HaberlerTürkiye

Tarsus’taki Gizemli Kazıda Bulunanlar Açıklandı!

Mersin’in Tarsus ilçesi’nde yapılan ve yıllardır manşetlerden düşmeyen ‘gizemli kazı’yla alakalı bugün resmi bir izah yapıldı. 2016’da başlatılan ve bir sene sonra 3 Kasım 2017’de kapatılan kazıda MİT ve Özel Harekât polisleri de görev yapmıştı.

Arkeofili’nin Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) sorduğu soruya Kültür Bakanlığı’na bağlı Müze Kazıları Şubesi cevap verdi.

Yapılan resmi açıklama şu şekilde oldu;

  “Söz konusu alana ilişkin Tarsus Müzesi Müdürlüğü’nce hazırlanan uzman raporunda; anılan alanın III. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescilli olduğu ve bahse konu alanda bilimsel kazı dışında herhangi bir kazı çalışmasının gerçekleştirilemeyeceği ifade edilmiştir. Anılan alanda daha önce yasa dışı yapılan kaçak kazılar sonucunda gerekli güvenlik tedbirleri alınarak kurtarma kazılarına başlanmıştır

Dört evin avlusunu kapsayan yaklaşık 150 metrekarelik bir alanda yapılan kazı çalışmaları, kimsenin görmemesi için mavi branda ve tel örgüler ile çevrilmiş, son derece sıkı güvenlik önemleri alınmıştı. Kazı çalışma bölgesi, Özel Harekat polisleri ve uzun namlulu silahlarla korunuyordu. Alana kimse sokulmuyor ve kazı çalışması hakkında bilgi verilmemekteydi.

“Kazıda ne bulundu?” sorusuna gelen cevapta ise şu ifadelere yer verildi:

 “Tarsus Müzesi Müdürlüğünce 214 Ada, 7 ve 8 no.lu parselde gerçekleştirilen kurtarma kazısında kültür dokusunun ortaya çıkarılarak niteliğinin anlaşılabilmesi için amorf durumda pişmiş toprak kandil parçası, çatı kiremiti, amphora parçaları vb. buluntulara ulaşılmış olup envanterlik nitelikte taşınır-taşınmaz kültür varlığına rastlanmaması nedeniyle kazı çalışmalarının sonlandırılması kanaatine varılmıştır. 03.11.2017 tarihinde kazı çalışmaları sonlandırılarak can ve mal güvenliği açısından açılan kazı çukurları kapatılmıştır.

superhaber.tv

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu