Faydalı BilgilerListeler

Slime nedir? Evde slime nasıl yapılır?

Slime nedir, nasıl yapılır?

Slime nedir, nasıl yapılır?

Özellikle çocuklu ailelerde Türkiye’de son aylarda slime çılgınlığı yaşanıyor. Çocuklarla birlikte yetişkinlerinde yeni eğlencesi haline gelen slime nedir, nasıl yapılır? Slime malzemeleri nelerdir, evde nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilir, slime hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yeni oyun hamuru: slime

Çocukluk döneminde herkesin severek oynadığı ve her yaştaki çocuğun çok severek oynadığı oyun hamurları için yeni bir dönem başlamış, yakından tanıdığımız oyun hamurları farklı bir halde karşımıza çıkmıştır. Çocuklar kadar yetişkinlerinde ilgisini çeken slime nedir, slime nasıl yapılır, evde yapılabilir mi gibi sorular pek çok kişinin aklını karıştırmaktadır. Farklı şekillerde yapılabilen, malzemeleri kolaylıkla bulunabilen slime için oyuncak satan mağazalarda hazır halleri de bulunmaktadır. Ancak pek çok aile yapılışı oldukça zevkli olan slime’ı evde yapmayı tercih etmektedir. Hal böyle olunca da internet üzerinde çocuklarıyla beraber slime yapan ailelerin videolarıyla sık sık karşılaşılmaktadır. Evde yapılan slime için ise farklı teknikler geliştirilmekte ve yeni malzemeler denenmektedir. Birbirinden farklı renkleri ve çeşitleriyle oldukça eğlenceli bir yapım aşamasına sahip olan slime, yapışmayan bir yapıya sahip olduğundan çocukların eve zarar vermesini de engellemektedir.

Slime tarihi ve yaygınlaşması

Slime nedir, nasıl yapılır sorularının cevabına geçmeden önce tarihine bir bakalım ve nasıl geliştiğini öğrenelim. Ülkemizde özellikle son birkaç aydır oldukça popüler hale gelmiş olan slime aslında daha eski bir tarihe sahip. Yeni yeni meşhur olan slime keşfi aslında 1920 yılına kadar uzanmaktadır. Nobel ödüllü Herman Staudinger 1920 yılında sentetik polimerler üzerinde bir çalışma yapmaktadır.

Polimerler yapısında pek çok molekülün tek bir molekül halinde bulunan bileşiklerdir. Hermann Staduinger uzun yıllar boyunca kimyasal çalışmalar yapmış ve yarı akışkan maddeler üzerinde yaptığı pek çok çalışmanın sonrasında slime’i elde etmeyi başarmıştır. Slime ile oyuncak yapılması aşamasına kadar arada pek çok uygulama bulunmaktadır. 1950 yıllarında ise elde edilmiş olan bu kimyasallar kullanılarak sakızlar, diş macunları ve bunun gibi bazı ürünler tasarlanmıştır.

Slime yapısı hakkında

Slime nedir, nasıl yapılır? Bu soru son dönemlerde özellikle çocuklu aileler tarafından sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Çocuklar ve yetişkinler tarafından büyük ilgi gören slime, Amerikalı bir oyuncak şirketinin üretmiş olduğu oyun hamurlarına verilen genel isimdir. Slime adı verilen bu maddenin yapısı yarı akışkan- yarı yapışkan olarak tanımlanmaktadır. Slime 1976 yılında üretilmiş olan toksik olmayan ve viskozite malzemeden oluşan, yeşil renkli ve plastik çöp kovalarına benzeyen kutularda satılmakta olan bir oyuncak ürünüdür.

90’lı yıllarda hayatımıza girmiş olan bu ürün aslında o dönemlerde ülkemizde de pek çok çocukla tanışmıştır. Plastik kutular içerisinde satılan yapışkan ve akışkan özelliğe sahip olan bu ürün o dönemde de büyük bir ilgi görmüştür. İlerleyen dönemlerde ise slime için oldukça farklı çeşitlerde üretimler gerçekleştirilmiştir. 1970 yıllarında ise slime canavar masa oyunun tanıtımı yapılmıştır. Günümüze gelindiğinde ise oyuncak olarak kullanılmış olan slime başlı başına bir oyun haline gelmiş ve çocuklar ve yetişkinlerin ilgisini çeken popüler bir hal almıştır. Evde de yapılabilecek olan bu maddenin malzemeleri de kolaylıkla bulunduğundan pek çok kişi tarafından yapımı denenmektedir.

Slime içeriği ve kimyasal yapısı

Bir bilim adamının çalışmaları sırasında keşfedilen slime nedir, nasıl yapılır, içinde ne vardır? Gelin bu soruların cevabına beraber bakalım. Aslında slime içinde tutkal, boraks ve su bulunan, bu malzemelerin bileşimi sonrasında elde edilen hamurumsu bir yapıya sahip yarı akışkan bir eğlence hamurudur. Slime kimyasal yapısına bakacak olursak, ürünün ana bileşenleri polisakkarit guar zamkı ve sodyum tetraborattır. Polisakkaritlere alternatif olarak ise polimer içeren polinivil alkol gibi diğer benzeri alkol grupları ile benzer sonuçların elde edilebilmesi amacıyla kullanımlar gerçekleştirilmiştir. Boraks, polivinil asetat (tutkal) ve su birleşimi ile benzer bir materyal olan Flubber elde edilmekte, aynı ürünler kullanılmaktadır.

Evde slime nasıl yapılır, hangi malzemeler gereklidir?

Evde slime yapabilmek için gerekli olan malzemeler aşağıdaki gibidir. Bu malzemelerin hepsi kolaylıkla bulunabilmekte ve yapımı oldukça eğlencelidir.

  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak oda sıcaklığında su
  • Çay kaşığının ucu kadar jellendirici boraks (borax)
  • Çay kaşığının ucu kadar gıda boyası (istenilen renkler kullanılabilir)
  • Su bazlı polimer K- 10 tutkal
  • İsteğe göre sim (miktarı kendiniz belirleyin)
Öncelikle bir su bardağı ılık su içerisine çay kaşığının ucuyla alınan boraks ve bir çay kaşığının ucu kadar istenilen renklerde gıda boyası eklenir. Kıvam alana kadar karıştırılır ve kenara alınır. Diğer taraftan kase şeklindeki bir kaba hazırladığınız 1 bardak su bazlı tutkal dökülür. Bunun üzerine de 1 bardak oda sıcaklığındaki su dökülür. Hazırlanan bu karışım karıştırılmaya devam edilir. İlk önce hazırlanan ılık su ve gıda boyasıyla hazırlanan borakslı su yavaş yavaş karıştırılarak dökülür. Kıvam alana kadar karıştırma işlemine devam edilir. İsterseniz slime içerisine sim ekleyebilir, farklı ürünler elde edebilirsiniz. Hazırlanan slime kabınıza yapışmayacak kıvama geldiğinde hazır hale gelmiş demektedir. Eğer koyu kıvamda ise ılık su ekleyerek ayarlayabilirsiniz.

Boraks nedir, nerden alınır?

Doğal bir mineral olan boraks temizlik için deterjanlar yerine kullanılmakta olan bir maddedir. Zararı olmadığı düşünülmekte ve son yıllarda da ülkemizde borakslı deterjanların üretimi ve satışı başlamış haldedir. Ancak çamaşır yıkanırken kötü bir koku çıkması nedeniyle borakslı deterjanlar çok fazla tercih edilmemektedir.

Boraks aktarlarda, organik pazarlarda, eczanelerde ve güvenilir internet sitelerinde kolaylıkla bulunabilecek bir üründür. Son yıllarda doğal ve doğaya yönelik organik ürünlere yönelimin artmasıyla birlikte boraks gibi çok fazla bilinmeyen maddeler popülerlik kazanmaktadır.

Bazı kişiler ise boraksın zararlı olduğunu düşünmekte ve slime için başka maddeler kullanmaktadır. Boraks yerine tutkal kullanarak slime yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle su bazlı tutkal kaseye boşaltılır. İstenilen sim dökülür. Biraz karıştırdıktan sonra yavaş yavaş deterjan eklenir ve karıştırmaya devam edilir. İstenilen kıvam elde edildiğinde işlem tamamlanmış olur. Yine bu işlemde de istenilen renkteki boyalar ve simler kullanılarak farklı farklı slime hamurları hazırlanabilir.

Bunların yanı sıra pek çok kişi evde farklı malzemeler kullanarak slime yapmayı denemekte, birçok yöntem geliştirilmektedir. Bunlardan bir kısmı tıraş köpüğü, duş jeli, toz deterjan, sıvı deterjan, oje, yumurta gibi malzemelerdir. Boraks yerine bu maddeler kullanılarak istenilen renkteki gıda boyalarıyla oldukça farklı slime hamurları hazırlanabilmektedir.

Slime yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Oldukça popüler olan ve yaygınlaşan slime bir stres atma ve eğlenme aracı olarak kullanılmaktadır. Büyük küçük herkesin ilgisini çeken ve keyifli zaman geçirebilmelerine yardımcı olan slime evde kolaylıkla hazırlandığından pek çok kişi yapmayı denemektedir. Oldukça kısa bir sürede hazırlanan ve zevkli bir yapım aşamasına sahip olan slime, çocukların eğlenmesi için yeni bir eğlence olmakla birlikte sizi de stresinizden uzaklaştıracaktır. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır.

Tutkal seçiminde dikkatli olunmalı, su bazlı, zehirsiz ve kokusuz tutkallar tercih edilmelidir. Polimer K-10 adı verilen tutkal bu işlem için özel olarak üretilmiştir.

Su miktarı değiştirilerek daha cıvık ve katı hamurlar yapılabilir. Yoğun bir hamur elde edildiyse yarım çay bardağından daha az sıcak su eklenerek istenilen kıvam elde edilebilir.

Evde Slime Nasıl Yapılır videolu anlatım

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu