Faydalı BilgilerListelerYeme - İçme

Siyez Unu : Genetiği ile Oynanmamış Tek Buğday

Son zamanlarda Türkiye de dahil birçok ülkede sıklıkla kullanılmaya başlanan siyez unu ve siyez bulguru, ”genetiği bozulmamış tek buğday” olan siyez buğdayından öğütülür.

Son zamanlarda Türkiye de dahil birçok ülkede sıklıkla kullanılmaya başlanan siyez unu ve siyez bulguru, ”genetiği bozulmamış tek buğday” olan siyez buğdayından öğütülür.

Siyez Buğdayı Nedir?

Kaplıca buğdayı olarak da bilinir.

Siyez buğdayını diğer buğday türlerinden ayıran en önemli özelliği ; genetik yapısı ile hiç oynanmamış olmasıdır. On bin yıllık tarihinde doğallığını korumuştur. Tek başakçıklıdır. Sıkı kavuz yapısı sayesinde gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek hastalıklara karşı dayanıklı olmasıyla birlikte kötü iklim şartlarını da atlatabilecek yapıya sahiptir.

Kastamonu Siyez Buğdayı Yetiştiriciliği

Kastamonu bu alanda ülkemizde ilk sırada yer alır. Kastamonu’ da siyez buğdayı,  bulgur ve un üretiminin yanı sıra hayvan yemi olarak da kullanılıyor. Bu da bu hayvanlardan elde edilen et, süt ve yumurta gibi besinlerin daha sağlıklı olduğu anlamına geliyor.

Siyez Buğdayı Fiyatı

Şuanda marketlerde kilogram fiyatı olarak 20 TL-30 TL civarında satılıyor. Ancak Kastamonu’da yerinden alırsanız daha da uygun fiyatlara alabileceğinizi belirtmek isteriz.

Siyez Unu Nedir Faydaları Nelerdir

Siyez Unu Nedir Faydaları Nelerdir

Organik siyez unu, genetiği bozulmamış tek buğday türü olan siyez buğdayından öğütülür. Günlük kullandığımız unların atasıdır.

Gluten oranı oldukça düşüktür. Ancak Gluten değerinin sıfır olmaması nedeniyle gluten intoleransı veya çölyak rahatsızlığı olanlar rahatça tüketemezler. A vitamini, demir, folik asit ve çinko bakımından diğer buğdaylara göre daha zengindir. Yapılan çalışmalarda yüksek yağ içerdiği ve yüksek sarı lutein oranına sahip olduğu raporlanmıştır. Siyez unu kalori değeri: 100 gramında 340kcal.

♦ÖNEMLİ♦ Gluten’ in yapıştırma özelliği olduğundan normal un ile yapılan ekmekler dağılmıyor. Ancak organik siyez unu ile yaptığınız ekmeklerde dağılmalar olacak. Merak etmeyin bu iyiye işaret çünkü Gluten oldukça az.

En çok yöneltilen sorulardan biri ise Siyez ununda GDO var mı ? sorusudur. Yazımız başlığından da anlaşılacağı gibi siyez ununun genetiğiyle oynanmamıştır.

Siyez unu nerede satılır : Ekmek büfelerinde ve marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Ancak %100 siyez buğdayından öğütüldüğüne emin olarak almanızı tavsiye ederiz.

Siyez Ununun Faydaları

  • Yüksek folik asit içermektedir. Bu özelliği ile gebeler için önemli bir yere sahiptir,
  • Yüksek antioksidana sahiptir hücre yenileyicidir,
  • Sindirim güçlüğü şikayeti olanlar siyez ununu yüksek lif içeriği nedeni ile tercih edebilirler,
  • Kolesterol barındırmaz. Kolesterol problemi olanlar tercih edebilirler,
  • Protein bakımından oldukça zengindir (100 gramda-11 gr). Bu sebeple metabolizmanın hızlanmasını sağlar ,
  • Glisemik indeksi düşüktür. Bu sebeple kan şekerini dengelemeye yardımcı olur,
  • Sinir ve sindirim sitemini dengeleme yardımcıdır.

Siyez Bulguru

Kastamonu siyez bulguru, hasadı yapılan buğday tanelerinin kaynatıldıktan sonra kurutulması ve öğütülmesi ile elde edilir. Kısaca Kastamonu bulguru olarak da bilinir. İçerisinde barındırdığı besin değerleri ve faydaları siyez unu ile aynıdır.

Son zamanlarda pirinç pilavı yerine siyez bulguru pilavı tercih edilmeye başlandı. Bunun en doğal sebebi genetiği oynanmamış olmasıdır.

Siyez bulguru fiyatı marketlerde 15 TL-25 TL arasında seyretmektedir.

Siyez Ekmeği

%100 siyez unundan elde edilen siyez ekmeği,  tam buğday ekmeklerinden biraz daha koyu renktedir. Siyez unlu ekmek diğer ekmeklere göre lezzet olarak daha tok bir lezzet sunar. GDO’ suzdur. Hamur yapımında diğer ekmeklere göre tek farkı daha uzun sürede kıvama gelmesidir (çok az gluten içerdiğinden dolayı). Kıvam tutana kadar un eklenmelidir.

Bilindiği üzere insan doğduğunda sağlıklıdır. İnsanın sağlığını bozan şeylerin başında tüketilen gıda maddeleri gelir. Siyez unundan ekmek, diğer unlardan üretilen ekmeklere göre sağlıklı olduğu için tercih edilmektir.

Siyez ekmeğini evinizde yapabileceğiniz gibi ekmek bayilerinden de satın alabilirsiniz. Siyez ekmeğinin faydalarını, yazımızın üst kısmında ”siyez ununun faydaları” kısmından inceleyebilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu