ListelerSağlık

Şizofreni Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Beyinde gerçekleşen hastalıklar çok ağır sonuçlara neden olabilmektedir. Bu hastalıklar arasında yer alan şizofreni yaygın olarak görülen ve önlem alınması gereken bir sorundur.

Beyinde gerçekleşen hastalıklar çok ağır sonuçlara neden olabilmektedir. Bu hastalıklar arasında yer alan şizofreni yaygın olarak görülen ve önlem alınması gereken bir sorundur.

Şizofreni Nedir?

Şizofreni, beyinde bulunan kimyasal maddelerin iletiminde sorun olması ya da beyin yapısında bazı farklılıkların ortaya çıkması durumudur. Hastalığın genel anlamda aktif ve pasif adı verilen iki dönemi bulunmaktadır. Tedavi edilebilir bir sorun olan şizofreni buna rağmen bazı hastalarda tedavi edilememektedir.

Şizofreni Nedenleri Nelerdir?

Şizofreni Nedenleri Nelerdir?

Şizofreni konusunda şizofreni nedenleri nelerdir sorusunun öne çıktığı görülmektedir. Beyinde bulunan sinir hücrelerinin ucunda serotoinin, dopamin gibi kimyasal maddeler sağlanmaktadır. Bu maddelerden dopaminin etkisiyle olan iletişimde yaşanan sorunlar şizofreninin temel nedenidir. Bu hastalarda beynin bazı bölümlerinin olması gerekenden küçük olduğu da göze çarpmaktadır. Ailesel geçişte etkili olmaktadır.

Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni konusunda şizofreni belirtileri nelerdir sorusunun cevapları şu şekildedir:

  • İsteksizlik, ilgisizlik düşüncesi
  • Çok çabuk sinirlenme ve alınganlık gösterme
  • Duygularda azalma yaşanması
  • Cinsel eğilimde artış
  • İçkiye, sigaraya başlangıç ve uyku sorunları
  • Şüpheci olma durumu

Şizofreni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şizofreni teşhisi konan hastaya şizofreni tedavisi nasıl yapılır sorusunun ilk yanıtı ilaç kullanımıdır. Uzman kontrolünde gereken dozda ilaç kullanımı önemlidir. Bazı hastalarda EKT adı verilen elektro konvulziv tedavisi uygulanabilir. Bunun yanı sıra grup terapileri yapılabilir. Tüm bunlar için öncelikle uzman desteği almanız gereklidir. Ayrıca aileler de bu konuda bilgilendirilmelidir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu