Sıcak İçecekler Kansere Mi Yol Açıyor?

Sıcak içecekler yemek borusu kanseri olma riskinizi arttırıyor. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) bu konudaki araştırmaları mevcut.

25 yıl önce WHO (Dünya Sağlık Örgütü) kahvenin muhtemelen kansere yol açtığını belirtmişti. Şimdi ise örgüt, bildirisinin uzun zamandır ispat yetersizliğinden dolayı aksinin olabileceğini düşünmüş. Şimdi WHO her türlü sıcak içeceğin yemek borusu kanserine yol açabileceğini söylemektedir. Bu ay yayımlanan sağlık dergisinde WHO, IARC (Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı)’nın açıklamasına göre, 23 bilim insanından oluşan bir çalışma grubu, çok sıcak içeceklerin veya sıcaklığı 65 derece üstündeki içeceklerin insanlarda kansere yol açan içecekler olarak sınıflandırmıştır.

IARC (Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı)’ın görevi yiyecekleri, kimyasalları ve diğer maddeleri beş farklı kategoride sınıflandırmaktır. Bunlar;

1. Kansere yol açar
2. Büyük olasılıkla kansere yol açar
3. Olasılıkla kansere yol açar
4. Muhtemelen kansere yol açmaz
5. Kansere yol açmaz

Solaryum ve sigara birinci kategoride yer almıştır. Çünkü araştırmalara göre yüksek derecede kansere yol açmaktadır. Sıcak içecekler ise şimdilik ikinci kategoride bulunmaktadır. Nedeni, sıcak içeceklerin üzerine yapılan araştırmalarda kanserle bağlantısının çok yüksek bulunmadığıdır.

Çalışma grubunun bulduğu sonuçlar çay gibi sıcak içeceklerin geleneksel olarak tüketildiği ülkelerde (Çin, Türkiye ve Güney Afrika) yapılan çalışmalara dayanmaktadır. WHO’nun açıklamasına göre araştırma yemek borusu kanseri (özofagus) riskinin içilen içeceğin sıcaklığına bağlı olarak arttığını söylemiştir.

IARC ayrıca hayvanlar üzerinde yapılan araştırmaya göre 65 derece üzerinde sıcaklığı olan içeceklerin tümörlerin büyümesine yol açtığını açıklamıştır.

Yemek borusu kanseri (özofagus) dünyada sekizinci en yaygın kanserdir ve tüm kanser ölümlerinin %5’i yemek borusu kanseri nedeniyle olmaktadır. Ülkemizde her yıl yaklaşık 15.000 yemek borusu kanseri teşhisi konulmaktadır.

IARC Yöneticilerinden Christopher Wild bir açıklamasında, “Sigara ve alkol özellikle yüksek gelirli ülkelerde yemek borusu kanserinin ana nedenidir. Asya, Güney Afrika ve Doğu Afrika gibi sigara ve alkolün az tüketildiği bölgeler de ise kanserin genel nedeni tam olarak bulunamamıştır.”

Cenevre sözcüsü Gergory Hartl, Reuters’a yeni sınıflandırmanın kısıtlı kanıtlara dayandığını ve bunun üzerine daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söylemiştir. Bu arada bilim adamları insanlara çok sıcak içecek tüketmemelerini tavsiye etmektedir.

“Siz de tedbirli olun, sıcak içeceklerinizin soğumasını bekleyin.”

Exit mobile version