Haberler

Saunanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sauna kullanırken terleme sonucu ile özellikle deri üzerinde yer alan toksinler vücuttan uzaklaştırılır. Peki başka ne faydaları vardır?

İnsanların sıklıkla rahatlamak için kullandığı saunalar, sauna sobası adı verilen çeşitli aparatlar yardımıyla ortama buhar salınması sonucu ile ısıtılmaktadır. Sıcak buhar ortama giriş yaptığında vücut sıcaklığı da otomatik olarak artar ve vücut terlemeye başlar. Terleme sonucu ile özellikle deri üzerinde yer alan toksinler vücuttan uzaklaştırılır. Bu sayede zararlı maddelerden aranan beden daha sağlıklı hale gelir. Saunanın faydaları olduğu kadar saunanın ayrıca zararları da bulunmaktadır. Tabii ki saunanın zararları genel olarak tartışılamaz çünkü uzmanlar uzun süre saunada kalındığı zaman zararların ortaya çıktığını söylemektedir. Yani sauna fazla zaman geçirmediğiniz müddetçe saunanın zararları ile karşılaşma ihtimaliniz bulunmamaktadır.

Sauna Kullanımı

Sauna Kullanımı

Günümüzde saunalar özellikle zayıflamak adına kullanılmaktadır. Saunaya giren kişi terlemeye başlar ve vücut büyük oranda gevşer. Ayrıca terlemeye paralel olarak vücuttaki yağ dışarıya atılır ve kas yağ dokusu dengeli hale gelir. Bu da büyük oranda zayıflamaya yardımcı olur. Sauna kişi bedeninin rahatlamasını sağladığından dolayı stresi atmaya aşırı derecede yardımcı olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca kasların gevşemesini sağladığından dolayı sinir sisteminin ve ruh halinin pozitif yönde etkilenmesine de yardımcı olmaktadır.

İlgili Makaleler

Saunanın tarihçesini incelediğimizde saunaların özellikle cilt sağlığını korumak adına sıklıkla kullanıldığını görmekteyiz. Sauna buharı ciltte terlemenin meydana gelmesini sağladığından dolayı cilt üzerinde yer alan hücrelerin yenilenmesinde pozitif etki yapmaktadır. Bu da kişinin cildinin daha sağlıklı görünmesi anlamına gelir. Cilt gözenekleri temizlendiği zaman kılcal damarlarda yer alan kan dolaşımı daha aktif bir şekilde gerçekleşir. Bu da cilt hücrelerinin daimi olarak daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Sauna sonrasında cilde ayrıca özel kremler sürerek cilt sağlığının daha fazla sağlanması da mümkündür.

Saunanın Faydaları ve Zararları

Saunalar kişinin ciddi anlamda gevşeyip rahatlamasını sağladığından dolayı saunaların stresi alma konusunda etkili olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar kişinin gevşemesine sağlıyor olsa da saunanın bu yönde zararları da bulunmaktadır. Uzun süre sauna içerisinde kalınması kişinin kalbinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Kalpte meydana gelen ritim bozuklukları ayrıca kalp krizinin dahi ortaya çıkabilmesi neden olabilmektedir. Bu yüzden uzmanlar saunada uzun süre kalınmaması gerektiğini söylemektedir. Her ne kadar sauna içerisinde gevşediğinden dolayı stresten büyük oranda uzaklaşsanız da beraberinde kalp ile alakalı çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden saunaları aşırıya kaçmadan kullanmanız mantıklı olacaktır.

Saunalar insanın büyük oranda gevşemesini sağladığından dolayı kişinin uykusunun gelmesini de sağlamaktadır. Eğer uykusuzluktan yana bir sıkıntınız varsa periyodik olarak saunaya girerek vücudunuzdaki gerginliği alabilir ve bu sayede daha sağlıklı bir şekilde uyuyabilirsiniz. Uzmanların büyük bölümü uyku problemi çeken kişilere saunalara girmelerini tavsiye etmektedir.

Saunanın Zararları

Saunalarda buhar oranı yüksek olduğundan dolayı özellikle astım hastası olan kişiler saunalarda nefes alma konusunda zorluk çekebilirler. Bu yüzden solunum sistemi ile alakalı rahatsızlıkları olan kişilerin problemlerinin artmaması için saunalara girmemeleri tavsiye edilmemektedir. Ayrıca epilepsi hastalarının da saunaya girmeleri hiçbir şekilde önerilmemektedir. Sauna kan basıncı değerlerinin artmasına neden olduğundan dolayı migren gibi çeşitli problemleri olan kişilerin ağrılarında artış gözlemlenebilir. Bu durum yaşam kalitenizin düşmesine neden olacağından dolayı tansiyon problemi ve migren problemi olan kişilerin saunalardan uzak durması mantıklı bir karar olacaktır.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu