Faydalı BilgilerListeler

Sıcak Hava Balonları Nedir, Nasıl Çalışır?

Özellikle Kapadokya'da görüp merak ettiğimiz sıcak hava balonları hakkında detaylı bilgileri paylaşmak istedik. Nasıl çalışır ve güvenli mi sorularının cevapları.

Bir çoğumuz uçakların ilk havada uçan araçlar olduğunu zannetmiştir. Hatta uçmak, uçuş, uçak gibi kelimeleri denildiğinde ilk uçak mucitleri Wright kardeşler akla gelen isimlerdir. Aslında gerçek bundan ibaret değil. Sıcak hava balonları uçaklardan daha öncesi icat edilmiştir. Sıcak hava balonları hakkında bilmeniz gerekenler :

SICAK HAVA BALONU TARİHÇESİ

Uçağı icat eden Wright kardeşler gibi, Sıcak hava balonunu da Joseph ve Etienne Montgolfier adında 2 kardeş ilk kez icat etmiştir. Havaya yükselmek için balonun en hafif şekilde olması gerekiyordu. Doğal olarak sıcak havanın soğuk havaya göre daha hafif olması balonu sıcak havayla doldurulmasını sağlamıştır. Birçok deneme yanılma yolu yapan Joseph ve kardeşi Etienne İlk uçuş denemelerine denek olarak, bir ördek , bir kuzu, bir horoz koyarak Paris’te gerçekleştirdi. İnsanlı bir şekilde yaptıkları ilk deneme ise, 5 Haziran 1783 Yılında yaptıkları sıcak hava balonunu uçurmayı başarıyla gerçekleştirdiler. Yaklaşık olarak 2 – 2.5 km civarı yol katetmişti.

SICAK HAVA BALONU NEDİR?

İçerisinde sıcak bir hava kütlesi ile atmosforde uçan : sepetinde insanların olduğu, bir pilot sayesinde yükselip alçalan içi gaz dolu bir balondur. Türkiye’de olan Kapadokya ( peri bacaları ) gibi turistik alanlar için vazgeçilmezdir. Yükseklik hobisi olanların vazgeçilmezidir.

SICAK HAVA BALONU NASIL ÇALIŞIR? VE HAREKET EDER?

SICAK HAVA BALONU NASIL ÇALIŞIR? VE HAREKET EDER?

Yanmaz bir kumaştan yapılan sıcak hava balonu, içine sıcak hava doldurularak havalandırılır. Balonun ağız kısmında bulunan ateşleme prizine takılan iki ip balonun yükselme ve alçalma sistemini yönetir. Balonun alt kısmında ise sepet vardır. Eski zamanlarda daha çok haberleşmek için kullanılan bu balonlar bu sepet sayesinde, bugünler de gezi turizm için kullanılıyor. Sıcak Hava Balonunun en önemli noktalarında biri manevra yani sağa sola hareket ettirmektir. Profesyonel bir Pilot olmadan bu balonların kullanımı ölüm tehlikesiyle karşı karşıya bırakır. Çoğu zamanda bile havada ki şiddetli rüzgar yüzünden nasıl savrulduğunu anlamadan kalkış yaptığı yer ile iniş yaptığı yerler farklı olabiliyor.

SICAK HAVA BALONLARI GÜVENLİMİ?

Veriler göz önüne alındığında en güvenilir ve sağlık uçuş sıcak hava balonlarında sağlanılır. Pilotların ‘da uçak pilotlarının aldığı eğitim gibi sivil havacılık eğitimlerini almaları içimizi rahatlan önemli unsurlardır.

SICAK HAVA BALONLARINA KAÇ KİŞİ BİNEBİLİR?

Vip , Standart gibi loca olarak olarak ayrılan balon sepetleri buradaki fiyatlara göre kişi sayısı da değişebiliyor. Örneğin : Vip pahalı olduğu için 5 kişi binebilirken, Standart paket taban fiyat olduğu için 20 kişi biniyor, kısacası paranıza göre şekilleniyor.

SICAK HAVA BALONLARI NE KADAR HAVADA UÇUYOR?

Ortalama olarak 1000 metreye kadar yükselebilen sıcak hava balonları, Pilotlar tarafından can güvenliği için 600 – 700 metre civarlarında bir yükseklikte uçuş gerçekleştiriyorlar. Gezmek için gittiğiniz bir alan ise balonun yüksekliği minimum derecede yada maksimum derecede adrenalin yaşamak üzere pilotlar tarafından yükselip alçaltılıyor.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu