Faydalı BilgilerGezi RehberiListeler

Seyahatlerinizde Mutlaka Yapanız Gereken 5 Şey

Yurt dışı seyahatlerinizin kabusa dönmemesi için dikkat etmeniz ve mutlaka yapmanız gereken 5 şeyi gezginler için sıraladık.

Artık çoğu insan yurt dışında tatil yapmanın fırsatlarını kovalıyor. Özellikle balayı tatilleri için yurt dışına çıkılıyor. Birçok ülkenin vize istememesi tatil planlarımızı hızlı yapmamızı sağlıyor. Yurt dışı seyahatlerimiz de en çok korktuğumuz şeylerin başında maddi durumu dengeleyememek ve kaybolmak var. Fakat alabileceğiniz önlemlerle tatilinizin bir kabusa dönüşmemesini sağlayabilirsiniz. İşte size yurt dışı seyahatlerinizde dikkat etmeniz gereken 5 şey.

Yedek Batarya ve Taşınabilir Şarj Cihazlarınız Mutlaka Yanınızda Olsun

1- Yedek Batarya ve Taşınabilir Şarj Cihazlarınız Mutlaka Yanınızda Olsun

Eskiden koca koca haritalarla yön bulmaya çalışırdık. Fakat günümüzde gelişen yön bulma teknolojileri sayesinde gitmek istediğimiz yerleri elimizle koymuş gibi bulabiliyoruz. Akıllı telefonlarda yurt dışına çıktığınızda sinyal konusunda problemlerle karşılaşmanız doğaldır.

Aynı zamanda İnternet’e bağlanmada sıkıntılar yaşayabileceğinizi unutmayın. Eğer yanınızda harita taşımıyorsanız yapmanız gereken en önemli şey telefonlarınıza ekran kayıtları almak. Bu sayede internetiniz olmasa bile haritayı kullanabileceksiniz. Fakat genelde karşılaşabileceğiniz sorunlarda biri şarjın sinyal ararken çabuk bitmesidir. Bu yüzden yedek batarya ve taşınabilir şarj cihazlarınız olmadan otelden dışarı çıkmayın.

Kapkaç ve Hırsızlık Olayları Hiç Beklenmedik Yerlerden Gelebilir.
Kapkaç ve Hırsızlık Olayları Hiç Beklenmedik Yerlerden Gelebilir.

2- Hırsızlık ve Kapkaç Olaylarına Karşı Pratik Önlemler Alın

Çoğu Asya ülkesinde ne yazık ki kapkaç ve hırsızlık olayları yaşanmaktadır. Eğer değerli eşyalarınız varsa bunları otelde bırakmanızı öneririz. Yanınızda taşımanız gereken değerli eşyalarınızı da sırt çantasına atıyoruz ve önüme takıyoruz. Kapkaç olaylarına karşı alabileceğimiz en geçerli önlem budur çünkü. Aynı zamanda acil durumlarda arayabileceğiniz telefon numaralarını örneğin ambulans ve polis numaralarını da bir yere not edin.

3- Gideceğiniz Ülkede Konuşulan Dilde Basit Cümleleri Öğrenin

Temel cümleleri bilmek hayat kurtarır. Derdinizi anlatamadığınız durumlarda son derece çaresiz kalacaksınız. Ülkemizde çok yaygın olmayan dilleri de tercüme eder tercüme büroları vardır. Gitmeden önce bu bürolardan yardım alabilirsiniz. Bu arada Google translate gibi makine çevirileri anlık kurtarıcınız olabilir.

Erken Rezervasyon Fırsatlarından Yararlanın

4- Erken Rezervasyon Fırsatlarından Yararlanın

Gideceğiniz yer ile ilgili önceden karar verin ve belirli periyotlarda otel fiyatlarına bakın aynı zamanda uçak fiyatlarını da bu şekilde araştırın. Boşu boşuna paranızdan olmayın.

5- Araştırma Yapın

Neler yapılır, nerede kalınır, fiyatlar nelerdir gibi temel bilgileri öğrenin. Bir plan doğrultusunda hareket edin. Karşılaşacağınız şeylere hazırlıklı olun önceden giden insanlarla iletişime geçip tavsiyelerini alın. Fotoğraflara bakın aldanmayın.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu