EDİTÖR BAŞVURU
TarihListeler

Tarihin Gördüğü En Büyük Soykırımlar

Dünya tarihi boyunca bir çok yerde soykırımlar yaşanmıştır, bizde bu yazımızda tarihin gördüğü en büyük soykırımları bir araya getirdik.

Almanların Namibya Soykırımı

Almanların Namibya Soykırımı

Bölgedeki değerli madenleri ele geçirmenin yolunun yerli halkı yok etmekten geçtiğini anlayan Almanlar adanın yerlileri Herero ve Namalar üzerine taaruza geçti hücum eden alman askerleri yaşlı kadın çocuk demeden bütün halkı katlettiler yaklaşık 132.000 yerliden geriye 15.000’i sağ kalabildi…

Fransızların Cezayir Soykırımı

Fransızların Cezayir Soykırımı

Fransızların 1830 Yılında Cezayir’de başlattığı sömürü ve hakimiyet mücadelesine halk karşı çıktı ve          1 Kasım 1954 – 19 Mart 1962 yılları arasında süren bağımsızlık savaşında Avrupa’nın gözü önünde yaklaşık 1,5 milyon Cezayirli Müslüman Arap hayatını kayıp etti. Cezayir 2005 yılında resmen Fransa’dan işlediği soykırım için özür talep etti fakat buna bir yanıt alamadı.

,İngilizlerin Aborjin Soykırımı

İngilizlerin Aborjin Soykırımı

1770 yılında İngiliz kaptan James Cook’un sömürge hareketini başlatmasının sonrasında gelen 6 yıllık süre zarfında 300.000 Avustralya yerlisi Aborjinde geriye yaklaşık 45.000’i kalmıştı yıllar geçtikce sayısı azalan yerliler 1960 yılına geldiğinde yalnızca 450 adet kalmışlardı ve dilleri tamamen unutuldu bu tarihten sonra sayıları artan aborjinlerin şuandaki nüfusu yaklaşık 20.000’dir.

Almanların Yahudi Soykırımı

Almanların Yahudi Soykırımı

Holokost yani II.Dünya Savaşı sırasında Nasyonel Sosyalist Almanların Yahudilere karşı yaptıkları sistematik soykırım.

Nazilerin işgali altındaki Avrupa’nın dört bir yanından toplanan ve sayıları milyonları bulan Yahudi esirleştirildi ve toplama kaplarına yerleştirildi bu kamplardan sağ çıkanların sayısı oldukça azdı çoğu gaz odaları işkence ve Nazi bilim adamlarının korkunç deneyleriyle hayatını kayıp etti.

Kırım Tatar Soykırımı

Kırım Tatar Soykırımı

Kırım Tatar soykırımı 18 Mayıs 1944 tarihinden itibaren Sovyetler Birliğinin kurak topraklarına ve Özbekistan’ın verimsiz bozkırlarına sürgün edilmesidir.

Yaklaşık 8000’i daha sürgün yolculuğu sırasında soğuk ve açlıktan hayatını kayıp etmiştir.Sağ kalanlar ise büyük gruplar halinde verimsiz bölgelere yerleştirilmiş ve bu verimsiz tarım alanları bu kadar çok sayıda insanı hayatta tutacak kadar besin maddesi sağlayamamasından dolayı yıllar içinde yavaş yavaş açlıktan hayatını kayıp emiştir.Bu soykırımda ölen Kırım Türkü sayısı yaklaşık 115,000’dir.

İlginiz Çekebilir

Martin Luther King

Martin Luther King, Jr., Afrikalı-Amerikalı Baptist papaz ve Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi. Dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınmaktadır ve 1964 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu