EDİTÖR BAŞVURU
ListelerSağlık

Tam Tahıl Nedir? Tam Tahıllı Beslenmenin Önemi

Tam tahıl nedir? tam tahıllı beslenmenin önemi nedir? merak edenler için bu konuya açıklık getiriyoruz.

Son zamanlarda gerek televizyonlardan gerekse de sağlık kontrolleri için gittiğimiz uzmanlardan ‘tam tahıl‘ kelimesini çok sıklıkla duyuyoruz. Özellikle sağlıklı yaşam konusunda tam tahıllı beslenmenin önemi her fırsatta vurgulanıyor ve tam tahıllı besinlerin kullanılmasıyla ancak ihtiyacımız olan bazı vitamin ve minerallerin karşılanabileceği konusunda da ısrar ediliyor. Peki, tam tahıl nedir? tam tahıllı beslenmenin önemi nedir? merak edenler için bu konuya açıklık getiriyoruz.

Tam Tahıl Nedir?

Tam Tahıl Nedir?

Tam tahıl ya da tam tahıllı terimini açıklamadan önce tahılın ne olduğunu açıklamak gerekirse buğday, yulaf, mısır, pirinç, çavdar gibi taneli yiyeceklere tahıl denilmektedir. Sözü edilen tahıl taneleri biyolojik olarak öz, kabuk ve endospermden oluşmaktadır. Tahıllı gıdalar üretilmeden önce tahıl çeşitli işlemlerden geçirilerek öz, kabuk ve endosperm birbirinden ayrıştırılmaktadır. İşte bu ayrıştırma işlemi sırasında tahılın içerisinde bulunan çeşitli mineraller, B vitamini ve lif kaybedilmektedir. Son zamanlarda ortaya atılan tam tahıllı gıdalarda ise tahıl ayrıştırma işlemi yapılmadan saydığımız 3 bileşenini de içerecek şekilde işlenmektedir. Örneğin buğday kepek, öz ve endospermi de içerecek şekilde öğütülerek un yapılmakta, bu undan elde edilen ekmeğe ise tam buğday ekmeği adı verilmektedir.

Tam Tahıllı Beslenmenin Önemi

  • Tam tahıllı gıdalar alınan besinlerin enerjisinin vücutta uzun süre tutulmasını sağlayarak tokluk hissi yaratır. Bu nedenle de kilo problemi olanların ve obezite tedavisi görenlerin mutlaka tam tahıllı besinlere yönelmesi önerilmektedir.
  • Kan şekerindeki ani yükselme ve düşmeleri içinde bulunan kaliteli karbonhidrat ve lifler sayesinde dengelemektedir.
  • Özellikle sütle birlikte tam tahıllı gıdaların tüketilmesiyle sütten sağlanan tüm yarar artmakta ve sütün besin değerleri de yararlı hale gelmektedir.
  • Tam tahıllı besinlerin diğer rafine tahıllı besinlere göre kalorileri daha düşüktür, üstelik vitamin ve mineral oranı da daha yüksektir.
  • İçerdikleri posa sayesinde tam tahıllı besinler bağırsak hareketlerine iyi gelerek sindirim problemlerine faydalı olmakta, hatta tedavi etmektedir.
  • Tam tahıllı gıdalarda bulunan posanın şeker hastalığı tedavisinde de faydaları bulunmaktadır. Bağırsaklarda çözünüp emilen posa karbonhidrat emilimini azaltıp, insülin direncini düzenlemekte ve sonuç olarak şeker hastalığının ortadan kaldırılmasına dahi neden olmaktadır.
  • Kalp dostudur, ayrıca kalp damar hastalıkları riskini azaltmaktadır.
  • Yine içindeki vitaminler ve posa sayesinde bağırsak ve sindirim sistemi kanserlerini önlemektedir.
  • Özellikle kepekten gelen vitaminler kansızlığı da engellemektedir.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu