ListelerSağlık

Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Suda doğum  normal doğuma göre annelerin daha rahat olmasını sağlar . Bu doğum şekli ilk olarak  tesadüfen Fransa’da 1803 yılında  ortaya çıkmıştır . Ağrısı çok olan bir kadın sıcak suyu küvete doldurmuş ve ağrılarının hafiflediği gözlemlenmiştir . Daha sonra bu tedavi yöntemi  klinik olarak hastanelerde de uygulamaya  geçmiştir .  Sıcak suda doğum annenin  diğer doğumlara nazaran daha az sancı çekmesini  sağlar . Çünkü sıcak doğum sayesinde anne rahmine daha fazla kan akışı sağlanmakta ve bu durum da  anne rahmindeki kasılmaların azalmasına neden olur ve annenin rahatlamasını sağlar . Bunun için  bu doğum şekli daha  iyidir . Fakat  suda doğum yapmanın belli şartları vardır ve bu şartlar şunlardır :

suda doğum nasıl yapılır

  • İlk olarak anne adayının doktor kontrolünden geçmesi gerekir , yani doktorun onaylaması gerekir . Yani tıbbi yöntemler  ile gerçekleşmelidir .
  • Kalp atışlarında  azalma olan bebeklerde  uygulanmaz .
  • Anne adayının genital bölgesinde  mantar , yara  , enfeksiyon vb.   durumlar olmamalıdır .
  • Diyabet, astım hastası olan anneler  için önerilmez .
  • Suyun sıcaklığının otuz yedi santigrat derece olması gerekir .
  • Engelli  olma ihtimali olan bebeklerde dışkısı görüldüğü zaman bu gebelik zehirlenmesine yol açtığı için bu yöntem uygulanmaz.
  • Doğacak olan minik yavru 4 kilodan fazla ise bu yöntem uygulanmaz .
  • Bu doğum için herhangi bir olumsuz durumda olmayan anne için ise doğum yapılacak yerin çok temiz olması yani hijyenik olması gerekir . Çünkü oradan bulaşan bir enfeksiyon da hem anneye  hem de bebeğe zarar verebilir . Bunun için dikkatli olunmalı ve gerekli hazırlıklar tam anlamı ile yapılmalıdır .

Suda doğum sırasında anneye  suni sancı verilmez . Doğum başlar başlamaz tıpkı diper doğumlarda olduğu gibi belli aralıklar ile annenin tansiyonu ölçülür , bebeğin kalp atışlarının düzenli olup olmadığı ölçülür . Daha sonra doğum kendiliğinden gerçekleşmeye başlar .  Bebek geldiği zaman anne de bebek de sudan çıkarılarak gerekli olan  hizmetler sağlıkçılar tarafından anne ve bebeğe uygulanır . Bu doğum  normal doğuma göre doğum süresini biraz daha kısaltır.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu