Faydalı BilgilerSağlık

Sinsi Hastalık AIDS’in Bilinmeyenleri

Aids ile ilgili hiç bilmediğiniz konular, mutlaka bu bilgileri öğrenmeniz gerekiyor!

AIDS (Acquired Immunodeficiency Syndrome) Az Bilinenleri

HIV virüsü sebebiyle, insanlarda bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bulaşıcı bir hastalıktır AIDS. Açılımı olan “Acquired Immunodeficiency Syndrome”, edinilmiş bağışıklık eksikliği sendromu anlamına gelmektedir. Hastalığın baş aktörü olan HIV virüsü, yavaş bir şekilde bağışıklık sistemine nüfuz eder ve vücudun enfeksiyonlara karşı savunma mekanizmasının yok olmasına sebep olur.  Bu sebepten dolayı, hasta kişi, en ufak bir enfeksiyon kapması sebebiyle hayatını kaybedebilir. Bilinenin aksine, AIDS, HIV virüsünün yol açtığı hastalığın son aşamasıdır ve bu son aşamada ölümcül enfeksiyon ve kanserlere çokça rastlanılmaktadır.  HIV virüsünün konak edindiği kişiye terim olarak HIV pozitif denir.  Anlam karmaşası yaşanmaması için, HIV/AIDS terimleri birlikte kullanılmaktadır.

HIV,  herhangi bir insanın vücudunda uzun yıllar boyunca herhangi bir belirti göstermeden konaklayabilir. Kimi tıp vakalarında 8-10 yıl boyunca HIV pozitif bir insanın AIDS’e yakalanmadığı görülmüştür. Virüs bulaştıktan sonraki süreçte üç ay geçtikten sonra yapılacak “ELISA” testi AIDS hastalığı açısından bize doğru sonucu verir.

Sinsi Hastalık AIDS'in Bilinmeyenleri

AIDS Belirtileri Neler?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, AIDS hastalığının belirtileri kişide çok uzun süre sonra ortaya çıkabilir. Bu süre, kişinin yaşam koşulları ve vücut direncine göre değişebilmektedir. Virüs, vücutta çeşitli hücrelere yerleşerek çoğalsa da, genel olarak tercih ettiği hücre tipi CD4T kan hücreleridir. Kan hücreleri giderek vücutta azalır ve bağışıklık sistemi yıkıma uğrar. Hastalık belirtileri; Lenf bezlerinde büyümeler, ağız ve deride tekrarlayan uçuk, yara ve lekeler, nedeni bilinmeyen uzun süreli ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı, öksürük ve ishaldir. Verem, pamukçuk, diğer bakteri sebebiyle ortaya çıkan hastalıklar, mantar hastalıkları ve fırsatçı enfeksiyonlar da görülmektedir. Bu belirtilerden birkaç tanesinin bir arada bulunması halinde AIDS ihtimali düşünülebilir. ELISA testi kesin sonucu vermektedir.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu