Faydalı BilgilerListeler

Seo Teknikleri ve Seo’ya Etki Eden Unsurlar

Domain Yaşı:

Domain Yaşı:

Seo’da yükselmek için domain yaşına bakılmaktadır. 10 yıllık yaşlanmış bir domainle 1 yıllık domainler arasında sıralama açısından fark olacaktır. Ek olarak 5 yıllık satın alınan domainle, 1 yıllık satın alınan domain arasında da yine sıralama etkisi olacaktır.

Anahtar Kelimenin Domainde Bulunması:

Anahtar kelime kullanımı son derece önemlidir. Eğer ilgili kelime satın aldığınız domainde yer alıyorsa seo’da etkisini daha fazla hissettirecektir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu:

Yazılan makalede anahtar kelime tüm makalenin %3-4 ü kadar olmalıdır. Daha fazla anahtar kelime olursa Google spam olarak algılayabilir.

Anahtar Kelimenin Domainin İlk Kelimede Bulunması:

Domainin ilk kelimesinde anahtar kelime bulunuyorsa daha avantajlı olacaktır.

TR Uzantısı:

Domain’de TR uzantısı bulunursa diğer sitelerden bir adım önde bulunma ihtimaliniz olabilir.

İçerik Uzunluğu:

Uzun ve özgün yazılan makaleler kısa makalelere göre daha avantajlı duruma gelecektir.

Sayfa Yüklenme Hızı:

En önemli kriterlerden birisi de sayfa yüklenme hızıdır. Eğer siteniz yavaş ve resimler geç açılıyorsa seo açısından olumsuz bir davranış olacaktır. Bunun için sitenizi hız testi uygulamaları veya siteleriyle test ederek sorunun nereden kaynaklandığını bulup optimize etmeniz gerekmektedir.

Kopya Olmayan İçerik:

Eğer içeriğinizi başka bir siteden kopyalayıp kendi sayfanıza koyarsanız arama motorları bunun kopya içerik olduğunu anlayacak ve sizi daha alt sıralara koyacak veya tamamen index’ten çıkartacaktır. Bunun için her yazı özgün içerik olmalı ve bunu içerik kontrol sitelerinden kontrol etmelisiniz. Genellikle %90 önerilen bir orandır.

İçerik Güncelleme Sıklığı:

Önceden yazdığınız makale, bilgi gibi yazılarınızı sonradan güncelleme yaparsanız arama motorları sayfanın güncellendiğini fark edecek ve olumlu olarak size geri dönecektir.

Kırık Link:

Sayfanızda 404 hatası gibi çalışmayan siteler var ise mutlaka 301 yönlendirmesiyle doğru sayfalara yönlendirilmelidir. Kırık linkler olursa arama motorları açısından olumsuz olacaktır.

Etiket Kullanma:

Etiket kullanımı arama motorları açısından çok önemlidir. Farklı anahtar kelimelerden de sitenize trafik çekebilirsiniz.

URL’de Anahtar Kelime Kullanımı:

Sayfa URL’sinde anahtar kelime bulunursa sizi bir adım öne atacaktır.

Liste İçerik:

Liste halinde olan makaleler daha fazla okunabilirlik oranına sahip olacaktır. Bunun için makalenizin hepsinde veya belirli yerlerinde liste biçiminde kullanmanızı öneririm.

İletişim Sayfası:

Sitenizde iletişim sayfası bulunuyorsa, bu siteye kullanıcıların ulaşabildiğini ve iletişim kurabildiğini arama motorları görecektir. Bu da siteye olumlu olarak yansıyacaktır.

Sayfa Sayısı:

Arama motorları sitelerin bilgi açısından büyüklüğünü sayfa sayısına göre ölçer. Bunun için ne kadar uzun sayfanız var ise o kadar seo’ya etkisi büyük olacaktır.

Site Haritası:

Arama motorlarının daha hızlı indexlemesi için mutlaka site haritası oluşturmalısınız.

SSL Sertifikası:

Sitenizde SSL sertifikası bulundurursanız arama motorları tarafından güvenilir bir site olarak görecektir.

Mobil Site:

Sitenizi mobil uyumlu hale bu arama motoru gözünde olumlu olacaktır.

Backlink Alınan Domain Yaşı:

Backlink aldığınız domainin yaşı ne kadar büyükse size o kadar olumlu yansıyacaktır.

Rakiplerden Backlink Almak:

Eğer rakibinizdeki aynı anahtar kelime veya konudan backlink alırsanız bu size en önemli backlink’lerden birisi olacaktır.

Hemen Çıkma Oranı:

Eğer sitenizdeki makaleler, resimler, tasarım optimizasyonu gibi şeyler kullanıcıyı sıkmayacak şekilde hazırlanırsa bunun sonunda kullanıcı sitede daha fazla zaman geçirecek ve hemen çıkma oranını düşürüp arama motorlarının gözünde uygun bir site görünümü sağlayacaktır.

Direkt Trafik:

Aldığınız trafiğin yüksek bir kısmını direkt sitenizin ismini yazarak geliyorsa bu kullanıcı bazında hatırlanılır bir site olduğu anlamına gelip arama motorların tarafından olumlu olacaktır.

Yorumlar:

Sitenizdeki yorumlar ne kadar fazla olursa o kadar olumlu olacaktır.

Sosyal Ağ Kullanımı:

Facebook, Twitter, Instagram, Google+ gibi sosyal ağ sitelerinden hesaplar açıp buralarda paylaşımlar yaparsanız bu size önemli derecede olumlu olarak geri dönecektir. Mutlaka sosyal ağları kullanmanız gerekmektedir.

Fazla Seo:

Seo’yu hemen yapmak yerine zamana yayarak spamdan kaçınabilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu