Faydalı BilgilerListeler

Tarçınlı Yeşil Çayın Faydaları

Kalp ve damar sorunlarına karşı önleyiciliği ve iyileştirici özelliği son zamanlarda herkes tarafından bilinen bir konu haline gelmiştir. Ayrıca yeşil çayın en güzel etkilerinden biri olan yüksek kolesterol seviyelerini düşürmesi ve yüksek kan basıncının etkisi ile arterlerdeki sertleşmeye karşı anti bir etki oluşturma özelliği ön plana çıkmıştır. Sindirim sistemi ile alakalı sorunlarda çeşitli kanser çeşitleri ile mücadelesinde ve ishal gibi bakterisel enfeksiyonlarının önüne geçmesinde zihinsel foksiyonlarda oluşturduğu olumlu etkisi de genel olarak bir çok ülkede yapılan araştırmacılar tarafından test edilmiştir. Bir diğer konu yeşil çayın içinde barındırdığı kafein ve kateşinin birlikte oluşturduğu yağ yakıcı etkisi sayesinde kişi hem kilo vermesinde hemde formunu koruma gibi önemli bir konuda kontrollü olamasına olanak sağlamaktadır.

Biraz tarçından bahsedecek olursak yaprak dökmeyen ağaçlardan elde edilen tarçın genel olarak yiyeceklere ve içeceklerin tüketiminde yardımcı lezzet olarak kullanılır . Bir tatlandırıcı gibi kullanılan bu tarçının  yeşil çayın faydalarına benzer şekilde faydaları bulunmaktadır. Bu faydalardan biraz bahsetmek gerekirse onlarda şunlardır: vücuttaki serbest radikalleri engellemeye yönelik bitkisel bir ilaç olarak faydalanılması. Bünyesinde barındırdığı kalsiyum, krom, iyot, manganez, fosfor, potasyum , ve çinko gibi mineraller bakımından oldukça zengindir. Ayrıca içerisinde bulunan A, B-1, B-2 ve C vitaminleri bakımından da zengindir.

Tarçınla birlikte karıştırılan yeşil çay tip1 ve tip 2 diye diyabet halk arasında şeker olarak bilinen bu hastalığın tedavisinde yaygın bir rol izlemektedir. Büyük bilim adamlarının uzun çalışmalar sonucunda tarçının insülin ile duyarlılığının tedavi ettiği ve kandaki glikoz seviyelerinde dengeyi sağladığı düşünülmektedir. Genel olarak bu iki durumda da diyabet hastalığı olan insanlar için olumlu yönde bir haberdir. Yeşil çay da tarçının faydalarında bulunan bu etkiler gibi diyabet üzerinde tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Tarçın mide ve sindirim sistemleri üzerinde gösterdiği etki sorunlara karşı mücadele ve vücut için olumlu yöndedir. Bunu vücudun yiyeceklerin içinde bulunan besleyicilerin vitaminlerin ve diğer yararlı maddelerin emilmesi parçalanması gibi sindirimde etkili olan bu eylemlere yardımcı olarak gerçekleştirir. Tarçın ayrıca mantarların oluşturduğu enfeksiyonlara karşı mücadele eder ve bulantıları geçirme gibi bir etkisi söz konusudur. İshal üzerinde net ve büyük bir olumlu etkisi olan tarçının vücut ısıl dengesini oluşturmakta ciddi rolü vardır ve rahim kanama gibi bozuklukları da iyileştirdiği bilinmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu