EDİTÖR BAŞVURU
Gezi RehberiTarih

Sultan Ahmet Cami hakkında bilgiler

Sultan Ahmet Cami 17. yuzyılın en önemli tarihi eserlerinden biridir. Sultan Ahmet Camii 1. Ahmet (Sultan Ahmet Han)’ ın emriyle o zamanın ünlü mimarı Sedefkar Mehmet Ağa ya yaptırılmıştır.

Sultan Ahmet Han 14 yaşında Osmanlı sultanı olmuştur. Aynı zamanda Osmanlı Padişahlarının 14. Padişahıdır. Sultan Ahmet’in Camiyi yaptırmasının nedeni Yüce Rabbine kulluğunu gösterme ve teşekkür etme amacıyla başmaıştır. Ondan önceki Padişahlarda istanbul’un her kulesine ve her yerine bir cami yaptırmıştır. Sultan Ahmet Han da o zmana kadar görülmemiş en güzel camiyi yaptırmayı kafasına koymuştur.

Sultan Ahmet Cami eskiden Ayşe Sultan Sarayının olduğu yere camiyi yaptırmak istemiş ve 30.000 saf altın karşılığında bu sarayı alarak cami insaşına başlamıştır. 1609 yılında ilk kazmayı bizzat Sultan Ahmet vurarak Cami nin insaşına başlanmıştır. Sultan Ahmet Cami 9 Haziran 1617 yılında yapımı tamamlanmıştır.Bir dış avlu ile çevrelenen Sultan Ahmet Cami;  cami, Medrese, Daru-l Kurra, Muvakkithane, Sıbyan Mektebi, Arasta, Hamam, İmaret, Darü’ş-şifave Türbeden oluşmaktadır.

Sultan Ahmet Camii 6 minaresi olan bir camiidir. Türkiye toprakları içerisinde 6 minaresi olan 3 camiden biridir. 6 minaresi olan diğer cami isimleri ise: Sabancı Cami (Adana) ve Muğdat Camii ( Mersindir). 6 minaresi olan Sultan Ahmet camiyi yaptıran Ahmet Hanı kendini beğenmişlik ile suçladılar çünkü Kabe ninde 6 minaresi bulunmaktaydı. Sultan Ahmet Han bu sorunu Kabe deki camiye 7. minarenin insaşını yaptırarak çözüme kavuşturmuştur.

Sultan Ahmet Camii Avrupalılar tarafından Blue Mosque yani Mavi Cami olarak isimlendirmektedir. Bunun nedeni içerisindeki desen ve çiniler ile açılan sayısız cami penceresinin vermiş olduğu ferahlıkla camide hakim olan mavi rengin oluşudur.
sultan ahmet camisi
Sultan ahmet caminin minareleri 4 tane köşelerde ve 2 tanesi de ön avludadır. Köşelerde ki minarelerin 3 şerefesi vardır diğer 2 minarenin ise 2 şerefesi vardır. Sultan Ahmet camiideki çiniler 16. yüz yıl üretimi olan çinilerdir bunlar İznik ve Kütahyadan alınmıştır. Sultan Ahmet Caminde yaklaşık  21043 adet çini kullanıldığı bilinmektedir. Türk mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan sultan ahmet camiiyi ziyaret etmediyseniz mutlaka ziyaret etmeniz gerekir. Bu eser o kadar büyük bir eser ki Avrupadan bile insanlar İstanbulu ziyaret ederken mutlaka Sultan Ahmet Camii yi ziyaret etmektedir.

Sultan Ahmet Camii Nerededir?
Sultan Ahmet Cami İstanbulda Çemberlitaş ve gülhane arasında kalan sultan aymet meydanı içerisindedir. Sultan Ahmet cami Ayasofya müzesi ve yerebatan sarnıcına çok yakın mesafelerdedir. İstanbulda toplu ulaşım Sultan Ahmet Camii ye tramvay ile yapılmaktadır. Sultan Ahmet camii ziyaret etmek isteyenler Sultan ahmet tramvay durağında inerek camiiye gidebilir.

Originally posted 2021-11-19 09:42:36.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu