Faydalı BilgilerSağlık

Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

Bir çok bitkinin verdiği hoş kokuyu, soğan için söyleyemeyiz. Fakat o rahatsız edici kokunun içinde büyük bir şifa potansiyeli vardır.

SoğanAllium cinsi bitkilerin geneli olan soğangiller ailesinin genel adıdır. Müthiş bir antibiyotik etkisi vardır. Yemeklerde ve salatalarda oldukça fazla tercih edilen bir sebzedir. Yeşil yaprakları ayrı bir tat vermek için kullanılan, salataların vazgeçilmezidir. Soğan suyu da soğan kadar faydalıdır.

Bir çok bitkinin verdiği hoş kokuyu, soğan için söyleyemeyiz. Fakat o rahatsız edici kokunun içinde büyük bir şifa potansiyeli vardır. Özünün daha fazla ortaya çıkarıldığı soğan suyunun faydaları, saçlar için oldukça fazla tercih edilmektedir.

Yapısında, kükürt, B ve C vitamini, diyet lif, sodyum, karbonhidrat, şeker, A vitamini, kalsiyum, demir, B6 vitamini, magnezyum bulunur. Oldukça zengin bir içeriğe sahip soğanın, sağlığa faydalı olan yelpazesi de bir o kadar geniştir.

Soğan suyu da, saçları besleyici, koruyucu ve kaliteli bir forma kavuşturan özelliği sayesinde, saç bakımı için kullanılan bir organik üründür.

Soğan Suyunun Saçlara Faydaları Nelerdir?

Soğan Suyunun Saçlara Faydaları Nelerdir?

 • Saçların sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlar.
 • Saç dökülmesine karşı etkilidir.
 • Saç derisini ve saç köklerini onarıcı etkisi vardır.
 • Saçların hacmini arttırır.
 • Saç derisi ve boyunda oluşan kanseri önlediği tespit edilmiştir.
 • Saçları, bitler için yaşanmaz bir ortam haline getirir.
 • Saçlardaki enfeksiyon riskini önler.
 • Saç mantarı gibi rahatsızlıklara kalkandır.
 • Saç derisini canlandırarak kepeği önler.

Soğan Suyunun Saçlara Faydaları Nelerdir?

Soğan Suyu Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Soğan Suyu Saç Maskesi

Saçların büyümesi için en etkili maskedir. Soyulan soğanlar, parçalanır ve öğütücü veya meyve sıkacağı yardımıyla posası çıkarılır. Soğan suyu saç derisine, masaj şeklinde uygulanır. Kokusundan dolayı çok fazla bekletilemez. 15 dakika kadar bekledikten sonra, saçlar şampuan ile yıkanır.

Kükürt, saçın yapı taşlarından olan mineraldir. Soğan suyunda oldukça fazla bulunan kükürt, saç bakımı için soğan suyunu işaret etmektedir. Soğan kokusu rahatsız ediyorsa, limon suyu, gül suyu, biberiye, lavanta ve nane özütü de ilave edilebilir.

Soğan Suyu ve Bal Maskesi

Saç büyümesi için tercih edilecek bir başka yöntem de bal ile yapılan karışımdır. Oluşan saç maskesi saçların güçlü bir yapıya kavuşmasına ve saçların sağlıklı bir şekilde büyümesi sağlamaktadır.

 • 1 çorba kaşığı bal
 • ¼ bardak soğan suyu

Belirtilen oranlarda elde edilen karışım. Saç derisine masaj şeklinde uygulanır. 30 dakika kadar bekletilir. Balın varlığından dolayı, soğan kokusu biraz daha absorbe olacaktır. Saç bu şekilde bekletilirken poşet veya duş başlığı ile kapatılır. Daha sonra su ile durulanır.

Soğan Suyu ve Zencefil

Saç dökülmesine karşı etkili bir yöntemdir. Soğanın sülfür yönünden zengin oluşu, saç kırılmasını, dökülmesini engellerken, saçların büyümesine de yardımcı bir roldedir. Zencefil de aynı etkiye sahip vitamin ve mineralleri içeriğinde bulundurmaktadır.

İki güçlü besinden elde edilen karışım. Saç diplerine masaj şeklinde uygulanır. 30 dakika kadar bekletildikten sonra, saçlar şampuanla yıkanır. Bu saç maskesine zeytinyağı da ilave edilebilir.

Soğan Suyu ve Hindistan Cevizi Yağı

Saç bakımı ve sağlığı için liste başı besinlerden olan, Hindistan cevizi yağı da soğan suyuna eşlik ederek güçlü bir saç maskesini oluşturur. Bu karışımdan oluşan esans özlü ve vitamin destekli özellik, saç derisini güçlendirerek saç dökülmesini engelleyici bir etki bırakır. Soğan suyu, kan dolaşımını hızlandıran etki bırakarak, saç köklerindeki canlı yapıyı korur. Hindistan cevizi yağı, bu etkinin daha hızlı nüfuz etmesini sağlar.

 • 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 çorba kaşığı soğan suyu

Karışım saça dairesel masaj şeklinde uygulanır. 1 saat kadar bekletilen saçlar, kapalı şeklide tutulur. Daha sonra karışımdan arındırmak için şampuanla yıkanır.

Soğan Suyu Nasıl Kullanılır?

Soğan Suyu ve Yumurta

Protein destekli bu saç maskesi, yumurtanın besin değerinden, soğan suyunun büyütme özelliklerinden oluşur. Yüksek protein saçı besler, soğan suyu da uçucu yağlar sayesinde canlandırır.

 • 1 yemek kaşığı soğan suyu
 • 1 adet yumurta

Soğan suyu ile yumurta çırpılarak pürüzsüz bir karışım elde edilir. Saç köklerinden başlanarak, saçların tamamına uygulanır. Tarayarak bütün saça nüfuz etmesi sağlanır. 20-30 dakika bekletildikten sonra soğuk su ile saçlar yıkanır. Hafta en az iki kez uygulanması, besleyici saçlara ulaşmayı sağlar.

Soğan Suyu ve Sarımsak Suyu

Sarımsağın saç büyümesine etkili kalsiyum, sülfür ve çinko içeriği oldukça iddialı bir karışım olmasını sağlar. Koku bakımından da oldukça iddialı bir saç maskesi olacaktır.

 • 1 yemek kaşığı sarımsak suyu
 • 1 yemek kaşığı soğan suyu
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Üç malzeme tamamen karışana kadar karıştırılır. Saç derisine dairesel hareketlerle uygulanan saç maskesi, yaklaşık bir saat sonra yıkanır.

Soğan Suyu ve Patates

Patates suyu, büyümeyi arttırıc bir özelliğe sahiptir. B ve C vitamini ile demir ve çinko minerallerini de içerir. Hem besin kaynağı hem de saç derisini canlandıran yönü ile güçlü bir karışımdır.

 • 2 yemek kaşığı patates suyu
 • 1 yemek kaşığı soğan suyu

Pürüzsüz bir karışım elde edilene kadar iki malzeme karıştırılır. 10 dakika boyunca masaj yapılan saç maskesi, yarım saat bekletilir. Daha sonra şampuan ile yıkanır.

Soğan suyu ile uygulanan saç maskesinin ardından, soğan kokusunu gidermek için, elma sirkesi ile saçları durulamak yeterli olur. Bir yemek kaşığı elma sirkesi ile bir bardak su karıştırılır, duş bittikten sonra bu losyon saça dökülür.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu