EDİTÖR BAŞVURU
Sinema

Tarihi Konuları ile Sinema Tarihin En İyi 7 Tarih Filmi

Sinema tarihinde geçmişten günümüze, gelmiş geçmiş en iyi 10 tarihi filmin incelendiği bu yazı inanıyoruz ki ilginizi çekecektir.

 

  1. Er Ryan’ı Kurtarmak

Er Ryan'ı Kurtarmak

Ünlü Yönetmen Steven Spielberg tarafından yönetilen filmin başrollerinde Tom Hanks ve Vin Diesel gibi aktörler yer almıştır. Filmin yapım yılı 1998’dir.

  1. Gladyatör

Gladyatör

Özgün ismiyle Gladiator, 2000 yılında çekilmiş bir tarihi aksiyon filmidir. Başrollerde Russell Crowe ve Joaquin Phoenix oynamışlardır. film, Roma İmparatorluğu’nun önemli simgelerinden biri olan Kolezyum’da imparatoru ve halkı eğlendirmek adına sergilenen dehşeti gözler önüne sermektedir.

  1. Cesur Yürek

Cesur Yürek

Belki de izlediğimiz tarihi filmler içerisinde en duygusal olanı özellikle son sahnesiyle bizleri en çok üzenidir. film, yarı kurgusal olsa da neticede gerçek bir olaydan esinlenmiştir. Filmdeki oyunculuklar ve özellikle başrol Mel Gibson’un oyunculuğu gerçekten çok iyidir.

  1. Pianist

Pianist

Yönetmenliğini Roman Polanski’nin yaptığı 2002 yılında çekilmiş bir tarihi drama filmidir. Filmde ikinci dünya savaşı sırasında Almanya’daki yahudilerin gördüğü zulümler ve savaşın toplumdaki yıkıcı etkileri ele alınmıştır. film, Fransa-Almanya-Polonya ortak yapımıdır.

  1. Son Samuray

Son Samuray

Son Samuray, Japonya’nın 19. yy.’ın ortalarından sonraki modernizasyonunu konu alan ve bu çerçevede samurayların, imparatorlukta var olabilme mücadelelerini konu edinen bir filmdir. Başrollerde Tom Cruise yer alırken ona Ken Watanabe ve Shin Koyamada gibi Japon aktörler eşlik etmiştir.

  1. Truva

Truva

Film, Homeros’un bir destanı olan İlyada’yı konu edinmektedir. Buna göre Truva kralı zengin Kral Priamos’un oğlu Paris’in Sparta Kralı Menelaus’un eşi, güzeller güzeli Helen’i kaçırmasıyla Yunanlar ile Truvalılar arasında meydana gelen savaşlar filmde konu edinilmiştir. Film’de aynı destanda olduğu gibi Achilles(Aşil), Truvalı Hektor, Ajax, çok hileli Ithakalı Kral Odysseus gibi kahramanlar da mevcuttur. Filmin yapım yılı 2004’tür.

  1. 300 Spartalı

300 Spartalı

Film, M.Ö. 5. yy.’da Xerxes(Serhas) idaresindeki Perslerin, Yunanistan’ı işgal etme girişimlerini ve bu işgale karşılık, Sparta Kralı Leonidas’ın yanındaki 300 adamı ile beraber, görkemli Pers ordusuna karşı verdiği destansı direnişi konu edinir. Filmin yapım yılı 2007’dir.

İlginiz Çekebilir

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu