Sağlık

Strese Bağlı Hastalıklar Nelerdir, Stres Kaynakları Rahatsızlıklar

Strese bağlı oluşan hastalıklar nelerdir, stres kaynaklı rahatsızlıklar, strese bağlı olarak gelişen sorunlar, stres ile vücutta ne tür sıkıntılar oluşur? Evet bu yazımızda Çağımızın belki de en tehlikeli rahatsızlıklarından olan stresi ve strese bağlı oluşan diğer hastalıkları inceleyeceğiz.

Yapılan araştırmaların çok büyük bir bölümünde mevcut rahatsızlıkların önemli bir bölümü strese bağlı oluşan rahatsızlıklardır. Stres kaynaklı hastalıklara baktığımızda psikolojik etkilerinin maksimum seviyelerde olduğu görülmektedir. Uzmanlar sigara ve alkolün stresi tetiklediğini stresin ise hemen hemen tüm psikiyatrik ve bedensel hastalıkları tetiklediği üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu anlamda bireylerin stresten ve strese yol açan sigara ve alkolden uzak durması gerektiğinin altını önemle çizmektedirler.

 

Stresin Sebepleri Nelerdir?

Kişi üzerinde yoğun baskı oluşturan veya kişiyi düzene zorlayan herhangi bir faktör strese sebep olabilmektedir.

Strese neden olan durumlar ve baskılara stresörler adı verilir. Stresörler yoğun çalışma temposu ya da problemli bir ilişki gibi yalnızca negatif kökenli olmak durumunda değillerdir; evlenmek, yeni bir ev satın almak, üniversiteye başlamak ya da yeni bir kursa katılmak gibi pozitif kökenli stres kaynakları da olabilir.

Stresin Dış Sebepleri Nelerdir?

—- Aşırı yoğun tempo,

—- Çocuklar ve aile yaşamı,

—- Majör yaşam değişiklikleri,

—- Bireysel veya aşk ilişkilerindeki sıkıntılar,

—- Çalışma / İş yaşamı,

—- Maddi sorunlar,

Stres Kaynakları Rahatsızlıklar

Stres Kaynaklı Hastalıklar 2 Gruba Ayrılarak İncelenmektedir. 

A) Stres Kaynaklı Psikolojik Hastalıklar

 

—- Uyku bozukluğu,

—- Kekemelik hastalığı,

—- Beslenme hastalığı,

—- Depresyon,

—- Keleptomani (çalma hastalığı),

—- Şizofrenik bozukluklar,

—- Davranış bozukluğu

Bu hastalıklar strese bağlı olarak oluşan psikolojik kökenli rahatsızlıklar arasında bulunmaktadır.

B) Stres Kaynaklı Bedensel Hastalıklar

Stres kaynaklı bedensel rahatsızlıklar ise çok fazladır. Bu hastalıklar ve rahatsızlıklar;

Migren hastalığı, Hiper tansiyon hastalığı, SBaşın plaka halinde kepeklenmesi, Saç kıran hastalığı, Böbrek taşı oluşumu, Böbrek yetmezliği, Böbrek kanseri….

Prostat kanseri, 12 parmak ve kalın bağırsak kanseri, Kabızlık hastalığı, Boyun fıtığı ve kasılması hastalığı, Mide ülseri, Sedef hastalığı, Felç hastalığı, Beyin hücre yıkımı hastalığı,  Mide kanseri, Meme kanseri, Akciğer yetmezliği, Akciğer kanseri, Kalp koroner damar tahribatı….

Enfaktüs hastalığı, Karaciğer kanserii Lenf bezi iltihabı, Alyuvar yıkımı, Üremi hastalığı, Şeker hastalığı, Tiroid bezi iltihabı, Yüksek kolesterol, Damar hastalıkları, Sinir iltihabı, Cinsel soğukluk rahatsızlığı stres kaynaklı olan bedensel hastalıklardır…

Stres Kaynaklı Psikolojik Hastalıklar

Bu hastalıklardan da anlaşılacağı üzere stres kaynaklı olan hastalıklar çok fazladır. Dolaysıyla uzmanlar günlük yaşantıda stresten ve strese neden olabilecek tüm zararlı faktörlerden uzak durulmasının altını çizmektedirler. Genel sağlığı hem psikolojik açıdan ve hem de fizyolojik açıdan tahrip eden stres maalesef çağımızda tedavisinin kalıcı olarak yapılamadığı sorunlar arasında bulunmaktadır.

Uzmanlar stresin ancak bireyin irade gücü ile yok edilebildiğini belirtmektedir. Sağlık makalemizde olarak  stres kaynaklı hastalıklar nelerdir hakkında bilgiler verdik. Sizler de genel sağlığınızın tehlikeye girmesini istemiyorsanız stresten ve strese yol açan sigara ve alkolden uzak durmalı ve hatta bu ölümcül maddelerin bulunduğu ortamlardan uzak durmalısınız.

Önemli Not: Stres hastalıkları nelerdir, üzüntünün sebep olduğu hastalıklar, üzüntüden beyinde oluşan hastalıklar, stresin vücuda etkileri, aşırı stres sonuçları, stres nedenleri, stresten kaynaklanan kanser, stres testi, aşırı stresten oluşan hastalıklar, üzüntünün sebep olduğu hastalıklar, stresin yol açtığı hastalıklar, stresten kaynaklanan hastalıklar, üzüntüden beyinde oluşan hastalıklar, aşırı stres belirtileri gibi konularda bilgi elde etmek için aşağıdaki yorum bölümünden uzmanlarımıza sorular sorabilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu