Sağlık

Sigaranın Zararları Nasıl Azaltılır?

Ülkemizin ve dünyanın en büyük sorunlarından birisi olan sigara vb. ürünlerin zararlarından korunmamız gerekiyor. Peki sigaranın zararları nasıl azaltılır.

Sigaranın Zararları Dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunu olan sigara, kişide hem fiziksel hem de psikolojik olarak yüksek oranda nikotin bağımlılığı yapmaktadır.

Sigara kullanan pek çok kişi sigaranın sağlığa zararlarını bilmekte ama pek önemsememektedir. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre ülkemizde sigara içenlerin yüzde 45’i sigaraya bırakmayı denemektedir. Fakat kalıcı şekilde sigarayı bırakmayı başaranların oranı ne yazık ki oldukça düşüktür. Çünkü sigarayı bırakanlar, kısa bir zaman sonra bu alışkanlıklarına geri dönmektedirler. Zararlarından pekala haberdar olduğumuz fakat bırakmayı bir türlü başaramadığımız sigaranın yan etkilerine yeniden bir göz atmaya ne dersiniz?

Sigaranın Zararları

Sigaranın Zararları

Kullanım yaşı ortaokula kadar düşen sigara:

  • ·Kalp ve damar hastalıkları
  • ·Soluk, iç organlar ve akciğer rahatsızlıkları
  • ·Ağız ve diş hastalıkları
  • ·Koku ve tat alma duyusunda azalma
  • ·Ciltte sararma, kırışıklık, cilt kanseri
  • ·Hamilelikte sigara kullanılması çeşitli gelişim bozukluklarına ve pek çok kronik hastalığa neden olmaktadır.

Sigarayı bırakmayı başarana kadar, en azından ‘ Sigaranın Zararları Nasıl Azaltılır? konusunda size birkaç ipucu verebiliriz. Öncelikle, vücudunuzun temizlenmesi ve yenilenmesi için her gün en az 2 litre su tüketin. Duman partiküllerinin solunum yollarına yapışmaması için, şekerli gıdalarla birlikte sigara içmeyin. Sık sık dişlerinizi fırçalayın; ağzınızı suyla çalkalayın. Sigarayı filtresinin sonuna kadar içmeyin ve söndürdüğünüz sigarayı yeniden yakmayın. Sabah aç karnına ya da uykudan hemen önce sigara içmeyin. Kendinize bir limit belirleyin ve onun dışına çıkmamaya özen gösterin.

Sigaranın zararlarının azaltılması konusunda önemli olan bir diğer hususta, sağlıklı yaşamaya özen göstermeniz gerektiği. Bol bol açık havada yürüyüş yapın, temiz havayı içinize çekin. Bu sportif faaliyetler ciğerlerinizin ve vücudunuzun güçlenmesine yardımcı olacaktır. Kilonuza ve formunuza dikkat edin, unutmayın sağlıklı bir vücudun yenilenmesi de daha hızlı ve kolay olacaktır. Yediklerinize dikkat edin; sebze ve meyve tüketimini arttırın. Böylelikle sigaranın kaybettirdiği vitamini ve enerjiyi geri kazanabilirsiniz. Sigarayla birlikte alkol yerine yeşil çay ya da bitki çaylarını içmeye özen gösterin. Tuz, şeker ve hamur işlerinden uzak durun, sağlıklı beslenin.

Tüm bu sigarayı bırakma konusunda kendinizi cesaretlendirin, unutmayın hiçbir yöntem sizin iradeniz kadar güçlü değildir.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu