EDİTÖR BAŞVURU
Doğa - ÇevreFaydalı BilgilerListeler

Sera Etkisi Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sera Etkisi Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Konu hakkında merak edilen tüm bilgileri detaylı bir şekilde yazımızda bulabilirsiniz.

Sera etkisi nedir?

Yeryüzünde ısınabilmemiz için güneş ışınlarına çok fazla ihtiyacımız bulunmaktadır. Ancak dünyaya kadar ulaşan güneş ışınları bizi ısıtmaya yetmez dünyaya yansıyan ışınların uzun süre kalması sonucu ısınabiliriz.

Bu ışınların dünyada uzun süre kalması için karbondioksit, metan ve su buharına ihtiyacımız bulunmaktadır. Çünkü güneş ışınlarını tutan faktörler karbondioksit, metan ve su buharıdır.

Güneş ışınlarının dünya da tutulması üzerine dünya ısınır. Sizlere birazdan anlatacağımız sera etkisi de tam olarak güneş ışınlarının bu gazlar tarafından tutulması olayıdır.

Sera etkisi nedir?

Sera etkisi ve küresel ısınma nedir?

Dünya gezegeni varlık ve yaradılış olarak bazı gazlardan oluşmaktadır. Bu gazların yanı sıra bazı küçük boyutlarda asal gazlar mevcuttur. Dünyanın ısınması tamamen güneşten gelen ışınlara bağlıdır eğer güneş olmazsa dünya hiçbir şekilde ısınamaz.

Normal şartlarda güneş ışınları geçici olarak dünyaya yansır ve daha sonra kaybolur eğer bahsettiğimiz gazlar güneş ışınlarının dünyada kalmasını sağlamazsa dünya çok soğuk ve yaşanılmayacak bir yer olur, bunun olmaması için yukarıda adı geçen gazlar güneş ışınlarını tutar ve ısınmamızı sağlar, ısı kaybının meydana gelmemesi tamamen bu gazlara bağlıdır.

Ayrıca güneş sıcaklığının yanı sıra yeryüzünde bulunan sularında sıcaklık ve soğukluk dengesinin tutulması ve devam ettirilmesi gerekmektedir.

Nehir, göl veya denizlerin donmaması için çok önemli bir faktördür. Yoksa canlı hayatı tamamen sona erer ve dünya yaşanılamaz hale gelir. Aslında yazılanlara bakıldığında her şeyin birbiri ile ilişkili olduğu görülmektedir. Birinin eksikliği diğerlerinin de yok olmasına neden olabilmektedir.

İşte tamda bu olayların yaşanmaması için ışınların tutulma olayına da sera etkisi denilmektedir.

Sera etkisinin faydaları ve zararları nelerdir?

Sera etkisinin faydaları ve zararları nelerdir?

Faydaları;

Sera etkisinin en büyük faydası ve zaten olmazsa biz canlıların da olmayacağı yararı tamamen tüm hava ve yaşam olaylarını dengede tutmasıdır. Bizler için gerekli sıcaklığın sağlanmasıdır.

Güneş ışınlarını tutan gazlar dünya üzerinde tamamen birer bitki örtüsü oluşturmaktadır.

Zararları;

Uzun süre buz halinde duran ve asla erimemesi gereken buzulların erimesi,

Buzulların erimesi sonucu okyanus sularının taşma noktasına gelmesi ve su seviyesinin yükselmesi,

Çoğu yerde kasırga, sel ve taşkınların olması buna bağlı olarak doğal dengenin bozulması,

Kıyı kesimlerde toprak kaybı yaşanması,

İklim dengesinin bozulması, herhangi bir mevsim erken gelir veya başka bir mevsim çok uzun süre kalır ve doğal denge tamamen bozulmaya başlar buda canlı hayatını olduğu gibi olumsuz etkiler,

Biz insanların dengesinin bozulacağı gibi çoğu hayvanlar için yaşam alanları sürekli olarak değişmeye başlar,
Bunun sonucunda da canlılar tamamen yok olmaya başlar,

Doğal dengenin bozulması sonucu sürekli olarak değişen iklimlere ve mevsimlere ayak uyduramayan tüm canlılar ölür ve yaşamları son bulur.

Tüm canlılarda sağlık problemleri ortaya çıkar, kalp, solunum yolları hastalığı, böbrek yetmezliği gibi önemli sağlık sorunları ortaya çıkar ve insanlarda bu değişikliğe daha fazla dayanamaz duruma gelirler. Gördüğünüz gibi dünya üzerinde her olay birbiri ile ilişkilidir.

Yaşanılan tüm değişiklikler tamamen dengeyi koruma üzerine yapılmaktadır. En az bir tanesinin gecikmesi veya gerçekleşmemesi bile doğal dengeyi bozmaya yetecek derecededir.

Sera etkisi de dünya üzerinde inanılmaz önemli ölçüdedir. Zararları olduğu kadar faydası da bulunmaktadır. Ancak sera etkisi kendini fazla göstermeye başlarsa eğer bu dünyanın sonuna kadar sebep olabilir.

Doğal denge ne kadar korunursa ve doğal dengeye insanlar ne kadar az miktarda sebep olursa veya neden olursa dengenin bozulması da o kadar zor olur bu yüzden doğal dengeyi bozacak durumlarda neler yapılır veya neler yapılmamalı adı altında tüm insanların bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu