ListelerTasarımlar ve Sanat

Tamamlanması 1000 Gün Süren Origami Koleksiyonu

Bir Japon sanatı olan origami, geleneksel kağıt katlama sanatıdır. 1900’lü yıllarda ortaya çıkan origami, okullarda çocukların matematiksel zekası gelişsin diye ders olarak öğretilmeye başlanmıştır. Matematiksel zekayı geliştirdiği görülen bu sanat hızla gelişmeye ve ilerleyeme başladı. 2. dünya savaşına kadar çok yaygın olmasa da savaş sonrasında iyice gelişti ve artık origami sanatı diye anılmaya başlandı. Yeni bir sanat dalı olarak ortaya çıktıktan sonra ise başta ana vatanı Japonya olmak üzere dünyanın çoğu yerinden origami sanatçıları çıkmaya başladı.

Sanat olmasının haricinde Japon kültüründe de origaminin ayrı bir yeri vardır. Hatta Japonya’da hayatı boyunca 1000 tane kağıttan turna kuşu yapan kişilerin sağlıklı ve uzun bir yaşam süreceği düşünülmektedir. Bu nedenle Japonya’da küçük yaşlarda turna kuşu yapımı öğrenilir.

Origaminin tarihini ve gelişimini anlattıktan sonra gelelim asıl meselemize.  Aşağıda göreceğiniz eserlerin hepsini tamamlamak bir sanatçının tam 1000 gününü almış. Yaptığı tasarımların her anını fotoğraflayan sanatçı böylelikle bizlere bir kuşun üzerindeki detayların nasıl yapılığını ve üzerindeki ince işçilikte ne kadar emek olduğunu bizlere gösteriyor.

İlgili Makaleler

Sayfanın sonuna kadar inerek yapılan kuşların hangi detaylara sahip olduğunu görebilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu