Faydalı BilgilerListeler

Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Su kaçağı, özellikle eski binalarda veya su borularının eskimesiyle, su sızıntısı, rutubet (nem), duvarlarda veya tavanda küflenme ve pis bir koku ile ortaya çıkan ciddi ev sorunlarından… Üstelik sadece sizi de etkilemez, sizin borularınızdan kaynaklanan su sızıntısı alt dairedeki komşunuza doğru ilerleyebilir, tavandan su damlaması şeklinde başlayarak aynı sorunların ona da ulaşmasına sebep olabilir. Su kaçağı, ilerlemiş ve duvarlarınızda küflenmeye sebep olmuşsa bu aynı zamanda solunum yolları hastalıklarına sebep olabilir, astımlılar için de zararlıdır ve hızlı bir şekilde sorunun çözülmesi gerekir. Ayrıca, su kaçağı, borulardaki delinmeden kaynaklandığından, içme sularınız da kirlenir ve içine mikrop bulaşır, sizin ve ailenizin sağlığı tehlikeye girer.

Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır? Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır? Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Öncelikle su sayaçları kontrol edilir. Su faturanız siz göre normalden yüksek geliyorsa, tavanda sararmalar varsa, seramiklerin arasındaki ders dolguları renk değiştrmişse, evde kanalizasyon böcekleri ortaya çıktıysa veya sayılarında artış olduysa, kuru zeminlerde yüzey sürekli ıslak olmaya başlamışsa, evdeki tüm musluklar ve ana su vanası kapatıldıktan birkaç saat sonra  sayaç hala dönüyorsa, veya sızıntı, damlama devam ediyorsa su kaçağı var demektir.

  • Kırarak su kaçağı bulma yöntemi: Eskiden daha çok uygulanan yöntemdir, fayanslar ve duvarlar boruların olduğu yerden kırılarak su  kaçağı aranırdı. Günümüzde ise, gelişen teknoloji ve yöntemlerle, diğer metotlar işe yaramazsa, en son çare olarak kullanılan yöntemdir.
  • Göz ile takip etme yöntemi: Duvarda nemlenme, alt kata su sızması, banyoda su sızıntısı, tavanda su izi, küflenme gibi belirtileri gözümüzle halihazırda görürüz. Bina dışında ise toprağın nemli olduğu yerler, don ve kar durumlarında gözle su kaçağı tespiti yapılabilir.
  • Ses ile bulma yöntemi: Su kaçağı ararken en çok kullanılan ve yararlı olan yöntemdir. Bunun için özel su sesi dinleme cihazları kullanılır, bu cihazlar sese karşı çok hassastır ve sızıntıyı bulmada başarı oranları oldukça yüksektir. Şehirlerde, su şebekelerinin geçtiği bölgelerde döşenen zemin kaplamaları, diğer yerlerde kullanılan malzemelere göre daha sert malzemelerden döşenir. Bu da bina içi, su kaçağını ararken kontrollerde kolaylık sağlar. Binaların dışındaki su kaçaklarında ise, toprak zemin yumuşak olduğundan ve toprak üstü bitkilerle dolu olduğu için, sesi takip etmek zorlaşır. Bu durumda, ek olarak su sezi düzelticisi ve gaz izleme yöntemi denenebilir.
  • Boyalı Su ile sızıntıyı tespit etme: Boya dökülen yerlerdeki su da boyalı olarak ilerleyeceğinden, su sızıntısının yönü tespit edilebilir.
  • Nem takip yöntemi: Nem Ölçer Cihazı ile nem seviyesi ölçülerek, nemin yoğun olduğu yerler tespit edilerek su sızıntısı bulunmasına yardımcı olunur.
  • Kamera ile su sızıntısını tespit etme: Genelde duvarda kararmalar, küflenmeler, çatlakların olduğu bölgelerde akıllı kameralarla su kaçağı bulunur.
  • Termal kamera veya kanalizasyon (Pis Su) kamerası kullanarak su kaçağı tespiti: Termal kameralar temiz su tespitinde, kanalizasyon kamerası ise pis su kaçağı tespitinde kullanılır.
  • Kimyasallar kullanarak su kaçağı tespiti: Kimyasal ilaçlar kullanılarak, patlak olan borular tamir edilmeye çalışılır.

Su kaçağı tespitinde kullanılacak yöntem veya yöntemlerin, evinizde herhangi bir kalıcı hasara sebep olma riskini minimize etmek için, bu iş için uzman usta ve tamircilerin karar vermesi ve su sızıntısının yerini tespit ettikten sonra tamir etmeleri daha uygun olacaktır. Sonuçta onlar, sabahtan akşama kadar bu işi yapmakta ve bu konuda uzmanlaşmışlardır.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu