EDİTÖR BAŞVURU
SağlıkFaydalı BilgilerListeler

Sağlıklı zayıflamak için neler yapmalısınız?

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için neler yapmalısınız? Aslında kendinizi fazla zorlamadan yapabileceğiniz çok pratik bazı önerilerde bulunuyoruz.

Fazla kilolar, birçoğumuzun başının belasıdır. Günümüz beslenme alışkanlıkları da ne yazık ki yardımcı değildir bu kilolardan kurtulmak için. Hatta adeta belayı desteklerler. Aslında hazır yemek alışkanlık olmaktan önce pratikliktir çalışanlar için. Çalışma temposu yüzünden kendimize ayırabildiğimiz küçük zaman dilimlerinde ise dinlenmeyi veya ertelediğimiz işleri yapmayı tercih ederiz.

Beslenme şekilleri yeterince sağlıklı ve düzenli olmayıp, yeterli egzersizde yapamayınca fazla kiloların sorun olmaması mümkün değil gibi görünüyor. Ne yese de kilo alamayanları bahsettiğim gruba dahil etmiyorum ama onlarında sadece zayıf olmanın sağlıklı olmak için yeterli olmadığını bilmeleri gerek. Biraz hareketli olmak küçük spor aktivitelerini hayata dahil etmek her zaman iyidir. Bu yaşam tarzını benimsemekse birdenbire olmasa da yavaş yavaş kilo vermemize ve sağlığımız korumamıza yardımcı olacaktır.

zayıflamak için diyet listesi ender saraç

Ağır programlı diyetlerin ömrü çok uzun sürmez genelde. Yemek yemek, ihtiyaç olduğu kadar keyiflidir de aynı zamanda çünkü. Sıkı ve kısıtlı bir diyet programı, çabuk sıkılıp diyeti çabuk bırakmamıza neden olacaktır. Bırakılan sıkı diyetin ardından da gereğinden fazla besin tüketebilir insan. Bu da fazla kilo olarak geri döner bize haliyle.
Öncelikle hazır yeme alışkanlığımızı bir kenara bırakmanız da fayda var.

Her zaman elimizin altında olan severek tükettiğimiz besinler aslında hem sağlıklı hem de kilo vermemize yardımcı olacak cinstendir. Belki bilmeyiz ama baklagiller protein açısından zengin ve çok ağır olmayan yiyeceklerdir. Boş bir vakitte pişirip dondurduğumuz kuru fasulyeyi nohudu yemekten önce kısa bir sürede pişirip o öğüne hazırlayabiliriz.

Haftada en az bir kez bunu yapmamızda fayda var aslında. Pişirme şeklimizi, kullandığımız yağ salça miktarını değiştirip yemeklerimizi daha hafif bir hale getirebilirsiniz. Çiğ sebze yemeyi hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Limonlu suya koyup başucumuza koyacağımız havuçlar iyi bir atıştırmalıktır mesela.

Bolca yeşillik tüketmeliyiz. Kahvaltıda, kahvaltılıklarla çok uyumludur ayrıca yeşillikler. Bol bol meyve tüketmeliyiz. Mevsimine göre sık sık meyve yemek hem sindirimi kolaylaştıracak hem acıkma hissini ortadan kaldıracaktır. Daha yavaş yemek yemek yeme süresini uzatacağından tokluk hissini beraberinde getirir. Mümkün olduğunca yavaş yemeye çalışmakta fayda var.

sağlıklı zayıflama önerileri

Bunun yanında porsiyonları azaltmak da zayıflamamızı hızlandıracaktır. Akşamları daha az yemek ise hem uykunun kalitesini arttıracak hem de hareketsiz geçen zamanda, vücudun, yağ depolamasının önüne geçecektir. Bunun yanında tükettiğimiz sıvı miktarını yükseltmeye çalışmalı ve sıvı ihtiyacımızı daha çok, su içerek, karşılamalıyız. Hayatımıza hareketi katmalıyız, küçük egzersizler yaparak hem bedenimizi canlı tutarız hem de yağ yakımında yardımcı oluruz.

Bunun için yapmamız gereken sadece biraz zaman ayırmak ve özen göstermek. Sabırlı olmadan da başarmak kolay değil tabi. Sağlıklı zayıflatan pratik öneriler öneri olmaktan çıkıp, hayatımızın bir parçası olursa eğer, gereken sabrı kendiliğinden göstermiş oluruz zaten, kilo sorunundan da ömür boyu kurtulabiliriz böylece. Sağlıklı kalın.

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu