TarihListeler

Tarih’in Tozlu Sayfalarında Hafızalara Kazınan Büyük Şili Depremi 1960

Dünyanın en şiddetli depremi olarak bilinen 9.5 şiddetindeki büyük Şili depreminde neler oldu? Hangi şehirlerde neler oldu, kaç kişi hayatı kaybetti.

istanbul temizlik şirketi

Dünya içerisinde tarihin tozlu sayfalarına geçmiş depremlerden ilk akla gelen hiç şüphesiz büyük Şili depremi olur. Yaşanan bu büyük deprem, çok büyük maddi ve manevi kayıplara neden olurken, bir yandan da depremden sağ kurtulabilen insanlar ve özellikle küçük çocuklarda olumsuz psikolojik etkiler bırakmıştır.

Ölen Binlerce İnsanlar ve Milyon Dolarlık Maddi Kayıplar…

9.5’lik Sarsıntıda, Ölen Binlerce İnsanlar ve Milyon Dolarlık Maddi Kayıplar…

Şili‘de yaşanan bu büyük deprem, 22 Mayıs 1960’lı yıllarda meydana gelmiş ve depremin büyüklüğü bilim adamları tarafından richter ölçeğine göre 9.5 olarak ölçülmüştür. Depremin merkez üssü, Şili‘nin başkenti olan Santiago de Chile‘nin yaklaşık 700 km güneyinde yer alan Valdivia şehriydi. Dünya tarihinde yer alan ve yaşanan depremlerin bilinen en büyük depremi olan Şili depremi’nde, genciyle yaşlısıyla kadını ve çocuğuyla tam 5.700 insan feci bir şekilde deprem enkazının altında kalıp hayatlarını kaybetmişlerdir. Deprem sonrasında Şili’de tespit edilen maddi zararın boyutu ise tam 550 milyon dolarlık bir zarardır.

Şili Depreminin Hissedilen Büyüklüğü

Depremin Hissedilen Büyüklüğü ve Sonrasında Oluşan Büyük Tsunami;

1960’lı yıllarda oluşan bu büyük Şili depremi’nin yarattığı sarsıntı o kadar yıkıcı ve kuvvetliydi ki, deprem 1000 kilometrelik bir yarı çapta bile rahatlıkla hissedilebildi. Depremin hemen ardından meydana gelen büyük tsunami dalgaları Hawai, Japonya ve Filipinler’e kadar ulaşmış olup, bu bölgelerde yaşayan 191 kişinin ölmesine neden olmuş, ayrıca bu bölgelerde yaşayan halklarda büyük tedirginliğe neden olmuştur.

Deprem Puyehue Yanardağınıda Harekete Geçirdi…

Yerkürenin de çok ciddi derecede sarsılmasına neden olan büyük Şili depremi, Bölgeye yakın bir konumda olan Puyehue yanardağını da bu sarsıntı ile birlikte harekete geçirmiş ve tetiklemiş olup, oluşan bu büy ük depremden 2 gün sonra yanar dağın içinden çıkan akıcı lavlar ve oluşan büyük patlamalarla harekete geçen Puyehue yanardağı, bölgede yaşanan depremin hemen ardından haftalarca aktif durumda kalmıştır.

Büyük Şili Depreminde En Çok Zarar Gören Yerle

1960 Yılında Yaşanan Büyük Şili Depreminde En Çok Zarar Gören Yerler;

Puerto Montt, Binalarının %90’ı tamamen tahrip olup kullanılamaz hale geldi.
– Puerto Saavedra tamamen yerle bir oldu.
– Angol, Binaların %82’si tahrip oldu ve büyük hasar gordü.
– Talcahuano, Binaların %65’i tahrip oldu.
Los Angeles, Binalarının %70’i tamamen tahrip oldu.
Valdivia, Binaların %40’a yakını tahrip oldu.
– Concepción’da 125 insan öldü ve çok sayıda bina tahrip olup kullanılamaz hale geldi.

Daha fazla detay için: https://tr.wikipedia.org/wiki/Büyük Şili Depremi

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu