daire, ev ya da villa bulmak çok daha kolay hâle geliyor.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Eskiden yaygın olan pansiyon kiralama olayı kalabalık aileler için villa kiralamaya dönüştü. Yazlık alma imkanı olmayan aileler için yönlendirici ve bilgilendirici olmuş. Gayet güzel bir yazı

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu