Faydalı BilgilerSağlık

Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Kimilerinin kahvaltının ayrılmaz bir parçası olarak gördüğü, kimileri tarafından cilt sağlığı için kullanılan salatalık, gerçekten farklı bir yapıya sahiptir. Bol sıvı kaynağı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Salatalarda sıklıkla kullanılan salatalık, yörelere göre farklı isimlerle de anılabilir. Evlerde dolaplardan çıkmaması gereken bir besin kaynağı olduğunu söylemeliyiz. Ülkemiz yetişme alanı olarak öne çıkmaktadır. Zayıflamak ve güzelleşmek için kullanılabilen salatalık, belki de daha başka faydalara da sahiptir. Peki bu özellikleri haricinde salatalığın faydaları hakkında ne biliyorsunuz? Eğer salatalığın yararları için araştırma yapıyorsanız, kesinlikle yazının devamını okumayı unutmamalısınız.

Salatalık Neye İyi Gelir?

Salatalık Neye İyi Gelir?

Salatalık sadece cilt güzelliği ya da zayıflamak için tüketilmemeli ya da kullanılmamalıdır. Günümüzde pek çok farklı kozmetik ürününün içerisinde yer alabilmektedir. Ayrıca birçok değişik diyet listesinde adı yazılı olabilmektedir. Kesinlikle bilindiğin dışına çıkılmalı ve salatalık neye iyi gelir sorusunun diğer cevaplarını aramalıyız.

  • B vitamini açısından son derece önemli bir kaynak olan salatalık, beyin sağlığına son derece iyi gelmektedir. Ayrıca halsizliği alan, kansızlığı gideren ve unutkanlık gibi hafıza sorunlarını geçiren salatalık, bununla da kalmayıp dikkat dağınıklığını giderip sinirlilik durumlarına da son veriyor. Kesinlikle bu özellikleri ile oldukça önemli olduğunu gösteriyor.
  • En başta da söylediğimiz gibi salatalık çok iyi bir su kaynağıdır. Salatalığın %96’sı sudan oluşmaktadır. Günlük sıvı takviyesini karşılayabilecek yapıdadır. Unutmamalısınız ki insan vücudunun 4/3’ü sudur.
  • Cilt sağlığı için önemli etkilere sahip olan salatalık, antioksidan özellikler barındırmaktadır. Bol miktarda C vitaminine sahiptir. Ayrıca luteolin, kuersetain, beta-karoten ve apirgenin gibi antioksidanlara sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve kansere karşı koruyucu bir rol oynayan salatalık, aynı zamanda alerji gibi sorunları da geçirebilmektedir.
  • Cilt güzelliği için oldukça önemli olan salatalık, yenileyici ve canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Yaşlanma karşıtı özellikler barındırmaktadır. Bol miktarda vitamin ve antioksidan içeriyor olması, tahrişi ve şişliği gidermesine de yardımcı olmaktadır. Ayrıca iltihap sorunlarına da iyi gelmektedir. Güneş yanıkları için tedavi aracı olabilmektedir.
  • Kalp sağlığına son derece iyi gelen salatalık, bunun yanında obezite gibi sorunların da giderilmesine yardımcı olmaktadır. Kalorisi düşük olması ve iyi bir potasyum kaynağı olması, onun kalp sağlığı için tüketilmesi gerektiğini göstermektedir. Tabii bir adet salatalık günlük potasyum ihtiyacınızı karşılamaz.
  • Sindirim sistemi üzerinde de etkisi bulunan salatalık, ciddi anlamda sindirimi düzene sokmaktadır. Hazımsızlığı önlemekte ve kabızlık sorununu geçirmektedir.
  • Salatalığın faydaları arasında idrar söktürücü olması da bulunmaktadır. Çok fazla bu konuda etkili olamasa da bu özelliği bulunmaktadır. Tansiyonu dengelediği de bilinmektedir.
  • Zihin için salatalık bir numaralı besinlerden biridir denebilir. Daha güçlü bir hafızaya sahip olma konusunda salatalığın önemi oldukça büyüktür.
  • Salatalık, ağız kokusuna neden olan bakterilerin tamamen yok olmasına olanak tanımaktadır. Birazcık salatalığı damağınıza yerleştirebilir ve bekletebilirsiniz. Böylece ağız kokusu oluşturan bakteriler yok olacaktır.
  • Diyabet sorunu yaşayan hastalar için son derece önemlidir. Salatalıkta, pankreas hücreleri tarafından üretilen bir hormon bulunmaktadır. Bu pankreas hücreleri tarafından insülin üretiminde kullanılmaktadır. Bu açıdan diyabete iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca kolesterole ve tansiyona karşı da son derece iyi gelmektedir.

Salatalığın Besin Değerleri

Salatalığın faydaları kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Tabii salatalığın besin değerini de bilmek gerekir. Aksi takdirde içiniz rahat etmeyebilir. 100 gram kabuğu soyulmamış salatalıkta 15 kalori ve 2 gram şeker bulunmaktadır. Ayrıca 1 gram protein ve 105 IU A vitamini bulunmaktadır. Bunun yanında 2.8 mg C vitamini, günlük ihtiyacın %2’sini karşılayabilecek kadar B6 vitamini yer almaktadır. Kesinlikle bunlara dikkat etmek gerekir.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu