Yaşam - insan

Sakalınız Varsa Halinize Şükredin, Sakalın Faydaları

Sakalı olan erkeklerin sağlık konusunda diğer hemcinslerine göre birtakım avantajları olduğunu biliyor muydunuz?

Sakallı erkekler daha mı sağlıklı yaşıyor? Her ne kadar her insana hijyenik gelmese de bakımına özen gösterilen bir sakalın erkek sağlığında bazı avantajlı noktaları var. Sadece sıcak yaz günlerinde değil, kış aylarında bile tehlikeli güneş ışıklarına karşı dikkatli olmak gerekiyor. Sakalı olan erkeklerin cildi güneş ışıklarının zararlarından daha az etkileniyor, çünkü sakal adeta bir koruma kalkanı görevi yapıyor. Bu koruma oranı da az buz bir oran değil %95′ e kadar çıkabiliyor. Yani ne kadar büyük sakal o kadar çok koruma.

Sakalınız Varsa Halinize Şükredin

Sakalın diğer bir avantajı yine ciltle ilgili. Sakallı erkeklerin sakalsız hemcinslerine göre, ciltleri rüzgar, güneş ve hava kirliliğinden daha az etkilendiği için daha geç yaşlanıyor. Tabii kırışıklıklar da daha geç ortaya çıkıyor.

sakalın faydaları

Yüzünde sivilceler olan erkekler traş olmanın ne büyük bir eziyet olduğunu iyi bilirler. Sakal uzatmak cildi bu işkenceye karşı da koruyor. Böylelikle traş sırasında oluşan yaralanmalar ve iltihaplanmalar da gerçekleşmemiş oluyor.

İlkbahar aylarında polen alerjisi olanlar zor günler geçirirler. İlaç almadan sokağa çıkamaz, günün büyük bir bölümünde de hapşırmaktan kıpkırmızı bir burunla dolaşmak zorunda kalırlar. Alerji problemi olanlara da iyi bir haberimiz var. Sakallar polenlerin nefes yoluna girmesini engelleyerek alerji hastalarına rahat bir nefes aldırırlar. Tabii bu durumda dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta var ki o da sakal temizliğini asla ve asla ihmal etmemek, özellikle yatağa yatmadan sakalınızı iyice temizlemek ve polenlerin yatağa bulaşıp sizi rahatsız etmesini önlemek.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu