Ekonomi ve FinansHaberler

Savunma Sanayisi 2018 yılında ihracat rekoru kırdı

Türk savunma sanayisinin merkezinde bulunan şirketlerimizin dünya genelinde daha fazla pazar payına sahip olması ile birlikte ülkemize getirileri de artmış durumda. TAI, Aselesan ve Roketsan gibi şirketlerimizin çabaları ile birlikte hatrı sayılır seviyelerde ihracat gerçekleştirildi. Savunma sanayimizin çekirdeğini oluşturan bu şirketlerimiz sayesinde 2018 yılında savunma sanayi alanında ihracat rekoru kırıldı. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in yapmış olduğu açıklamalara göre 2018 yılında dış pazarda kendisine pay bulan ürünlerimiz yeni bir rekora imza attılar.

2 Milyar 188 Milyon Dolar Savunma Sanayi İhracatı

Yetkililerin yapmış olduğu açıklamalara göre savunma sanayimiz 2018 senesinde bir önceki seneye kıyasla %20 artarak 2 milyar 188 milyon dolar seviyelerinde ihracat yaptı. Bu da kendi alanında yeni bir rekora denk gelmektedir.

Konuyla ilgili bugün basın açıklaması yapan İsmail Demir, “Savunma ve havacılık cirosu 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 31 artarak 8 milyar 761 milyon dolara yükseldi. Ayrıca savunma sanayisinde ihracatımız, 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 20 artışla 2 milyar 188 milyon dolara ulaştı.” şeklinde konuştu.

Şuanda Defence News Top 100 listesinde 55. sırada olan Aselsan’ın yanı sıra Roketsan, TAI ve STM Savunma Teknolojileri de yer almaktadır. Her geçen gün AR-GE çalışmaları sayesinde kendini biraz daha geliştiren savunma şirketlerimiz ihracatlarını arttırmaya devam etmekte.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu