Faydalı BilgilerListeler

Squat nedir? Faydaları neledir? Kimler Squat yapmalıdır?

Spor ile ilgili en zamanlarda en çok konuşulan terimlerden birisi olan Squat ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda sizinle paylaşıyoruz.

SQUAT NEDİR? SQUAT HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Squat son zamanlarda oldukça sık karşımıza çıkan bir terimdir. Özellikle sosyal medyanın dünya genelinde aktif olarak kullanılmasının ardından squata olan ilgide artmış bulunmakta. Peki squat nedir? Nasıl yapılır? Faydaları ve zararları nelerdir? Kimler squat yapmamalı?

Squatın Türkçe kelime anlamı ”çömelme”dir. Squat kalça,basen ve bacak kaslarının forma girmesi ve geliştirilmesi için birçok kişinin yoğun ilgi gösterdiği bir egzersizdir. Özellikle bayanların son zamanlarda en çok tercih ettiği squatın hem her yerde kolaylıkla yapılabilir olması hem de kolay olması bu spora olan ilgiyi daha da artırmaktadır.

SQUAT NASIL YAPILIR?

SQUAT NASIL YAPILIR?

Squatın birçok tekniği vardır. Bunlardan birkaçı duvara yaslanarak, sandalye yardımıyla, plates topuyla ya da herhangi bir nesneden yardım alamadan vb. şekilde yapılabilir.

Squatı daha önceden yapmamış olanlar için squatın nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili şu bilgileri verebiliriz.

 • Bacaklar omuz hizasında açılır.
 • Sırt çok hafif eğik ve baş dik bir biçimde tutulur.
 • Kollar çömelme hareketini yapmadan yere paralel şekilde öne doğru açılmalıdır.
 • Eğer sandalye varsa sandalyeye,plates topu varsa plates topuna poponuzu değdirip kalkarak ve bu hareketi setlere bölerek yapabilirsiniz.

Sandalye,plates topu gibi gibi materyalleriniz yoksa duvara yaslanarak ya da hiçbir yardım almadan sırtınızı sanki duvara yaslamış gibi dik tutarakta bu hareketi yapabilirsiniz.

SQUATIN FAYDALARI NELERDİR?

SQUATIN FAYDALARI NELERDİR?

 • Bacak,basen,popo şekillenmesine yardımcı olur.
 • Duruşunuzun daha düzgün ve dik olmasını sağlar.
 • Sarkmış olan bölgelerinizin sıkılaşmasını sağlar.
 • Vücudun birçok bölgesini aynı anda çalıştırarak daha fit bir vücuda sahip olmanızı sağlar.
 • Belinizin daha kuvvetli olmasını sağlar.
 • Gücünüzü artırır.
 • Hem kolay hem de her yerde rahatlıkla yapılabilecek bir spor olduğundan spor alışkanlığınızı artırır.
 • Yağ yakımını hızlandırır.

SQUATI KİMLER YAPMAMALIDIR?

Bel ya da diz rahatsızlıkları olanlar yapmadan önce doktora danışmalı ve eğer yapacaklarsa doktor kontrolünde yapmaları gerekir. Ayrıca  hemoroidi(basur)tetikleyebilir. Bu yüzden  hemoroid hastalığı bulunanlar herhangi bir ağrı ya da sızı hissettikleri an ya setleri daha aza indirebilir ya da bir süre ara verebilirler. Aksi halde rahatsızlığınızın daha da artmasına sebep olabilir.

Doğru Squat Nasıl Yapılır?

Squat hakkında detaylı bilgiler anlatımı:

https://www.youtube.com/watch?v=84kx6O9UJsw

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu