HaberlerListelerSağlık

Stresle Baş Etmek İçin 10 Etkili İpucu

1. Olumlu Şeyler Düşünmek

Olumlu Şeyler Düşünmek

Stresle baş etmenin yolları arasında olumsuz yani negatif şeyler yerine olumlu şeyler düşünmeniz oldukça önemlidir. Örnek verecek olursak yarın matematik sınavı olan bir öğrencinin sınavdan düşük bir not alacağını düşünmesi yerine, sınavdan iyi bir not alacağını düşünmesi stresi azaltmak için oldukça etkili bir yöntem olacaktır.

İlgili Makaleler

2. Çeşitli Egzersizler Yapın

Çeşitli meditasyon gibi egzersizler yapmanız ve vücudunuzla birlikte zihninizi’de dinlendirmeniz stres ile başa çıkmak için harika yollardan biridir.

3. Yeterli Uyuyun

Yeterli Uyuyun

Stresin en büyük nedenlerinden biri olan yetersiz uyku gün içerisinde yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler ile birlikte stres oluşumuna sebep olabilir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için yeterli uykunuzu aldığınızdan emin olun.

4. Sağlıklı Beslenin

Güne iyi bir şekilde başlamak için sıkı bir sabah kahvaltısı motivasyonunuzu arttırmakla beraber gün boyunca dinç kalmanıza yardımcı olacaktır. Fast food gibi zararlı gıdalar tüketmek yerine sağlıklı besinler tüketmeye özen gösterin.

5. Geçmişi Unutup Geleceğe Odaklanmak

Geçmişi Unutup Geleceğe Odaklanmak

Geçmişteki hatalardan ders çalışmak oldukça iyi bir şey ancak geçmişte yaşadığınız olumsuzlukların şimdide tekrarlanacağı anlamına gelmez. Geçmişi unutarak geleceğe odaklanarak yeni bir şeyler başarın!

6. Gün Sonu Listesi Hazırlayın

Yetiştirilmeyi bekleyen raporlar veya ev ödevleri, yapılması gereken şeyler gibi çeşitli işler nedeniyle strese girmememiz imkansız bir hal alıyor. Yatmadan önce yarın yapılacaklar listesini not alarak öncelik sırasına göre o listeyi tamamlamanız işleri yetiştirme konusunda size yardımcı olacaktır.

7. Bol Bol Temiz Hava Alın

Bol Bol Temiz Hava Alın

Strese karşı alınabilecek önlemler arasında biri ise huzurlu bir alana giderek derin bir şekilde nefes almak stresle baş etmenin yollarından biridir. Alacağınız oksijen sizin rahatlamanızı sağlayarak huzurlu vakitler geçirmenize neden olacaktır.

8. Borçlarınızdan Kurtulun

Kredi kartı ekstresi gibi çeşitli ay sonunda borç batağına girmenize sebep olacak şeylere karşı önlem almanız stresle baş etmenin yolları arasındadır. Borçlarınızdan kurtulmanız sonucunda üzerinizden ağır bir yük kalkarak ay sonundaki kart borcunuz konusunda size yardımcı olacaktır. Borçlardan kurtularak para biriktirmek isteyenler için tavsiyeler ile ilgili yazımıza göz atmanızı öneririz.

9. Müzik Dinleyin

Müzik Dinleyin

Müzik ruhun gıdasıdır sözü bu yazımızla ilgili verilebilecek en güzel örneklerden biridir. Rahatlatıcı ve size huzur veren müzikler vermeniz zihninizi boşaltmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

10. Düzenli Olmaya Özen Gösterin

Yoğun bir günün sonunda dağınık bir eve gelmek kim ister ki ? Düzenli olmak size rahatlık sağlamakla birlikte bulamadığınız eşyalar konusunda size oldukça yardımcı olacaktır.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu