Faydalı BilgilerListeler

Sarılık Tanısı, Belirtileri, Tedavisi ve Korunma Yolları

Sarılık Hastalığı Tanısı

Sarılık Hastalığı Tanısı

Hastalığın genel sebebi vücuttaki kanın içerisinde bulunan bilirubinin artmasıdır. Bilirubin seviyesi artınca kişinin başta yüzü olmak üzere belirli kesimlerinde sarı renk hakim olur. Kanda bulunan bilirubinin artışı ise birçok nedenden olacağından sarılığında tek bir nedeni yoktur ve oluşabilmesi kolaydır. Bu yüzdende küçük yaşta önlem alınması gerekmektedir.

Sarılık Belirtileri

Sarılık Belirtileri

Sarılık hastalığının en başlıca belirtisi adından anlaşılacağı gibi belirli bölgelerdeki derinin renginin sarıya dönmesidir. Bunun yanı sıra kilo kaybı, iştahsızlık, aşırı bulantılar, gözün normalde beyaz olan kısmının sarıya dönmesi, kısa süreli yüksek ateş nöbetleri, koyu idrar, eklem ağrıları ve halsizliktir. Bu belirtilerin görülmesi durumunda hemen sağlık ocağına veya hastaneye gidilmelidir

Sarılık hastalığının tedavisi

Sarılık hastalığının tedavisi

Sarılık hastalığının tedavisi aşı ile yapılmaktadır. Yeni doğan çocuklara veya hala aşı olmayan kişiler sarılık aşısı olarak hastalıktan kurtulabilmektedir. Daha yeni doğmuş bebeklerde ortaya çıkan sarılık hastalıklarında ise aşı tedavisi işe yaramadığından yaklaşık 14 gün kadar doktor kontrolünde fototerapi tedavisi uygulanır. Tedavi sırasında uygun ortam hazırlanır ve 14 gün sonunda hastalığın tedavisi biter. Genellikle bu süreçten sonra bebek sarılık hastalığını atlatır. Ancak bazı durumlarda hastalık tedavi olmaz ise başka tedavi yöntemleri de denenmektedir. Hastalıktan korunmanın en kesin yolu erken aşı olmaktadır. Bunun yanı sıra dengeli beslenilmeli ve kan yapan yiyeceklerden sıkça alınmalıdır.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu