Yeme - İçme

Şakşuka Tarifi

Meze denildiğinde rakının yanında tüketilen gıdaların akla gelmesi ne garip… Aslında meze yemek aralarında tüketilen gıdalara verilen genel bir isimdir ve en sevdiğim meze de kesinlikle şakşukadır. Güzel bir şakşuka yapmak için malzemeleri hazırlarken zar büyüklüğünde küpler elde etmek yeterlidir. Bu püf noktasına dikkat edenler başarılı bir şakşuka yapar ama zar küpleri aslında tavlalarda kullanılan ufak zarlar olarak ayarlansa daha iyidir. Hem daha lezzetli olur hem de tüketilmesi kolaydır.
Daha önce de birçok sefer şakşuka yaptım, sizler de eminim yaptınız ve tarifte havucu görünce şaşırdınız ama havuçlu şakşuka bence genel lezzete şekerlenme kattığı için inanılmaz artı lezzet katıyor. Ben çok sevdiğim için ekledim tarifime isterseniz sizler çıkartabilirsiniz ya da genel manada sevdiğiniz sebzeleri veya katı meyveleri de ilave edebilirsiniz.
Tüm mezeler aslında biber kızartma türüdür, bu tarif bu sebeple mezeler kategorisinde olduğu gibi kızartmalar kategorisinde de yer alacak.

MALZEMELER

  • 2 patlıcan
  • 2 kabak
  • 3 havuç
  • 5-6 adet cerliston biber
  • 3 domates
  • 2 diş sarımsak
  • Kızartmak için yağ ve tuz

HAZIRLANIŞI

Şakşuka yapımı son derece kolaydır. Zor olan tek nokta doğrama işlemidir. Ne de olsa tavla zar küpleri elde etmek için bir emek harcanması lazım ama sizler eğer doğramayı yani bıçak kullanmayı seviyorsanız bu sorun da gözünüze görülmeyecektir. Domates ve sarımsak hariç tüm malzemeler zar küpleri şeklinde doğranır ve hepsi soğuduktan sonra sertten – yumuşaya doğru yukarı dizilimde yerleştirilir ki harmanlanma sırasında yumuşak olan kızartılmış sebzeler ezilmesin diye sonra da domates ve sarımsak rendelenip önce sarımsak kızgın yağda bir iki çevrilir ve ardından da domates rendesi eklenir ve bir miktar (çok az) şeker, tuz ile kaynatılır. Soğuk kızartmaların üzerinde sıcak sos gezdirilir ve servis edilir, afiyet olsun. Hem geleneksel lezzet garantisi hem de çok pratik bir tarif.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu