EDİTÖR BAŞVURU
İlginç BilgilerKimdir?

Şair William Shakespeare Hakkında 30 İlginç Bilgi

William Shakespeare’in hayatı hakkında pek bir şey bilinmemektedir, çünkü hayatı gerçekten iyi belgelenmemiştir. Onun hakkındaki ilginç bilgiler.

William Shakespeare’in hayatı hakkında pek bir şey bilinmemektedir, çünkü hayatı gerçekten iyi belgelenmemiştir. Onun hakkında şimdi ne biliyorsak, dünyadaki akademisyenler ve ilgilenen insanlar tarafından yıllarca süren araştırmalar sonucunda toplanan tarihi parçaların bir araya gelmesiyle oluşmuş bilgilerdir.

Şair William Shakespeare Kimdir?

Şair William Shakespeare Kimdir? Hakkındaki ilginç bilgiler;

 1. Shakespeare’in adının 80 farklı söyleniş ve yazılış çeşidi vardır. Tüm bu varyasyonları kaydedilmiştir. “Shaxberd ve Shappere” gibi birkaç garip varyasyonu da var.
 2. Shakespeare’in kendi elleriyle kaleme aldığı tüm imzalardan sadece birkaçı kaldı. Bu imzaların hiçbiri “William Shakespeare” yazımına sahip değil. Kendisinin kullandığılar: William Shakspere. Wm Shakspe. Willm Shaksp. Willm Shakspere. William Shakspeare.
 3. William Shakespeare‘in doğum tarihini kesin olarak kimse bilmiyor. Ancak Gregoryen Takvimi’nden önceki eski Julian Takvimi uyarınca 23 Nisan 1564 olarak kabul edilir.
 4. Doğum tarihi bilinmiyorsa doğum tarihi nasıl oluşturulur? Güzel soru! Shakespeare’in vaftiz edilmesinin 26 Nisan 1564’te gerçekleştiğini gösteren kayıtlar bulundu. Yer Stratford-upon-Avon’dı. O günlerde vaftiz, doğumdan sadece 3 gün sonra gerçekleşiyordu. Bu yüzden mantıklı, doğum tarihi 23 Nisan olmalıydı.
 5. İşte gerçekten ilginç bir şey. Shakespeare’in vaftiz edilmesinden sadece üç gün önce, Startford bölge kayıt defterinde bir veba salgını kaydedildi. Bu, doğduğu gün veba salgını vardı demektir!
 6. Shakespeare 23 Nisan 1616’da öldü. Öyleyse ölüm günü ve doğum günü aynıydı. O zamanlar sadece 52 yaşındaydı.
 7. Mary Shakespeare ve John Shakespeare, William Shakespeare‘in annesi ve babasıydı.
 8. 1556’da John Shakespeare ilçenin resmi görevlisi oldu. Görevi malt likörünü ve ekmeğini denetlemekti.
 9. Annesinin yanında, Shakespeare’in William Arden olarak bilinen bir akrabası vardı. Bu kişi Kraliçe Elizabeth’e komplo kurmak suçlamasıyla Londra Kulesi’nde hapsedildi. William Arden daha sonra idam edildi.
 10. Shakespeare, Anne Hathaway adlı bir kadınla evlendi. İkisi evlendiğinde, William Shakespeare sadece 18 yaşındaydı, ancak Anne Hathaway 26 yaşındaydı.
 11. Düğünleri sırasında Anne Hathaway zaten Shakespeare’in çocuğuna hamileydi. 3 aylık hamileydi. Evlendikten 6 ay sonra, Anne ve Shakespeare’in ilk çocuğu doğdu.
 12. Çiftin birlikte 3 çocuğu vardı, iki kız bir oğlan. Oğulları Hamnet, 1596’da öldü. İki kız Judith ve Susanna idi.
 13. Eşi ve çocukları çoğu zaman Londra’da Stratford’da yaşıyordu. Ancak karısını ve çocuklarını sık sık ziyaret etti.
 14. Shakespeare’in ikili bir hayatı vardı. Londra’da ünlü bir oyun yazarıydı. Stratford’a döndüğünde, mülk sahibi ve şöhretli bir iş adamıydı.
 15. Aktör, şair ve oyun yazarı olmasının yanı sıra Shakespeare de bir iş adamıydı. Tüm oyuncularıyla bir anonim şirket kurdu. Şirketin kazandığı kardan bir pay aldı ve hatta şirketi için yazdığı her oyun için bir ücret aldı.
 16. İşte sizi şaşırtacak en ilginç William Shakespeare gerçeklerinden biri. Shakespeare’in hayatının “kara dönemi” vardır. Bu süre 1585-1592 arasındadır. Shakespeare’in bu sırada tam olarak ne yaptığı tam olarak bilinmemektedir. Bu Londra’ya taşınmadan hemen önceki dönem. Yani, kariyerinin tam olarak nasıl başladığı bilinmiyor.
 17. Shakespeare’in bu eksikliğini 1585-1592 arasında açıklamaya çalışan bazı teoriler var. Bazı tarihçiler onun bir okul öğretmeni olduğunu ve aynı zamanda hukuk okuduğunu söylüyor. Bazıları Avrupa’ya seyahat ettiğini söyledi. Bazıları ise memleketinden Stratford’dan geçen bir oyunculuk grubuna katıldığını söylüyor.
 18. Shakespeare’in birçok eleştirmeni aslında Shakespeare’in bir sahtekar olduğunu söyler. Eleştirmenlere göre, Shakespeare, Stratford’dan hiç çıkmamış ve hiç üniversiteye gitmemiş bir sıradandı. Öyleyse, tüm zamanların böylesine anlamlı ve üretken yazarları olmayı nasıl başardı?
 19. William Shakespeare‘in eseri olarak kabul edilen tüm bunları kim yazdı? Bu eleştirmenler, gizliliği korumak isteyen ve dolayısıyla Shakespeare’ı ön planda kullanan birçok yazar olduğunu söylüyor.
 20. Bu isimsiz yazarlar kimlerdi? Eleştirmenler Mary Sidney Herbert, Christopher Marlowe, Francis Bacon ve Edward De Vere gibi birkaç isim önermektedir. Evet, birçok tarihçi eleştirmenler tarafından bu hipotezi basitçe onaylamaz, ancak tarihçilerin çoğu Shakespeare’in diğer çağdaş oyun yazarlarıyla işbirliği yapma alışkanlığı olduğuna inanır.
 21. Shakespeare aslında Elizabeth oyun yazarı olarak ünlüdür. Ancak gerçekte, en büyük eserlerinin çoğunu ancak James tahta çıktıktan sonra yaptı. Daha doğrusu Jacobian oyun yazarıydı.
 22. 29 Haziran 1613’de New Globe, Shakespeare’in Henry VIII adlı oyununa ev sahipliği yapıyordu. Performans sırasında bir kanonun ateşlendiği zamandı. Bu ateşlemenin sonucu tüm tiyatro yandı.
 23. 1603’te King James, Shakespeare’in şirketini resmi oyuncusu olarak seçti. Shakespeare şirketinin ismi değiştirildi ve yeni isim verildi: “Kralın Adamları”.
 24. Shakespeare biseksüel olabilirdi. Bu bilgi, sonnetlerinden ve oyunlarından birkaçından elde edilen metinsel delillerden gelir.
 25. Bilmiyorsanız, Sonnets’in genelde aşk şiirleri olduğu sanılır. Shakespearean sonnetleri bundan uzaktır. Birçoğu homoerotik ve neredeyse hepsi acı ve kendi kendine nefret ediyor.
 26. Shakespeare tarafından beslenen sonetler 20 Mayıs 1609’da bir quarto ciltte yayınlandı. Onları yayınlayan kişi Thomas Thorpe’du. Thorpe, Shakespeare’in izni olmadan bunları yayınladı.
 27. Shakespeare, zamanının diğer oyun yazarlarından ve şairlerinden farklıydı. Genelde eserlerinin çoğunu başkalarının eserlerine (başkaları tarafından yazılmış oyunlara), önceki şiirlere ve tarihe dayandırırdı.
 28. Shakespeare’in kelime dağarcığının 17.000 ila 29.000 kelime arasında olduğu tahmin edilmektedir.
 29. Shakespeare’in eserlerinin ilk basımı “First Folio” idi. 1623 yılında yayınlandı.
 30. Shakespeare’in çalışmaları çeşitli kuş türlerine 600 referans verir. Eserlerinde bahsedilen kuşlardan biri, Batı Asya ve Avrupa’ya özgü bir kuş olan Starling’di.

İlginiz Çekebilir

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu