Faydalı BilgilerListeler

Siesta Nedir? Hangi Ülkelerde Yapılmaktadır?

Siesta Nedir, Meksika ile ünlenmiş bir kavramdır. Geçmişine bakıldığında ise ilk çıkış noktasının İspanya olduğu görünmektedir. Öğle aralarında verilen kısa aralıklı uykulara Siesta denmektedir. Tarihsel süreçte öncelikle İspanya da ortaya çıkmış olan Siesta İspanyolların Güney Amerika’yı sömürgeleştirme gayretlerinden sonra Meksika’ya gelmiş ve burada bütünleşmiş bir adet haline gelmiştir.

Siesta uygulaması son zamanlarda başta Latin Amerika olmak üzere bir hayli ülkede parasal vaziyeti iyi olmayan kişilerce uygulanmaktadır. Genel manasıyla kavram incelendiğinde ise sosyal kültürel, ekonomik ve havasal şartlarla ciddi alakası olduğu görülmektedir. İnsanlar öğle zamanlarını dışarıda geçirmek yerine hanelerinde geçirmeyi seçenek ederler. Öğlen zamanlarında güneş ışınları en tepede ve tam dik bir açıyla vurduğu için aşırı sıcaklar olmaktadır. Aşırı sıcaklar ise tembellik oluşturur ve buda siesta’ya kapı aralar.

Siesta ne demek, hangi ülkelerde var

Patronlar dışında çalışan kişilerde siesta yapmaktadır. Onlar için siesta kavramı işe geç başlamak ve öğle tatilinin uzaması manaları da taşımaktadır. Özel sektör veya devlet sektörü fark etmemektedir. Her iki sektörde de çalışan insanlar tarafından siesta yapıp hemen peşinden işe geç başlama mevzu bahis olmaktadır. Meksika toplumunun hepsi siesta uygulamasında bulunduğu için işe geç başlamalar diğer ülkelerdeki gibi meseleler teşkil etmemektedir. Uygulama biçimi çoğunlukla büyük şapkaları yüzlerine kapatıp gözlerini dinlendirmekle bilinmektedir. Bu uygulama biçiminin bu şekilde empoze edilmesi kuşkusuz ki yıllardır Amerikan filmlerinin bizlere bunu bu şekilde bildirmesi ile olmuştur. Gerçekteki uygulamaya bakacak olursak ise Meksika’da ki tüm kamu müesseseleri ve özel sektörde çalışan kişiler öğle saatlerinde uyumaktadır inancı tam olarak doğru değildir. Çoğu insan evlerinde uyumayı seçenek etmektedir.

Hangi Ülkelerde Yapılmaktadır?

İspanyadan çıkıp Meksika’da yaygın olsa da yalnızca bu iki ülke için değil sıcaklık değerinin yüksek olduğu hemen hemen tüm ülkelerde gözlemlenmektedir. Aynı uygulama Arabistan’da da yapılmakta orada ise adına ise siesta yerine kestirmek denmektedir. Sıcaktan bunalan her insanın öğle zamanları içinde kestirmesi oldukça sık rastlanmaktadır. Kavram isimleri değişse de uygulayış ve yapılış şekli iki tarafta da aynıdır. Kelime anlamına bakıldığında ise kısa müddetli öğle uykusu manasına gelmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu