ListelerSağlık

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce izleri ile ilgili problem yaşıyorsanız sivilce izlerinizi doğal yöntemlerle geçirmek istiyorsanız bu içeriğimiz tam size göre. İşte detaylar.

Sivilce izleri özellikle ergenlik yıllarından sonra bir çok kişinin en büyük sorunlardan birisidir. Yüzde kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olan sivilce izleri kişileri huzursuz etmektedir. Bayanlar çeşitli makyaj teknikleri ile sivilce izlerini kapatsalar da sivilce izlerini doğrudan yok etmek daha da önemlidir.

Özellikle yağlı ciltlerin her daim sorunu olan sivilceler ile oynamak, ellemek, sıkmaya çalışmak ve sivilceleri önlemek için cilde temizlik ve bakım yapmamak nedeniyle ciltte sivilce izleri kalmaktadır. Bunlar dışında özellikle kist şeklinde olan sivilceler iltihaplı oldukları için cilt bu sivilceyi geçirmeye çalışıyor.

Sivilce izlerinin oluşumu

Bağışıklık sistemi ise beyaz kan hücreleri ile iltihapları yok etmeye çalışıyor. Bu durumda da sivilceler iyileşiyor ama cilt kendini yenilemek için enerji bulamadığından sivilce izleri ortaya çıkabiliyor. Daha çok koyu tenlerde görülen sivilce izleri ten renginden daha koyudur.  Sivilce izleri dışında ciltte sivilce yaraları da oluşabilmektedir. Bu yaralar ise cilt dokusunu değiştirerek küçük girintiler oluştururlar. Sivilce izleri ve sivilce yaralarının ayrımını iyi yapmak ve tedaviyi buna göre uygulamak önemlidir.

Sivilce izlerinin oluşumunu önlemek için öncelikle sivilce oluşumunu önlemek gerekir. Sivilce oluşumunda ciltteki gözeneklerin tıkanması etkili olmaktadır.

Cildin düzenli olarak temizlenmesi gözeneklerin temizlenmesini sağlayacak ve sivilceler azalacaktır. Yağlı ciltlerde sivilce oluşumu daha fazla olduğu için sivilce oluşumunu önlemek adına yağları azaltacak maskeler yapılabilir.

Sivilce izlerinin oluşumunu önlemek için yapılacak en önemli şey ise sivilceleri ellememek ve sıkmamaktır.

Sivilceyi ellediğiniz anda buradaki bakteriler daha büyük bir alan yayılacaktır. Buda iz bırakma olasılığını arttırır.

Özellikle tam olgunlaşmamış sivilcenin sıkılması iz kalmasına neden olur. Bu nedenle sivilceyle oynamak yerine kısa sürede geçmesi için cildinizi sık sık temizleyin.

Hava almasını önleyecek olan makyaj malzemeleri kullanmamaya dikkat edin.

Sivilce izleri çok koyu ciltlerde 6 ay kalsa da daha sonra yavaş yavaş hafifler ve geçer. İzlerin geçmesi için ise güneşten korunulması gerekir. Bu sayede izler kalıcı hale gelmez. Sivilce izlerinin tam olarak geçmesi ise 1- 2 yılı bulacaktır.

Sivilce izlerine ne iyi gelir?

Sivilce izlerine ne iyi gelir?

Yoğurt:

İçerisinde bulunan laktik asit cildin beyazlatılmasında yardımcı olur. Sivilcelerin ortaya çıkarttığı tahrişleri ve kızarıklıkları azaltır. Elinize alacağınız bir miktar yoğurdu yüzünüze sürüp 15 dakika bekleyin.

Daha sonra ılık su ile yıkayarak çıkartın. Bunun dışında yoğurt içerisine 4-5 damla limon suyu ve 1 tatlı kaşığı toz halinde yulaf ezmesi eklerseniz cilt lekelerini azaltmaya yardımcı bir maske yapmış olursunuz. Sivilceler geçene kadar her gün bu maske uygulanabilir.

Portakal:

İçerisinde bulunan C vitamini cildin elastin ve kolajen üretimini arttırıp sivilce izleri ve yara oluşumunu önler. Portakal maskesi uygulaması ile cildin C vitamini desteği sağlanıp, asit ile de cilt rengi açılabilir.

Taze sıkılmış çeyrek çay bardağı portakal suyu yoğurtla karıştırılıp yüzde 15 dakika beklenir. 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu ile çeyrek çay bardağı portakal suyu karıştırılıp beyazlatıcı etki arttırılabilir. 20 dakika ciltte bekletilen maske ılık su ile yıkanır. Bu maskenin etkisini göstermesi için haftada 2 sefer yapılması gerekir.

Limon:

C vitamini bakımından zengin olan limon cilt bakım maskelerinin vazgeçilmez malzemelerinden birisidir. İçeriğinde bulunan asit sivilce izlerini ve ciltteki diğer lekeleri geçirmekte oldukça etkilidir. Limonun cildi beyazlatma özelliği de bulunmaktadır. Bir parça pamuk üzerine sürdüğünüz limonu cildinize sürüp kurumasını bekleyin. Cildinizi yıkadıktan sonra ise cildiniz çok fazla kurumuş ise nemlendirici uygulayın.

Hassas ve kuru ciltlerde limon ciltte kızarıklıklara yol açabileceği için limon içerisine su koyup limonu incelterek cildinize uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrası ise nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

Salatalık:

Sivilce nedeniyle ciltte oluşan kızarıklık ve tahrişler salatalık ile yok edilebilir. Cildi beyazlatma özelliği olan salatalık ile sivilce izleri ortadan kaldırılabilir. Göz altındaki morluklar içinde oldukça etkilidir. Salatalık dilimlenerek veya rendelenerek izlerin bulunduğu yere sürülür. 20-30 dakika beklendikten sonra soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz.

Sirke:

Cildin Ph dengesini sağlayan sirke cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlar. Gözenekleri temizleyerek sivilce izlerini yok eden sirke, lekelerin ve sivilce izlerinin görünümlerini de azaltır.

Yarı yarıya su ile inceltilmiş sirkeyi pamuk yardımı ile yüzünüze sürün. Kuruduktan sonra ılık su ile yıkayıp cildinize nemlendirici sürün.

Çilek:

Doğal bir beyazlatıcı olan çilek içerdiğinde bulunan asitle sivilce izlerini geçirmede oldukça faydalıdır. 1 tane çilek ezilip püre haline gelince çıkan suyu pamuk yardımı ile cildinize sürün. 20 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yıkayın. Çilek; cildin güneşin zararlı ışınlarından da korunmasını sağlarken sivilce oluşumunu da azaltır.

sivilce izlerine ne iyi gelir

Bunlar dışında;

  • Güneşe çıkmadan önce yüksek koruma faktörü olan güneş koruyucuları mutlaka kullanmalısınız. Güneşe maruz kalan ciltte kırışıklıklar artabileceği gibi lekeleri de de artış olur.
  • Cildin temizlenmesi oldukça önemlidir. Sabah ve akşam yatmadan önce cilt temizliği yapmaya önem verin.
  • Yapılan en büyük hatalardan birisi makyajı temizlemeden yatmaktır. Buda gözenekleri kapatacak ve sivilce oluşumuna neden olacaktır.
  • Sivilce oluşumunu engellemek ve var olan sivilcelerin artmaması için cilde yeteri kadar ve düzenli olarak temizlik ve bakım yapması önemlidir. Kullandığınız bakım ürünlerinin içeriğine dikkat edin. Cildin çok fazla kurumaması önemlidir. Kuruyan cilt için ise nemlendiriciler kullanılarak kuruması önlenmelidir.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu