Faydalı BilgilerListeler

Soya Fasulyesinin Faydaları Nelerdir?

Soya fasulyesi protein bakımından en zengin olan besinlerden birisidir. Özellikle hayvansal proteini alamayanlar için soya fasulyesi iyi bir alternatiftir.

Soya fasulyesi protein bakımından en zengin olan besinlerden birisidir. İçeriğinde bulunan % 26 protein oranı ile bitkiler içerisindeki en yüksek proteine sahip olan besin diyebiliriz. Özellikle hayvansal proteini alamayanlar için soya fasulyesi iyi bir alternatiftir.

Özellikle protein bakımından zengin olmasının yanında içerisinde vücut için gerekli olan en önemli 8 amino asidi bulundurur. Bu yönü ile de mutlaka tüketilmesi gereken besinler içerisinde yer alır.

Soya fasulyesinin tozu birçok ürün içerisinde protein olarak kullanılır. Protein oranı diğer hayvansal gıdalardan daha yüksektir. Bu nedenle de üreticiler tarafından daha çok tercih edilir.

Geçmişi çok uzun bir zamana dayanan soya fasulyesinin yapılan araştırmalar ile sağlık açısından ne kadar faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bu sayede de giderek tüketimi artmıştır. Soya fasulyesinin faydaları nelerdir, hangi hastalıklara iyi gelir sizler için bu konularda bilgiler verelim. Bunları açıklamadan önce soya fasulyesinin içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller ise şunlardır.

Soya Fasulyesinin Yararları Nelerdir?

Soya fasulyesinin 100 gramında bulunan vitamin ve mineraller

 • 17 gr protein
 • 102 mg kalsiyum
 • 54 mcg folat
 • 245 mg fosfor
 • 515 mg potasyum
 • 5,1 mg demir
 • 1,2 mg çinko
 • 7,3 mg selenyum
 • 0,8 mg manganez
 • 0,4 mg bakır
 • 1.7 mg A vitamini
 • 0,2 mg B1 vitamini
 • 0,3 mg B2 vitamini
 • 0.4 mg B3 vitamini
 • 0.2 mg B6 vitamini
 • 0.4 mg E vitamini
 • 19.2 mg K vitamini

Bunların yanında niasin, piridoksin ve folasin bakımından da zengindir. Pişmiş 100 gram soya fasulyesinin kalori miktarı 173’tür. İçerisinde 6 gram besin lifi de bulunmaktadır. Soya sütünün bir bardağında ise 93 mg kalsiyum bulunur. Soya fasulyesi hangi şekilde tüketilirse tüketilsin besin değeri oldukça yüksektir.

Soya Fasulyesinin Yararları Nelerdir?

1. Metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar: 

Protein bakımından zengin içeriği sayesinde soya fasulyesi metabolizmanın düzenli olarak çalışmasını sağlar. Hücrelerin yapı taşları olan proteinler soya fasulyesi sayesinde onarılır ve sağlıklı hücrelerin çoğalması sağlanır. Vejetaryenler için iyi bir protein kaynağı olan soya fasulyesi kırmızı et, tavuk, balık gibi ürünlerden protein alamayanlar için iyi bir alternatiftir.

2. Kanseri önler:

Antioksidan oranı oldukça yüksek olan soya fasulyesi birçok kanserin oluşumunu önlemede etkilidir. Antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak bu toksinlerin kanseri oluşturmasını önlemeye yardımcı olur. Yüksek lif içeriği ile de kolerektal ve kolon kanserinin oluşumunu önler.

3. Kalp sağlığı için faydalıdır:

Sağlıklı doymamış yağ bakımından zengindir. Bu sayede kalp krizi ve felç geçirme riskine yol açabilecek olan durumların önüne geçer. Soya fasulyesi içerisinde bulunan linolenik asit ve linoleik asit düz kas fonksiyonlarını düzenlerken kan basıncının uygun seviyelerde olmasını da sağlar. İçerisinde bulunan lif sayesinde de kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.

4. Sindirim sistemi üzerinde etkilidir: 

Lif bakımından zengin olan soya fasulyesi sindirim sisteminin düzenlenmesine ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

5. Menopoz döneminde faydalıdır:

Menopoz döneminde oluşan belirtileri azaltır. Özellikle ter basması ve mide bulantısı gibi sorunların azaltmasında oldukça etkilidir.

6. Kemik sağlığı için faydalıdır:

Kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum soya fasulyesi içerisinde yüksek miktarda bulunur. Bunun yanında içerisinde bulunan bakır, magnezyum, selenyum ve çinko gibi vitamin ve minerallerde kemik sağlığı için çok önemlidir. Kemiklerin büyümesine ve gelişmesine katkı sağlarlar. Osteoporoz gibi kemik hastalıklarının oluşumunu da önlemede etkilidir.

7. Sağlıklı kiloda kalınmasına yardımcı olur:

Soya lif bakımından ve protein bakımından zengin olduğu için kilo almayı kolaylaştırır. Ayrıca içerisinde bulunan besinler sayesinde açlık hissini bastırıp tok kalmaya yardımcı olur. Bu sayede de aşırı kilo alımının önüne geçer. Yani soya fasulyesinin düzenli tüketimi kilo ile ilgili yaşanabilecek sorunların önüne geçer.

8. Diyabeti önlemeye yardımcı olur:

Vücuttaki insülin reseptörlerini arttırarak diyabetin önlenmesine yardımcı olur. Var olan diyabetin ise dengede tutulmasını sağlar. Özellikle Tip 2 diyabet hastalarının karşılaştığı karaciğer ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağladığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

9. Yüksek Kolesterolü düşürür:

İçerisinde bulunan protein sayesinde LDL kolesterolü ve Total kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

10. Doğum Kusurlarını önler:

Soya fasulyesi yüksek miktarda B vitamini ve yüksek miktarda folik asit içerir. Nöral tüp kusurlarının önlenmesi için folik asit çok önemlidir. Hamile bayanların düzenli olarak soya fasulyesi tüketimi bebek gelişimi için oldukça önemlidir.

11. Uyku bozukluklarını önler: 

Uyku bozukluklarını düzenlemeye yardımcı olan soya fasulyesi uykusuzluk oluşumunu azaltır. İçerisinde bulunan manganez uyku kalitesini ve süresini arttırarak kişinin dinlenmesini sağlar.

Soya Fasulyesi tüketirken dikkat edilmesi gerekenler

Soya Fasulyesi tüketirken dikkat edilmesi gerekenler

Östrojen seviyesinde değişme: İçerisinde östrojene benzeyen bileşikler olduğu için erkeklerin soya fasulyesini veya soya ürünlerini tüketmeleri hormonlarda dengesizliğe yol açabilir. Kısırlık, cinsel işlev bozukluğu, sperm sayısında düşüklük gibi sorunlara yol açabilir.

Troid: Soya fasulyesi içerisinde yer alan izoflavonlar tiroid fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Bu nedenle troid rahatsızlığı olanlar doktora danışmadan soya fasulyesini tüketmemelidir.

Soya fasulyesi taze olarak tüketilebileceği gibi sos olarak ve garnitür olarak da tüketilebilir. Tüketiminde dikkat edilmesi gereken detay ise yeteri kadar tüketilmesi ve aşırıya kaçılmamasıdır. Besin takviyesi ve protein tozu olarak kullanılacaksa eğer bir uzmanın görüşü alınarak tüketilmelidir.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu