Faydalı BilgilerListelerSağlık

Sarımsak İle Zayıflama – Sarımsak Zayıflatır mı?

Sarımsak yüzyıllardan beri insanların bolca tükettiği bir besindir. Sarımsak hakkında yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde son yıllarda, daha önce hiç bilinmeyen sarımsağın sağlığa olan faydaları ve yararları ortaya çıkmıştır. Tabi bizler sarımsağın zayıflama etkisine yoğunlaşacağız. Ancak sarımsağın yararları hakkında da önemli bir takım bilgiler vereceğiz. Sarımsak giren eve doktor girmez sözünün ne denli doğru olduğunu bu yazıyı okuyunca anlayacaksınız.

Mutfakların ve kilerlerin vazgeçilmez yiyeceklerinden birisi olan sarımsak, her ne kadar çoğu kimsenin pek te hoşuna gitmeyen bir kokuya sahip olsa da sağlığa olan faydaları bakımından gerçekten zevkle tüketilmesi gereken bir besindir. Avrupada bir çok insan sarımsağı her gün muhakkak yarım diş te olsa tüketmeye çalışıyorlar.

Sarımsağın bizleri ilgilendiren en önemli yönü kilo verme ve zayıflama olanağı sağlamasıdır. Bunun nedeni ise, sarımsakta bulunan allisin ve benzeri metabolizma hızlandırıcı, toksin atıcı bir takım bitkisel enzimlerin olmasıdır. Bakterileri öldürücü etkileri de olan sarımsak, bu yönüyle vücuttaki kolesterolü dengelemekte ve kanda kolesterol düzeyinin yükselmesine neden olan yağları parçalamaktadır.

Sarımsak İle Zayıflama - Sarımsak Zayıflatır mı?

Sarımsağın Sağlığa Faydaları Nelerdir

Sarımsağın o kadar çok yönlü faydası vardır ki bu yazıda sarımsağın faydaları arasında sadece en önemlilerine değinebileceğiz. Sarımsağın bilinen en önemli iki faydası, anti kanser özelliğine sahip olması ve kalp hastalıklarının gelişimini baştan önlemesidir. Sarımsağa bu özelliklerini ve etkileri veren kimyasal bileşikler, Allisin, diallil disülfid, diallil trisülfid, ajon (allisin ve diallil disülfid karışımı) türü kükürt bileşikleridir. Bu maddelerin ısıya maruz kaldığında çok çabuk parçalandığı dikkate alınırsa, sarımsağın şifalı yararlarından en üst derecede faydalanabilmek için mümkünse çiğ tüketmek gerekmektedir. Sarımsakta ayrıca çok güçlü antioksidanlar, C ve E vitaminler, selenyum, çinko gibi mineraller de yer almaktadır.

Düzenli olarak sarımsak tüketen kişilerde kötü kolesterol (LDL) düzeyi azalmakta, buna karşılık kalp hastalıklarına karşı damarları açıcı etki yapan iyi kolesterol (HDL) düzeyi yükselmektedir. Kolesterolü düzenleyici etkisinin tam olarak ortaya çıkabilmesi için sarımsağı 3 ay kadar günlük tüketmek gerekiyor. Bu şekilde yapılan sarımsak kürü, hem metabolizma hızlandırma yani zayıflama sağlıyor, hem de damarlardaki oksidasyonu azaltarak damar tıkanıklıklarına neden olan damarlardaki plak oluşumuna bitkisel çözüm sunuyor.

Sarımsak aynı zamanda çok şiddetli bir mikrop öldürücüdür. Özellikle stafilokok ve salmonella türü bakterileri yok etme iddiası olan sarımsak, kelimenin tam anlamıyla doğal antibiyotik tir. Yapılan bilimsel araştırmalarda günde 3 gram kadar sarımsak tüketen kişilerin özellikle mantar hastalıkları, bakteriyel hastalıklar ve kolon, akciğer, gırtlak kanserleri gibi kanser türlerini de iyileştirdiği veya ortaya çıkmasına mani olduğu belirtiliyor.

Sarımsak Zayıflatırmı – Zayıfatan Sarımsak Kürü

Özellikle sarımsağı çay olarak içmek, sarımsağın zayıflatıcı etkisini en üst düzeye çıkarmaktadır. Dünyaca ünlü yıldız, Angelina Jolie, de formunu kazanmak için sarımsak çayı kürü yapmıştı

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu