Haberler

Şişman Kadınların Güzel Sayıldığı Ülke!


Dünyada kabul görmüş güzellik gösterisinin başında fit bir vücut ve zayıflık gelir, son yıllarda bu düşünceye karşı ‘sıfır beden’ savaşları yapılsa da bu hegomanya yıkılmış değil. Sıfır beden olmak eşittir güzel olmak hegomanyasının tersten işlediği ülkelerde var. Moritanya’da beslenme mevsimi dedikleri bir yaptırım var ve bu uygulamada kadınlara insan vücudunun kaldıramayacağı kadar kalori veriliyor.  

11 yaşından küçük kızlar, hatta 5-6 yaşındaki çocuklar kalorisi çok olan yoğun “beslenme mevsimi” dedikleri uygulama ile şişmanlatılmaya çalışılıyor. Neden mi çünkü erkekler öyle istiyor. Kendi kültürlerinde iri ve şişman kadınlar güzel sayılır. 11 yaşından itibaren erkeklere daha cazip hale getirilmeye çalışılır. Ayrıca bu ülkede şişman olmak güzellik ve zenginlik gösterisi olarak kabul ediliyor. 

‘Beslenme mevsimi’ne giren çocuklar yulaf lapası, kuskus gibi hamur işleri ile ve litrelerce şekerli deve sütü tüketiyorlar. Çoğunlukla mide rahatsızlıkları geçirip, mide kramplarına giriyor olsalar da bu uygulama anneleri tarafından zorla yaptırılıyor çünkü annelerine de zorla yaptırılmış. 1 günde 16000 kalori harcamak zorunda olan çocuklar çok zorlanıyorlar.

Sahar gördükleri karşısında şaşırıp kalsada ülkede gerçek bu şekilde. Kampa katılan bir aile ile konuşan Sahar’a küçük kız Mone Şunu söylüyor:  ”Şişman olmak istiyorum, sıska olmak istemiyorum. Şişman olduğumda güzel olacağım”.

Sahar’da bir günlüğüne aynı yemeğe çalıştı ancak sadece kahvaltıyı yerine getirebildi. O da 3 saatini aldı. Sahar şöyle devam ediyor: ”Bedene baskı uygulamak biz kadınlar için yeni bir şey değil. Zamanla hepimiz kilo alıyor ve veriyoruz. Ama bu farklı ve biraz şoke edici. Buradakilerin küçük kızlar olması ve potansiyel olarak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek acı ve işkencenin bu kızlara ebeveynleri tarafından uygulanıyor olması. Ben kahvaltıdan sonra hiçbir şey yiyemedim, ancak bu kızların bir seçim hakkı yok.”

Kamplarda yer alan kızlara ayrıca vücudun metabolizmasını etkileyen bir steroid de veriliyor. Hayvanlar için kullanılan bu ilaç birçok kızın ölümüne neden olsa da hala kullanılmaya devam ediliyor.


pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu