Gezi RehberiDoğa - ÇevreListeler

Sonbahar Mevsiminde Türkiye’de Görülmesi Gereken Saklı Cennetler

Yaz bitti, peki sonbaharda neler yapacağız diyorsanız işte size Türkiye'de gezilecek bazı yerler! Her biri ayrı bir cennet.

Yaz bitti, peki sonbaharda neler yapacağız diyorsanız işte size Türkiye’de gezilecek bazı yerler!

Yaz bitti, aşkın, yağmurun, kızıla dönen yaprakların ve romantizmin mevsimi olan sonbaharda seyahat etmek istemez misiniz? Eğer küçük bir kaçamakla sonbaharın tadına doymak istiyorsanız işte; Sonbaharda Türkiye’de Gezilecek yerler…

Yedigöller

Yedigöller

Türkiye’nin en çok ziyaret ettiği sonbahar rotalarının başında Yedigöller gelir. Bilindiği gibi Yedigöller, havzaya kayan kütlelerin vadilerin önünü kapatması ile meydana gelen, kuzeyden güneye 1500 metrelik bir alana sıralanmış 7 gölden oluşmuştur. Senede 63 bin kişinin ziyaret ettiği Bolu’nun en uğrak yerlerinden biri olan Yedigöller’i bu sonbahar gezmeye ne dersiniz?

Kapadokya

Kapadokya sonbahar

60 milyonluk doğa harikası Kapadokya sonbaharda gezilecek en güzel mekanların başında gelir. Peribacalarının büyüsü eşliğinde yapacağınız balon turu ile göreceğiniz mucizevi manzaralar sizi mutluluk sarhoşu edecektir. Her yıl yüzbinlerce kişinin ziyaret ettiği cennet şehir Nevşehir’de konaklayabileceğiniz çok sayıda nezih pansiyon ve otel de bulunmaktadır.

Kaz Dağları

Kaz Dağları sonbahar

Diğer adı ile tanrı dağı tertemiz havası ile doğanın eşsiz bir şekilde yaşanacağı mükemmel mekanlardan bir diğeri. Özellikle yürüyüş tutkunlarının hayran kalacağı sonbaharda gidilecek en eşsiz rotalar arasında yer almaktadır.

Fethiye

Fethiye sonbahar

Muğla’nın en turistik bölgelerinden olan Fethiye ferah havası, mavisi ve yeşiliyle mükemmel bir yerdir. Fethiye’deki en bilindik turistik bölge olan 5 bin yıllık Karaköy’ü bu sonbahar mutlaka gezmelisiniz. Her biri 50 metrelik manzaralar, birbirinin ışığını kapatmayan, alt katları genelde kiler olan 2’şer katlı,  çatıdaki yağmur sularının toplandığı zemin sarnıçlarına sahip olan 3.500’e yakın taş evi mutlaka görmelisiniz.

Ağva

Ağva sonbahar

Sonbaharda özellikle bisiklet tutkunlarının en çok gittiği mekan Ağva, rahatlamak ve dinlenmek için sonbaharda gidilecek nadide yerler arasındadır. Ağva geçmişten günümüze Frigler, Hititler, Osmanlılar ve Romalılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. M.Ö.7. yüzyıla kadar dayanan tarihi ile geçmişin kalıntılarını Ağva Ve çevre köylerde görebilirsiniz. İstanbul’da Şile’ye bağlı olan Ağva İstanbulluların en çok ziyaret ettikleri mekanlar arasındadır.

Trabzon

Trabzon sonbahar

Temiz ve serin havanın beraberinde yağmurun da tadını sonuna kadar çıkarabileceğiniz en iyi Karadeniz illerinin başında Trabzon gelmektedir. Sonbaharda bambaşka bir güzelliğe bürünen Trabzon’un kızıl rengi ile mest olacaksınız. Yöresel yemekleri ile de ünlü olan Trabzon’da çok zevkli ve unutulmaz günler geçirebilirsiniz.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı sonbahar

Türkiye’nin yüksek dağları arasında yer alan, UNESCO dünya Kültür Mirasları arasında olan Nemrut Dağı Adıyaman sınırları içindedir. deniz seviyesinin 2.150 metre yükseğindeki Nemrut Dağında gün batımının mükemmel manzarası karşısında büyüleneceksiniz. Nemrut Dağı gezisi öncesi hakkındaki efsaneleri okuyarak gitmeniz gezinizin daha anlamlı olasını sağlayacaktır.

Originally posted 2021-11-19 09:40:16.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu