ListelerYaşam - insan

Stres Cinselliği Olumsuz Etkiliyor

Günlük hayatın stresi cinselliği olumsuz etkiliyor. Stresin cinsel yaşamı etkilemesinde en çok erkekler ile ilgili sıkıntılar görülmüştür. Detaylar...

Her geçen sene teknolojimizin, yaşam tarzımızın eskiye göre kolaylaştığını düşünsek de, aslında veriler gösteriyor ki istemsizce kendimizi ister istemez belli kalıplara sokarak yaşıyoruz. Bu da bizim stres yaşamamıza sebep oluyor. Stres bazen bizi baskı altına alabildiği gibi, bazen de bir şekilde motive edebilir. Bu durum kişiliğimize, ruh halimize, zihinsel ve fiziksel yapılarımıza göre değişebilmektedir. Kısaca yaşadığımız stres bizi olumlu yada olumsuz bir şekilde etkiliyor ve yaşam kalitemizi değiştiriyor.

Gündelik yaşantımızın da en çok karşılaşılan stres türü kronik strestir. Kronik stres, yaşam düzeni sürdürme endişesi, sorumlulukların getirdiği endişeler, aile ve hayat düzenini sürdürebilme gibi konular ile ortaya çıkmaktadır. Erkekleri, kadınlardan daha çok etkilediği belirlenen kronik stres cinsel yaşamı da oldukça fazla etkilemektedir.

Stresin cinsel yaşamı etkilemesi

Stresin cinsel yaşamı etkilemesinde en çok erkek bireyle ile ilgili sıkıntılar görülmüştür. Erkeklerde cinsel isteksizlikle başlayan problemleri sertleşme problemleri takip eder. Bu da erkek bireyde performans endişesi yaratır ve başarısızlık korkusunu tetikler. Bu zincirleme problemin devamında ise eşle gerginlikler ve tartışmalar başlayabilir.

Kadınlarda kronik stres, erkeklerinki kadar olmasa da sıkça görülen bir problemdir. Cinsel hayata etkisi ise cinsel isteksizlik ve ilişkiden soğuma yoluyla gözükür. Kadın bireyin kendini yetersiz ve öfkeli hissetmesi, çoğu durumda ise daha kırılgan davranışlar sergilediği görülür.

Stresi yenerek cinsel hayatı normale döndürmek için uzmanlar tarafından önerilen yollar mevcuttur. Aşağıda bunları liste olarak sunacağız ancak stresi yenmek için diyet yapar gibi davranılmamalı, hayat tarzı da değiştirilmelidir.

Stresten Kurtulmanın Yolları

Stresten Kurtulmanın Yolları

Yemek Düzeni:

Beslenme düzeniniz yaşam kalitenizin ana unsurudur. Özellikle vitamin ve mineralleri ihtiyacınızı karşılayacak kadar dengeli almalısınız. Özellikle zengin Omega3 içeren, balık ve zeytinyağı sofranızda mümkün olduğu kadar çok bulundurulmalıdır. Ayrıca B vitaminini de unutmamak gerekir. Yağsız et ve süt ürünleri ile taze meyve, sebzeleri tüketmeye özen gösterin. Kan şekerinizi arttıracak yiyeceklerden uzaklaşın.

Alkol – Sigara:

Her ne kadar stresinizi azalttığını düşünseniz de, sigara ve alkol aslında stres düzeyinizi arttırır. Alkol ve sigara gizli olarak vücudunuzda bağımlılığı arttırır ve direncinizi kırar. Özellikle stres yüzünden cinselliği etkilenen bireyler alkol alımı ile motive olmaya çalışır. Ancak araştırmalarda düzenli ve yoğun alkol alan bireylerde cinsel hayatın bozulduğu görülmüştür.

Egzersiz Zamanı: 

Tabi ki ağır spordan bahsetmeyeceğiz. Stres vücudunuzda stres hormonları üretir ve bunları depolar. Bu hormonları atabilmek için mutlaka hafif egzersizler yapmaya özen gösterin. Bu egzersizlerden en verimlisi yürüyüşlerdir. Her gün mutlaka 30 dakika kadar hafif tempolu yürüyüşler yapın. Ayrıca düzenli yapılan egzersizlerin cinsel yaşama olumlu katkısının bulunduğu, özellikle testestorun arttırıcı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Kendinizi sadece fit hissetmenizi sağlamasıyla bile, cinsel yaşamda motive olacaksınız.

Uyku düzeni: 

Uykunun en büyük düşmanı strestir. Stresli bireylerde, geç uyuma veya erken uyanma gibi şikayetler görülmektedir. Halbuki uyku süreci hayatımızın temel taşlarından biridir. Uyku, vücudumuzu yenilemeye, canlandırmaya ve dinlendirmeye yarar. İyi bir uyku için öncelikle uyku saatlerini belirlemeniz gerekiyor. Daha sonra ise uyku saatlerinize 2 saat kaldığında, başta kafeinli ürünler olmak üzere, yemek yemeği tamamen kesmeniz gerekiyor. Stresinizi azaltmak için ise ertesi gün yapacağınız işleri bir deftere not alarak, bunları düşünmeyi kafanızdan çıkarın. Mümkünse cinsel bir aktivite ile mutluluk hormonlarınız tavan bir şekilde uykuya dalmaya çalışın.

Gülün: 

Yaşantınızda üzüntüyü, dramı, korkuyu, aksiyonu çıkarmaya çalışın. Her yerde sizi güldürecek, mutlu edecek aktivitelere yönelin. Tiyatroya, sinemaya gidin. Dostlarınızla bir araya gelin. Partnerinizle sizi mutlu edecek aktiviteler yapın. Bu sayede hem kafanızı rahatlatırsınız hem de partnerinizle duygusal bağınızı güçlendirirsiniz.

Bulunduğunuz Ortam: 

Yaşantınızı geçirdiğiniz ortamlar da stresi etkileyen faktörlerdendir. Eviniz, işyeriniz hatta arabanızın içi bile ister istemez sizi etkileyen faktörlerle doludur. Kendinizi rahat hissedeceğiniz ortamlar yaratmaya çalışın. Özellikle müzikten faydalanabilirsiniz. Stresli bir günden sonra loş bir mekanda, dinlendirici bir müzikle bulunmanız sizi rahatlatacaktır.

Uzmana Danışın: 

Eğer yukarıdaki maddeleri yaşantınızın bir parçası haline getirdiğiniz halde, sorunlarınızda azalma göremiyorsanız. Mutlaka yardım almanız gerekecektir. Buna karar verdiğiniz anda vakit kaybetmeden uzman bir doktora danışmanız en mantıklı çözümdür.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu